Дома Здравје Диети Коктели за слабеење

Во прашањата за одржување на тенка фигура, жените се подготвени да користат различни методи и техники. Некои одат на строги диети, други се занимаваат со спорт. А, некои претпочитаат да ослабат со специјални коктели.

Шејкови за слабеење на протеини

Всушност, протеинскиот шејк не е ништо повеќе од разновидност спортска исхрана... Тие обично се користат од спортисти кои треба да ја зголемат мускулната маса. Но, можете да ги користите и со цел да се збогувате со поткожниот масен слој и вишокот тежина. Ако дополнително користите физичка активност и јадете правилно, тогаш може да постигнете добри резултати.

Протеинските шејкови се комерцијално достапни во форма на прав, кои се направени од разновидна храна со висока содржина на протеини. Коктел во прав мора да се разреди со млеко, вода или сок. Резултатот е пијалок кој помага да се изградат мускули. Покрај тоа, ваквите пијалоци совршено го задоволуваат гладот ​​и не акумулираат масни наслаги.

од 2

Кога пиете протеински пијалоци, мора да се има на ум дека самиот коктел нема да ја направи фигурата тенка. Тој може да игра само улога на асистент и катализатор, придонесувајќи за губење на вишокот килограми, притоа одржувајќи го мускулното ткиво во добра форма и кожата еластична. За да се подобри резултатот, неопходен е спортски тренинг и урамнотежена исхрана. Со правилна употреба на протеински шејк, можете да ги добиете следниве ефекти:

  • Бидејќи протеините се апсорбираат бавно, има намалување на апетитот.
  • Брзината се зголемува метаболички процесиво организмот.
  • Постои активно горење на масното ткиво.
  • Ја намалува телесната тежина.
  • Целулитот исчезнува.
  • Мускулите стануваат поистакнати.
  • Лицето се чувствува поинтензивно и енергично.

од 3

Компетентната употреба на протеински шејкови ви овозможува да го заситете телото со доволно протеини за да тренирате активно и интензивно телесната тежина... Протеинските шејкови содржат точна количина на хранливи материи за целосно заменување на еден оброк. Ако го користите овој пијалок за појадок, телото добива поттик за живост. Покрај тоа, наутро е тешко да се најде време да се подготви целосен појадок, а за да се измеша коктел, доволно е само неколку минути. Асимилацијата на протеините само по себе бара многу енергија, па дури и во отсуство на значителни оптоварувања, слабеењето ќе оди побрзо. Составот на протеински мешавини нужно вклучува минерали и витамини, така што нивната рамнотежа не е нарушена во организмот, како што често се случува за време на диети.

За да ги елиминирате вишокот килограми, треба правилно да пиете протеински шејкови. Имајте на ум дека овие мешавини се за градење на мускули, а не за слабеење. Затоа, не треба да се придржувате до препораките наведени на пакетот. Во спротивно, наместо да изгубите тежина, ќе го добиете спротивниот резултат. За да се ослободите од вишокот килограми, потребно е да се намали за 3 пати поголема од нормата наведена на пакувањето на производот.

Најдобро е да консумирате протеински шејкови во рок од една четвртина од еден час по завршувањето на тренингот. Во тоа време се формира телото анаболен прозорецкога најактивната апсорпција на протеините и неговата употреба при обновување на мускулното ткиво. Затоа, со овој режим, ништо не се преработува во маснотии.

Најдобро е да го поделите вашиот дневен протеински шејк, што е околу 40 грама протеини на ден, во три оброка и да консумирате по овој редослед:

  • Замена на појадок. Во овој случај, можете да го мешате коктелот со ореви или овошје.
  • Четвртина час по крајот на тренингот.
  • Наместо да вечераме неколку часа пред спиење.

Секој пат кога треба да подготвите свеж дел од коктелот и да го пиете полека, во мали голтки. Ова ќе го направи пијалокот покорисен. Не можете да пиете шејкови за слабеење пред спиење, бидејќи протеините во овој случај ќе помогнат да се зголеми мускулната маса.

Покрај протеинските шејкови, важно е да се пие и доволно обична прочистена вода. Willе го исчисти телото од токсини и ќе ги отстрани отпадните материи. Потребниот волумен на вода е околу два литра. Дел од тоа може да се замени со незасладен билен или зелен чај.

Коктели за слабеење дома

Ако не им верувате на производите во продавниците, и претпочитате да јадете само природна храна, тогаш можете сами да направите коктел за слабеење. Покрај тоа, не мора да биде точно протеин. Сосема е можно да се подготви вкусен пијалок од зеленчук и овошје што има квалитет корисен за слабеење.

од 4

На пример, вкусен коктел наречен "Егзотичен" ќе го задоволи гладот ​​долго време и ќе добие енергија. За да го подготвите, треба да исечете 1 киви на парчиња, да додадете 300 мл млеко со малку маснотии, 200 мл кефир со малку маснотии и 2 големи лажици течен мед. Убаво изматете ја смесата со блендер. Ако вашиот мед е премногу густ, може да се загрее во водена бања до течна конзистентност.

од 5

Коктел од малина е подготвен исто толку брзо. За овој пијалок ќе ви треба една чаша млеко, иста количина кефир и 100 грама каква било малина. Сите компоненти треба само да се комбинираат и да се камшикуваат во мешалка.

од 6

Коктели од овошје и зеленчук со својства на согорување на маснотии се вкусни. На пример, можете да направите необичен коктел од киви и лубеница. За таков коктел, само треба да измешате во мешалка 2 излупени и исечени овошје од киви и 200 грама пулпа од лубеница излупена од семиња. Може да ставите мраз во готовиот пијалок.

од 7

Наутро, веднаш по будењето, коктел од цитрус ќе биде добар. За да го подготвите, треба да измешате 4 прстени од ананас, половина среден грејпфрут и лажица природен мед во мешалка. Доколку е потребно, можете да додадете малку мирна вода или коцки мраз во готовиот пијалок.

Осврти за слабеење коктели

Според жените кои слабеат, употребата на коктели за слабеење ви овозможува ефикасно да се ослободите од вишокот килограми. Тие можат да се пијат наместо вечера или појадок. Некои дами организираат дури и денови на постење на протеински шејкови. Како резултат на таквата исхрана, можно е да се ослободите од неколку килограми за една недела. И ова се случува без напор, исцрпувачки тренинзи и исцрпувачки штрајкови со глад.

Слични написи

Остави одговор