Дома убавина „Краток пат“: Продолжување на ноктите

На одмор, и во работните денови, секоја жена и девојка сакаат да изгледаат најдобро. Ова е особено точно за шминка и маникир. Сепак, не секој може да расте долги убави нокти - работниот кодекс на облекување не дозволува или ноктите едноставно се кршат и ексфолираат. Во овој случај, продолжувањето на ноктите плочи може да помогне.

Што ви треба за продолжување на ноктите 1402742517_инструмент_нар

Постојат неколку видови на екстензии, најосновни се екстензии на форми и екстензии на совети. За првиот, акрилни и гел-облоги може да бидат соодветни, за втората, најчесто се користи гел.

Што е потребно за ваква постапка:

 • форми или совети;
 • лепак за совети за лепење;
 • ламба за полимеризација на составот на ноктите, најдобро е да користите едноставен со тајмер;
 • акрилик или гел;
 • рамна четка за моделирање на ноктите;
 • нокти, нокти;
 • салфетка без влакненца;
 • секач или секач за врвови, неопходен за отсекување на вишокот должина на советите;
 • четка за прашина;
 • дезинфекција или антисептик.

За гелот е потребен прајмер или основа, гел, течност за да се отстрани лепливиот слој, горниот слој.

За акрилик - акрилен прав од саканата нијанса, од про transparentирна до праска, акрилна течност.

Покрај основните додатоци, ќе ви требаат и: ножици за нокти, стапчиња од портокал или туркач, масло за живец и секакви работи за украсување долги нокти.

Акрилно продолжување на ноктите 19808

Се верува дека акрилните екстензии се најтрајни и најсилни. Но, како што велат, секој има свои вкусови и преференции. За такво натрупување, ќе ви треба акрилен прав и специјална течност - ова се најосновните уреди. Исто така, ќе ви треба антисептик за лекување на раце и нокти за да избегнете разни габи и инфекции под вештачки нокти, дехидратор за сушење на плочата и подобро лепење на акрилик, буквар се користи како "буквар" под основниот слој. Покрај тоа, постојат четки, форми за градење, тие се еднократни од густа хартија и повеќекратно може да се користат од густа фолија со клипови, лак, лак, капак за мешање на акрилни компоненти.

Голем плус на акрилик е брзото стврднување на материјалот без употреба на ламба за сушење. И кога градите, можете веднаш да направите француски маникир, само користете акрилен прав од саканата нијанса за врвовите на ноктите. Но, има и минус - многу луѓе можат да бидат алергични на акрилни компоненти, бидејќи имаат многу специфичен, не многу пријатен мирис. За акрилни нокти, најдобро е да користите датотеки со голема цврстина, бидејќи акрилот е прилично издржлив материјал и мека датотека за нокти со пунџа може едноставно "да не го земе" облогата.

Многу често, акрилните екстензии се користат за изложби и изложби. Потоа направете многу долги нокти на моделот. И на ноктите можат да направат волуметриско вајање - цвеќиња, животни, па дури и цели слики на сите нокти.

Продолжување на ноктите со гел нокти-формиран

Гел се смета за наједноставен материјал, особено за оние кои штотуку го започнуваат своето запознавање со основите на уметноста на ноктите. Точно, за добра наталожба, сепак треба малку да вежбате и да ја наполните раката.

За гел-нокти ви требаат: гелови од различни нијанси (про transparentирна, розова, праска, маскирна), совети или форми, совети за лепило, подлога, горниот слој, антисептик, прајмер и дехидратор. Гел четки - квадратни, правоаголни или посочени на крајот, какви било, но секогаш тврди.

Гелите немаат непријатен мирис, за разлика од акрилните компоненти, па затоа гел-облогата има многу повеќе обожаватели. Исто така се верува дека гелните екстензии даваат поприродни нокти, тие се потенки, слични на обликот на вашиот сопствен нокт.

Продолжување на ноктите: чекор по чекор Legko-i-prosto-narastit-nogti-na-tipsah-samostostoyatelno

Значи, прво треба да изберете на што ќе градите. Според прегледите на многу мајстори за маникир, многумина сè уште се наклонети кон формите за продолжување. Тоа е многу поедноставно и полесно од советите.

 1. Првиот чекор е да се отстрани старата обвивка од ноктите, да се обработат плочите за нокти - да се отстрани должината, да се направи истата форма за сите нокти, да се лакира со буф.
 2. Вториот чекор е маникир, без оглед, во зависност од вашите желби. Денес многу популарен: хардвер, комбиниран и Јапонски... Не заборавајте за придобивките за вашите сопствени нокти - додадете есенцијално масло или морска сол во бањата.
 3. По обработката на ноктите и прстите, можете да преминете на најосновните. За почеток, да ги разгледаме советите за градење.
 4. Совети мора да бидат избрани за секој прст, така што плочата добро се вклопува во контакт со природен клинец. Природната плоча е подготвена. Сега секој врв е залепен на ноктите со квалитетен лепак.
 5. Откако плочите ќе се замрзнат на место, можете да ги исечете со машински тип, во зависност од избраната должина.
 6. Со датотека, треба да ја направите посакуваната форма за идните нокти.
 7. Повторно премачкајте ги ноктите со прајмер.
 8. Измешајте мала количина акрилни компоненти и нанесете со четка до советите.
 9. Откако акрилот ќе се зацврсти, обработете го ноктот - порамнете ги страните, врвовите и површината.
 10. Конечниот допир е примена на горниот слој, сушење на ламбата и украсување на ноктите.

