Дома Стил Удобен престој во канцеларија

Ако порано само децата на училиште носеа униформи, тогаш во моментов, повеќето реномирани компании изложуваат строги критериуми за канцелариско носење. Покрај тоа, колку е поуспешна компанијата, толку построги се барањата: чевли со затворени прсти, темно деловно одело, бела кошула, недостаток на додатоци. Во некои случаи, раководството обрнува внимание на шминката на вработените, цената и изгледот на чантите, како и надворешната облека. Иако на прв поглед, овие барања за бизнис стилсе чини апсурдно, според истражувањето, со почитување на стилот на канцеларијата, продуктивноста на вработените значително се зголемува. И ова е само еден од ретките позитивни аспекти на кодексот на облекување.

Правила за стил на канцеларија

Без оглед на тоа кое време од годината е надвор од прозорецот, секоја канцеларија има посебни правила за временска и гардероба за канцеларија. За прв пат, тие започнаа да зборуваат за кодексот на облекување на работа уште во 80-тите години, кога жените почнаа активно да учествуваат во политиката и бизнисот. Благодарение на строгите облеки, полот стана второстепено прашање, а вештините, знаењата и вештините на жените се појавија во прв план.

333

Во моментов, канцеларискиот стил е составен дел од корпоративната култура на секоја успешна компанија. Се разбира, некои менаџери прават свои прилагодувања, но сепак, постојат неискажани правила:

  • Дамите треба да изберат здолништа и фустани од класичен крој. Нивната должина треба да биде малку над коленото. Мажите, пак, треба да купат неколку панталони, елек и, секако, јакна.
  • Препорачливо е да купите класични блузи, блузи и кошули за жени. Сечењето треба да биде мало, не помалку од 8 см до клучната коска. Во случаи кога ткаенината на блузата е про transирна, постелнината треба да се избере по боја, а згора на тоа, што е можно поедноставно и дискретно. За мажите сè е многу поедноставно - само купете неколку кошули, по можност бели, и дополнете ги со вратоврска.

8c5708

  • На фер сексот е строго забрането да се носат маици со ремени за шпагети. Совршена опција врв што ги покрива рамената. Ако овој предмет од гардероба не е монохроматски, односно има барем некаков вид на печатење, препорачливо е да ја „усогласите“ сликата со блејзер.
  • Треба да изберете класични чевли. Чевлите се идеални, а за жени, секогаш со високи потпетици и затворени прсти. Некои работодавци им дозволуваат на дамите да носат обични балетанки за да одговараат на нивната облека. Се разбира, тие треба да бидат без отпечатоци и декор.
  • Ако упатствата не бараат да го следите правилото „темно дно и бел горен дел“, можете малку да експериментирате со избирање на една од печатените предмети од гардеробата. Но, ова се максимално дозволените норми. Во спротивно, сликата ќе изгледа несмасна и нема смисла да се зборува за усогласеност со стилот на канцеларијата.
  • Фармерки многу сомнително парче канцелариска гардероба. Но, како што покажуваат статистичките податоци, во некои компании сепак им е дозволено да се носат. Се разбира, постојат и барања за боја, текстура и кроење. Фармерките треба да бидат високи или средни половини, темни, без дезени, измамници, дупки, закрпи итн. Во секој случај, се препорачува да ги надополните со строга јакна и кошула или блуза.

канцеларија-мода-1050х700

Имајќи ги предвид горенаведените барања за канцелариска гардероба, вреди да се напомене дека има повеќе табу отколку слободи. Сепак, искусните модничари наоѓаат начини да се облекуваат модерно, стилски и удобно.

Удобност и стил на канцеларија - дали се компатибилни?

Постои стереотип дека само панталоните од руно и јакна со патент можат да бидат пријатни. Ова не е вистина! Главните критериуми за избор на удобна облека за во канцеларија се текстурата на ткаенините и сечењето. Покрај тоа, не треба да обрнувате внимание на елементите на гардеробата кои се премногу опремени и се мешаат во активното движење. Во најмала рака, ќе биде незгодно да ја работите својата работа во ваква облека. Тоа е, подобро е да се даде предност на природни ткаенини, како и бесплатна силуета на облека.

При изборот на облека за во канцеларија, доволно е да пробате костуми од различни стилови и да одредите кој од нив ќе биде најудобен. Соодветно на тоа, вреди да се задржиме на нив.

FotorCreated (99)

Канцелариски стил: Фотографија

Мажите се порелаксирани во изборот на облека отколку жените. Покрај тоа, ако неколку кошули и панталони се доволни за претставник на посилниот пол, тогаш на дамите им треба сè, но повеќе. Покажана имагинација, можете да изберете не само убави тимови, туку и соодветни на стилот на канцеларијата. На пример:

  • При избор на кошули, треба да обрнете внимание на монохроматски модели, како и со мал отпечаток. Може да бидат точки од точки, ленти или кафез.

03_дес_код

  • За жени, ако класичното здолниште со молив не е соодветно за видот на фигурата, можете да изберете други стилови. Главната работа е што тие ги исполнуваат барањата на кодексот за облекување.
  • Панталоните додаваат посебен шик на фигурата. Покрај тоа, ако мажите во панталони веќе се навикнати, тогаш жените понекогаш се предрасуди. И залудно!

2-6KLLKn__оригинално__

  • И мажите и жените можат да ги заменат јакните со јакни, елеци и џемпери. Можете безбедно да изберете модели во пастелни нијанси, како и темно сина, сива.

2-1

Важно е да се напомене дека во различни компании, концептот на „канцелариски стил“ може значително да се разликува. На пример, информатичарите работат во канцеларија цел ден, така што обично нема посебни барања за нивната облека. Но, вработен во банка кој секојдневно им служи на луѓето треба да се придржува до препораките на управата и правилата за облекување.

Слични написи
0 454

Остави одговор