Дома Семејство и дом Рецепти Корејски салати

Корејските салати станаа многу популарни и цврсто го зазедоа своето место во европската кујна. Корејската салата од морков оди добро со многу храна. Се користи како главна состојка додека се додаваат други состојки.

Корејска салата од морков

Корен целер моркови

За салата ќе ви требаат:

 • корен целер - 0,5 кг;
 • Корејски моркови - 300 гр;
 • какви било зеленило по вкус;
 • растително масло -70 g;
 • 1 лажица масло. л сок од лимон.

Чекори за готвење:

 1. Коренот целер се сецка на тенки ленти, се посолува, се става со лимон и се остава 10 минути.
 2. Следно, треба да мешате зеленчук, да посипете со ситно сецкани билки и да зачините со растително масло.
 3. Коренот на целерот е прилично сув по структура, така што вкусот на салатата ќе се подобри ако остане да отстои некое време.

Карфиол со корејски моркови

Треба да подготвите:

 • средни вилушки од карфиол;
 • Корејски моркови - 300 гр;
 • зелен кромид, се користи само неговиот зелен дел;
 • какви било зеленило по вкус;
 • 70 гр растително масло.

Готвењето нема да трае долго:

 1. Вилушките од карфиол се расклопуваат во соцвети и се варат.
 2. Следно, зелката се лади и се меша со корејски моркови, сецкани билки и се додаваат сите зачини.

Повеќебојна салата со додавање на корејски моркови

За садот ќе ви требаат:

 • даикон - 2 парчиња;
 • Корејски моркови - 300 гр;
 • слатка бугарска пиперка, може да биде од различни бои - 3 ЕЕЗ;
 • сок од еден лимон;
 • какво било зелено и чешне лук;
 • растително масло - 70 гр;
 • семе од сусам - 30 гр.

Треба да го подготвите садот според следнава шема:

 1. Даикон и бугарска пиперка се сецкаат на тесни сламки, се додава лук, се посолува и се става со лимон.
 2. Зеленчукот треба да се меси и да се остави да стои 10 минути.
 3. Потоа, корејските моркови се мешаат со даикон, се става пиперче, се става со растително масло и се попрскува со претходно пржени сусами.

Салата од пилешко и корејски морков

Потребни состојки:

 • пилешко месо - 400 гр;
 • мали крутони - 50 g;
 • Корејски моркови - 250 гр;
 • зелена боја;
 • мајонез - 100 гр.

Рецептот е едноставен и изгледа вака:

 1. Пилешкото месо се вари или се пече во рерна.
 2. Изладеното месо се сечка на мали парчиња, се меша со моркови, билки, крекери и мајонез.

Лиснато салата

Задолжително:

 • пилешко месо - 400 гр;
 • јајца - 4 ЕЕЗ;
 • Корејски моркови - 200 гр;
 • тврдо сирење - 100 гр;
 • мајонез - 200 гр;
 • какви било зеленило.

Чекори за готвење:

 1. Пилешко филе се вари или се пече во рерна.
 2. Сецканите компоненти се поставени во слоеви: првиот слој е пилешко, потоа корејски моркови, јајца и последниот слој е рендано сирење.
 3. Сите слоеви се натопени во мајонез.
 4. Врвот на салатата е украсен со копра.

Корејска салата од грав

Салата-из-фасоли_6

Потребни производи:

 • грав - 300 гр;
 • Корејски моркови - 100 гр;
 • 1 слатка пиперка;
 • глава на кромид со средна големина;
 • 1 лажица масло. л соја сос;
 • 70 гр растително масло;
 • мелен коријандер;
 • 2-3 чешниња лук.

Фази на работа:

 1. Мешунките се натопуваат 5 часа. За да го забрзате процесот, додадете малку сода бикарбона и шеќер во водата.
 2. Сварете го гравот, додајте сол кон крајот на готвењето.
 3. Ладениот грав се меша со корејски морков и пржен кромид.
 4. Следно додадете бугарска пиперка, исечкана на коцки.
 5. Зачинете со соја сос, цилинтро и лук.

Шунка или пилешко филе се додава во празничната верзија на салатата од грав. Можете да додадете зелка во салатата, која е сечкана доволно голема, солена, истурена со оцет или лимон и стуткана за да ја омекне зелката.

Корејска салата со печурки

maxresdefault (1)

За салата од корејски печурки, земете суви печурки шитаке или печурки од остриги.

Салата од шитаке

 • печурки шитаке - 100 гр;
 • Корејски моркови - 100 гр;
 • кромид - 1 компјутер;
 • лук, мелен коријандер, лута пиперка;
 • половина лимон;
 • цилинтро, копра.

Рецепт:

 1. Сувите печурки се натопуваат 5-8 часа, а потоа се варат.
 2. Следно, печурките се мешаат со моркови, пржен кромид.
 3. На крајот, додадете лимон, зачини, билки.

Салата од печурки од остриги

Треба да подготвите:

 • печурки од остриги - 500 гр;
 • главица кромид;
 • 1 лажица масло. л оцет;
 • сув коријандер, горчлив пипер;
 • лук и половина куп cilantro;
 • 70 гр зеленчук масла.

Фази на работа:

 1. Варете ги печурките и оставете ги да се оладат.
 2. Варените печурки од остриги се мешаат со рендан кромид и се зачинети со оцет, зачини и билки, оставени под мало угнетување 2-3 часа.
 3. Подготвени печурки се истураат со растително масло.

Корејска салата од краставици

maxresdefault

Requireе бара:

 • краставици - 500 гр;
 • домати - 2 ЕЕЗ;
 • кромид - 1 компјутер;
 • слатка пиперка - 1 ЕЕЗ;
 • лук, зачини, било какви билки.

Рецепт:

 1. Измиени краставици се сечат на коцки долги 3-4 см, се додаваат солени, ретко сецкани слатки пиперки, лук, билки, сок од лимон.
 2. Додека краставиците се кисели, кромидот и доматите се пржат.
 3. Следно, краставиците се мешаат со кромид.
 4. Корејската салата од краставица има подобар вкус ако се остави да отстои 1-2 часа.

Постои опција за салата со додавање на месо. Варено месо се сече на готови краставици, се сече на мали тенки парчиња. Или месото се сече на мали тесни ленти, се пржи со кромид и домати, а потоа се меша со зачинети краставици.

Вкусни корејски салати

maxresdefault (2)

Салата од аспарагус

Наместо тоа, тоа не е аспарагус, туку производ од соја што изгледа како долги светло жолти стапчиња. За салата ќе ви требаат:

 • аспарагус - 1 пакет;
 • домати - 2 ЕЕЗ;
 • кромид - 1 компјутер;
 • лисја од зелена салата (зелена салата) - 1 куп;
 • лук и билки;
 • лута пиперка, мелен цилантро.

Рецепт:

 1. Аспарагусот се натопува во топла вода, внимавајќи да не се изложува премногу, инаку ќе стане премногу мек и ќе ја изгуби својата форма.
 2. Додека аспарагусот кисне, пржете ги кромидот и доматите.
 3. Исплакнете зелена салата и билки.
 4. Завршениот аспарагус се става во сито и се лади.
 5. Следно, аспарагусот, зелената салата, пржењето со домати се мешаат и се зачинуваат со сите зачини.

Салата од протеини од соја

Подготвено од:

 • тофу (протеин од соја) - 250 g;
 • краставици - 3 парчиња;
 • домати - 2 ЕЕЗ;
 • зелен кромид - 1 куп;
 • бугарска пиперка - 1 компјутер;
 • пржени сусам - 0,5 лажици. л.
 • растително масло - 70 гр;
 • соја сос - 2 лажици. л.
 • зачини по вкус.

Рецепт:

 1. Тофу се сече на 3х3 квадрати и се пржи во тава.
 2. Производот од соја треба да се скара на средна топлина од двете страни, околу 5-7 минути и да се стврдне во текстура.
 3. Краставици, пиперки и домати се сечат на прстени.
 4. Комбинирајте ги состојките, измешајте зелен кромид, зачини по ваш вкус, зачинете со соја сос.
 5. Семето од сусам се става во подготвеното јадење.

Салата од модар патлиџан со месо

Јадењето е подготвено од следниве производи:

 • месо - 300 гр;
 • модар патлиџан 1 кг;
 • кромид - 2 глави;
 • 3 бугарска пиперка;
 • црвена лута пиперка;
 • лук - 2 чешниња;
 • зелен цилинтро;
 • растително масло - 80 гр.

Чекор-по-чекор инструкција:

 1. Модар патлиџаните се сечат на големи ленти, се посолуваат, мелат и се чуваат 3 часа.
 2. Месото се сече на мали тесни ленти, се пржи со кромид, а потоа се додаваат домати.
 3. Модар патлиџаните се притискаат и се комбинираат со месо.
 4. Пиперките и лутите пиперки се сечат ретко и се пржат со месо и модар патлиџан околу 5-7 минути.
 5. Лукот и зелениот цилинтро се додаваат во готовиот сад.

Салата од тиквички

Подобро е да изберете мали тиквички. Значи, треба да подготвите:

 • тиквички - 1 кг;
 • пиперчиња - 2 парчиња;
 • половина лимон;
 • лук - 2 заби .;
 • масло од сусам - 50 гр;
 • билки и зачини по ваш вкус.

Како да се готви:

 1. Тиквичките се сечат по должина на две половини и се сецкаат на тенки плочи.
 2. Пиперките се сечат на ленти и се мешаат со тиквички.
 3. Додадете сок од лимон, сите зачини и прелијте со масло од сусам.
 4. Можете да наросите преку салатата со обично растително масло и посипете со наздравени сусами.

Салата од зеленчук

За да го подготвите, треба да подготвите:

 • бела зелка - половина вилушка;
 • лесно солени или кисела краставици - 3 парчиња;
 • растително масло - 70 гр;
 • варена цвекло - 3 ЕЕЗ;
 • сок од еден лимон;
 • лук, лута пиперка, билки.

Рецепт:

 1. Исечена зелка во широки ленти треба правилно да се замеси и да се истури со сок од лимон.
 2. Исечете краставици и цвекло на половина прстен.
 3. Измешајте го целиот зеленчук, додадете зачини, лук, билки и зачинете со растително масло.

Салата од алги (алги) со месо

Е ви требаат:

 • 200 гр исушени алги;
 • месо - 400 гр;
 • главица кромид;
 • 3 чешниња лук;
 • соја сос - 2 лажици;
 • зачини и билки.

Чекор-по-чекор инструкција:

 1. Морските алги се мијат неколку пати, а потоа се натопуваат 3 часа во ладна вода.
 2. Месото се сецка на мали парчиња и се пржи со кромид.
 3. Кога зелката станува мека, се мие и се фрла во сито.
 4. Ако алгите се долги, тогаш тие се сечат, се мешаат со месо и се задушуваат малку. Билките и зачините се додаваат во готовиот сад.

Салата од алги може да се подготви без месо со зачинување со пржен кромид.

Слични написи

Остави одговор