Дома убавина Коса Кокосово масло за коса

Не е за ништо што природните масла се високо ценети во нега на коса. Тие се во состојба да ги вратат во живот кадрици расипани од несоодветна грижа, агресивните ефекти на хемикалиите и негативното влијание на надворешната средина. Едно од овие корисни масла е кокосово масло. Кога се користи правилно, може да обезбеди салонска нега на косата.

Предности на кокосово масло за коса

Ова масло е цврста материја добиена од пулпа од кокос. Ги содржи сите состојки што ви се потребни за да ја одржите женската убавина: органски киселини, вредни витамини и минерали. Кокосовото масло брзо продира во длабоките слоеви на епидермисот на главата, полнејќи ги фоликулите на косата со корисни материи. Позитивни промени во состојбата на кадрици може да се забележат уште по првата постапка.

  • Кокосовото масло обезбедува храна за косата, што е особено корисно за насоките кои имаат тенденција да се исушат. Супстанцата продира во структурата на влакната и ги храни, елиминирајќи ја кревкоста и заздравувајќи. Тоа помага да се намали пресекот на влакната со лепење на оштетените краеви заедно.

k2

  • Корисно е да се користи масло од кокосова пулпа за насоки кои биле изложени на чести боење и хемиски напади. Производот совршено ги навлажнува ваквите оштетени жици, ги прави еластични, го враќа природниот сјај и дава жив изглед.
  • Се препорачува да се користи кокосово масло како заштита од агресивните ефекти на сонцето и морската сол.
  • Масната супстанца ќе помогне да се справите со интензивно опаѓање на косата, да ги зајакнете фоликулите на косата и да промовирате брз раст на нови кадрици.
  • Кокосовото масло е познато по своите антибактериски својства, затоа успешно се користи за ублажување на иритацијата на епидермисот на главата, елиминирање на чешање, ослободување од првут и прекумерна сувост на косата.

Кокосовото масло се смета за универзален лек. Може да се користи на различни видови кадрици. Покрај тоа, тој има комплексен ефект, така што може да се користи за решавање на неколку проблеми со косата одеднаш.

Нанесување кокосово масло за коса

Прво треба да купите производ кој ќе биде навистина корисен за вашата коса. Само нерафинирано масло кое не содржи никакви додатоци е погодно за квалитетна нега. Неговата сенка треба да биде бела или про transparentирна, а аромата да не е премногу очигледна и ненаметлива. Таквиот производ може да се смета за природен, тоа само ќе и користи на косата. Во исто време, подобро е да не се фаќа нерафинирано кокосово масло во чиста форма во скалпот.

За нега и примена на жици, потребни се просечно од 45 до 75 гр производ од кокос. Оваа количина зависи од должината на кадрици и нивната густина.

k4

Кокосовото масло е цврсто и мора да се загрее пред употреба. Многу е важно правилно да се спроведе овој процес за да не се уништат хранливите материи. Не користете микробранова печка за греење. Нафтениот производ совршено се топи од топлината на рацете, водена бања е погодна за оваа намена, исто така можете едноставно да го загреете маслото на редовна шпорет во тенџере.

Кога нанесувате масло на косата, треба да се фокусирате на средниот дел од насоките и нивните краеви. Премногу мрсен производ на областа на коренот го отежнува исплакувањето на производот. За да го дистрибуирате рамномерно, можете да користите четка за масажа или само да масирате со рацете неколку пати.

Откако ќе го дистрибуирате маслото низ косата, покријте го со филм и изолирајте го. Потребно е да се чува кокосово масло на косата најмалку два часа, но најдобро е да се остави производот преку ноќ.

Маски за коса со кокосово масло

Добро е да се користи за да се запре опаѓањето на косата маскасо кокосово и маслиново масло. За неа, треба да загреете голема лажица кокосов производ и да се мешате со мала лажица екстракт од маслинка. Потоа на ситен ренде треба да изрендате мало парче корен од рен и да додадете во мешавината на маслото. Таму се воведуваат и 2 капки екстракт од масло од бергамот. Како резултат на мешавината се дистрибуира само долж коренскиот дел на кадрици и се фаќа за масата во дермисот на главата. Времето на изложеност треба да биде 30 минути.

k3

За да се активира растот на косата, голема лажица кокосово масло со неколку мали лажици масло од бордо се загрева со помош на водена бања. 30 гр сецкан корен од ѓумбир и 2 сурови жолчка... Оваа маса е исто така нанесуваат во епидермисот на главата. Откако ги затворија кадрици со фолија и изолирани, оставени се да дејствуваат 30 минути. Потоа, производот се мие со шампон и се исплакнува со лушпа од цвеќиња од камилица. Ако е можно, тогаш маскаможе да се остави на главата на косата цела ноќ.

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор