Дома Здравје Кое ниво на хормони треба да биде нормално

Знаејќи кои нивоа на хормони треба да бидат нормални, секако ќе биде корисно за секоја личност. На крајот на краиштата, како што знаете, количината на хормони влијае на работата на многу органи и системи. Денес, во рамките на оваа тема, акцентот ќе биде ставен на хормоналната позадина меѓу претставниците на прекрасната половина на човештвото.

Симптоми на хормонална нерамнотежа

Избор на вистинска медицинска кариера за вас

Човечкото тело е многу сложен систем, за чие нормално функционирање е потребен посебен систем за контрола. Таквата контрола се спроведува на различни нивоа, и вклучени се и генетските механизми и нервниот и ендокриниот систем. Што се однесува до второто, ендокриниот систем ја регулира работата на организмот преку хормони.

И посебните органи и тимусот, тироидната жлезда и панкреасот, како и надбубрежните жлезди и јајниците, се одговорни за производството на хормони. Преку хормони, се регулира растот и развојот на телото, функционирањето на органите и системите, како и манифестираниот одговор на промените во надворешната средина. Покрај тоа, хормоните влијаат на емоционалниот одговор на една личност. Ако нивото на хормони не ги исполнува утврдените норми, тогаш зборуваме за хормонална нерамнотежа.

Како што знаете, во хормоналната позадина на секоја личност, континуирано се јавуваат некои промени како одговор на променливите надворешни услови. Меѓутоа, во некои случаи, ваквите хормонални флуктуации може да доведат до откажување на целиот систем. Во овој случај, се развиваат постојани хормонални нарушувања. Значи, експертите ги разликуваат следниве симптоми на нарушување на хормоните:

 • губење на тежината со добар апетит;
 • прекумерно потење;
 • ракувања;
 • нарушен срцев ритам;
 • нарушен сон;
 • осип и чувство на чешање на кожата;
 • нагло зголемување на телесната тежина;
 • силни промени во расположението;
 • бледило и лупење на кожата, одложена реакција, оштетување на меморијата.

Овие и низа други симптоми укажуваат на тековните хормонални нарушувања кои можат да предизвикаат огромен број патолошки состојби.

Во случај на недостаток или прекумерно производство на одредени хабови, здравствената состојба и менталната компонента на една личност се изложени на голем ризик. Поради оваа причина, кога ќе се појават првите симптоми на хормонални нарушувања, треба веднаш да се консултирате со лекар. Медицински специјалист ќе даде упат за потребните лабораториски тестови кои ќе утврдат колку хормони има во човечкото тело во дадено време.  

Стапката на хормони кај жените

тест на крвта

Бидејќи денес главно зборуваме за жени, треба да се напомене дека во телото на поубавиот пол на репродуктивна возраст, циклични промени се случуваат секој месец. Целиот овој процес е комбиниран во концептот на менструалниот циклус, при што една фаза од циклусот се заменува со друга.

Постојат само три такви фази во менструалниот циклус, и секоја од нив има свое ниво на хормон. Регулирањето на женскиот менструален циклус се спроведува преку хормони како што се фоликуло-стимулирачки хормон, пролактин и лутеинизирачки хормон.

Треба да се напомене дека анализата на нивото на хормони во поубавиот пол е задолжителна ставка во случај на планирање на зачнувањето на детето, за време на периодот на бременост, при идентификување на причината за неплодност и нејзино елиминирање. Таквата студија е информативна и овозможува многу точно да се утврди состојбата на женскиот репродуктивен систем и неговата подготвеност за зачнување. норма-полових-гормонов

Како што веќе беше забележано, нивото на хормони е меѓусебно поврзано со фазата на менструалниот циклус, а специјалистите утврдија соодветна стапка на хормони кај жените за секоја фаза од циклусот. На нормалното функционирање на женското тело влијаат хормони како што се фоликуло-стимулирачки хормон, лутеинизирачки хормон, естрадиол, прогестерон, естроген, тестостерон, хипофиза и хипоталамични хормони, окситоцин и хуман хорионски гонадотропин (hCG). Врз основа на резултатите од лабораториските тестови, лекарот што посетува ќе може да ја утврди постојната патологија или отстапување и да ја следи динамиката на текот на терапијата.

За возврат, ваквите патологии се способни да предизвикаат хормонални нарушувања како што се:

 • болест на полицистични јајници и малигни неоплазми во надбубрежните жлезди, што доведува до високо производство на тестостерон;
 • развој на тумор на хипофизата може да доведе до високо ниво на кој било хормон на репродуктивниот систем;
 • миома на матката;
 • вирусни инфекции.

Покрај лабораториските тестови, за да се дијагностицираат хормонални нарушувања, пациентот се испраќа на ултразвук на карличните органи и надбубрежните жлезди.

Како да се подобрат хормоналните нивоа

medikamenty-tozhe-vliyayut-na-uroven-gormonov

Зборувајќи за тоа како да се прилагоди хормоналната позадина, треба да се напомене дека гинеколог-ендокринолог се занимава со прашања од слична природа. Во овој случај, третманот вклучува елиминирање на причините за нарушувања, земање витамински комплекси и хормонални лекови во согласност со избраната шема.

Ако зборуваме за природните причини за нарушување на хормоните, тогаш оваа ситуација не бара медицинска интервенција. На пример, враќањето на хормоналната рамнотежа по раѓањето на детето се случува природно.

Ако зборуваме за хормонална нерамнотежа по вештачко прекинување на бременоста, тогаш ова бара итен третман. Инаку, тоа е полн со сериозни последици.

Така, за жените, како и за мажите, хормоналната рамнотежа во телото е многу важна. Ова ќе им овозможи на секоја личност, без оглед на полот, да се чувствува одлично и да биде добро расположена.

Слични написи

Остави одговор