Дома убавина Камифубуки за нокти

Секоја година во индустријата за нокти, се ослободуваат разни нови предмети за украсување на невен. Не толку одамна, камифубуки стана бомба за украсување. Преведено на јапонски, ова е хартиена бура, исто така наречена светки и конфети.

Што е камифубуки за ноктите камифубуки1

Името „конфети и светки“ совршено покажува што е камифубуки. Овој украс, најчесто од тенка фолија, со различна големина, облик - може да биде кружен, во облик на дијамант, квадрат, во форма на starsвезди, срца и сл., Може да биде и од разни нијанси, сјајни или мат.

Најчесто тие се продаваат во тегли, можат да бидат повеќебојни, или монофони, може да бидат и во еден пакет со иста големина, или, од мали до големи светки. Со помош на камибубуки, можете да направите едноставен, но истовремено и оригинален и убав дизајн на ноктите. Таквиот маникир е идеален и за секојдневно носење и за за вечерно излегување... Kamifubuki се релевантни во зима, лето, пролет и есен, сето тоа зависи од изборот на декорација и сенката на накит.

Како да залепите камифубуки за нокти maxresdefault

Лепењето конфети е предвремена работа, можете да ја закачите на едноставен лак или гел. Но, треба да се има на ум дека лепејќи ги на едноставен лак, тие нема да траат долго, дури и ако ги покриете со три слоја на про transparentирна обвивка за фиксирање.

За гелот, сосема друга приказна:

  • Секако дека не треба да се заборави за маникир и третман на кутикулипред какво било обложување.
  • По обработката на кутикулата, кастрењето и полнењето на ноктите, не заборавајте за полирање на ноктите плочи.
  • На ова поле, можете да нанесете основен слој, да го исушите во ламбата.
  • После тоа, нозете се покриени со обоен слој од која било нијанса по ваш избор во еден или два слоја, во зависност од дебелината на гел-лакот.
  • Понатаму, постојат две опции за примена на камифубук. Првиот е дека тие се прицврстени на леплив слој, што е, генерално, едноставно. Во овој случај, лесно е да ги преместите, градејќи ја посакуваната и убава шема или цртеж. Ноктите се сушат во ламба и потоа се покриваат со завршен слој.
  • Друга опција - откако ќе нанесете обоен премаз, нанесете слој одозгора и без да ги исушите ноктите во ламба, како да ги „удавувате“ светките во облогата. По нанесувањето на конфетите, ноктите треба да се исушат под ламба. Но, тука ќе биде потребно да се примени уште еден горен слој, така што рабовите на sequins не се држат надвор и тие се држат подобро.

Дизајн на ноктите со камибубуки

Дизајнот на маникир со камибубук може да биде многу разновиден. Најлесната опција е да изберете еден шајка, кога сите нокти се покриени со обоен слој, а на едниот шајка се поставени sequins од различни големини и нијанси. Потешката опција е да ги поставите сите невенски конфети, ќе излезе многу светла и креативна.5795959

Убави сјајни светки ќе изгледаат добро со мат нокти. На пример, со црна или синамат сенка.

Можете да направите разни фигури од камибубук - снегулки, новогодишни елки, снежни луѓе. Можете исто така да поставите широк спектар на модели на ноктите од нив. yolochki_07

Друга опција за употреба на таков елемент на декор е да се потенцираат некои елементи. Тие можат да ги истакнат дупките во нокти за Месечината, ленти од француски маникир, исто така можете да нацртате цвеќиња, и лепете, на пример, златни конфети во средина. За зимски маникир, исто така, погодни се и светки - нацртајте прекрасна зелена елка, и користете камибубуки како топчиња играчки за украсување на новогодишната елка. Црвено-дно-Долги-нокти-2018 година

шајка

235

вртоглавица4

катаф

 

Слични написи

Остави одговор