Создавање гел на форми - по маникир и третман на ноктите, треба да ги поправите формите на ноктите. Формата за хартија се вметнува по потреба под работ на ноктот и се зацврстува.

 1. Нанесете среден слој на гел на калапот, должината е што сакате. Сува во ламба.
 2. Отстранете ги формите, ставете ги ноктите и дајте им ја посакуваната форма.
 3. Потоа се нанесува друг слој на гел, исушен во ламба.
 4. По сите манипулации, можете да започнете да ги украсувате вашите нокти. Горниот слој се нанесува на готовиот цртеж или јакна и се суши во ламба, по што лепливиот слој се брише со специјална алатка.

Градењето на форми со акрилик е прилично слично, само овде е потребно да се дистрибуира густ акрилик низ целата плоча и форми на ноктите. Се применуваат приближно 2-3 слоја, по што се сече формата и должината.

Продолжување на ноктите дома 58272977_7

За да разберете што и зошто е поудобно да се градат нокти дома, треба да ја испробате секоја опција барем еднаш. Потоа измерете ги сите добрите и лошите страни и одберете го најдобриот, удобен и краткотраен начин за себе. Но, ако вашите нокти се многу кратки, веднаш под коренот, тогаш формите нема да работат, тука најдобрата опција е совети. На формите им е потребен барем мал бесплатен врв на природни нокти. И да се изградат нокти на совети е многу побрзо отколку да се плеткаш со форми.

Со цел јасно да знаете што и како да направите, подобро е да гледате разни видеа со чекор-по-чекор инструкции пред постапката. Ова ќе ви помогне да научите и да знаете што да правите и како да го направите тоа. При продолжување, најдобро е прво да направите четири клинци на секоја рака, а потоа да преминете на продолжени нокти на палците. После изградбата, можете едноставно да ги покриете ноктите со едноставен лак или да направите прекрасен декор - цртежи, вајање, rhinestones, sequins и многу повеќе.

Продолжување на нега на ноктите kak-vosstanovit-nogti-posle-narashhivaniya

За да можат новите долги невен да останат толку убави долго време, треба да се грижите за нив и да следите некои правила.

 • По постапката за продолжување, не се препорачува да ги мокрите рацете и ноктите четири часа; во текот на денот, не можете да ги посетувате базените и сауните.
 • Кога користите акрилни екстензии, не можете да користите производи со ацетон, вториот може лесно да "изеде" сосема нов шајка.
 • Ракувајте внимателно со вашите нокти - не бирајте ништо, не треснете ги ноктите на масата или на wallsидовите, не затегнувајте завртки со нив, ноктите лесно се кршат.
 • Кога чистите и користите производи за чистење, најдобро е да ја завршите целата работа со гумени нараквици.
 • Исправете ги ноктите на време, околу еднаш на секои три недели.
 • Ако ги проширивте ноктите со господар, тогаш контактирајте го за да ги поправите или отстраните ноктите. Нема независни активности, во спротивно може многу да им наштети на природните нокти.

Продолжување на ноктите: слика очен-долни-нарошен-ногти

ногти-акрил

дизајн на шајки-шампионат-3

дизајн на ноктите-2013-француски2

c9c4e8d3e4aebb18148f43499ec79368

1276899139_100712003_2-1276899139

216421

1-122

Ноктите по продолжување

Бидејќи натрупувањето е сè уште вештачки процес, откако ќе ги отстраните плочите за нокти кои не се природни, вашите можат да бидат во многу лоша состојба. Ellолтило на ноктите плочи, неправилности, испакнатини, дамки на ноктите, тенки нокти - сето тоа е резултат на вештачка убавина.

Овие проблеми ретко се избегнуваат, затоа, за да ги доведат нивните невен во здрав и убав изглед, потребно е да се грижат за нив. Кога носите продолжени нокти, не заборавајте да ги навлажнувате рацете и кутикулите.

По отстранувањетолакирајте го ноктот, отстранувајќи ги ударите и грдите дамки. Бањите со додавање сол и сок од лимон ќе помогнат да се ослободите од жолтилото, исто така можете едноставно да ги исечете цитрусите на два дела и да ги потопите невенките во нив неколку минути. Ноктите, како и кожата, имаат потреба од хидратација и исхрана, затоа направете бањи со маслени естри, масирајте ги со природни масла... Бањи со сол и разни билки исто така ќе помогнат.

Може да ги мастите ноктите со негување крем и да ги завиткате рацете во целофан неколку минути. Рицинусовото масло и маслото од ремен ќе помогнат добро за зајакнување и раст. За да го задржите невенот цврст, не заборавајте да земате калциум, витамини, рибино масло или пивски квасец.

Ако сте fanубител на одење во козметички салони, тогаш можете да земете курс со парафински бањи, топол маникир и запечатување на невен.

Кога градите подолго време, не заборавајте дека на вашите нокти им е потребен одмор. Затоа се препорачува да ги вадите лажните нокти еднаш годишно, или подобро за шест месеци, и да им дадете одмор на вашите природни нокти. За тоа време, вашите плочи за нокти ќе станат посилни, ќе станат поздрави и посилни.

Ако, по отстранувањето на вградениот материјал, пронајдете искривување на природната плоча за нокти, хемиски изгореници или габа, тогаш веднаш одете на вашиот лекар за да го испита проблемот и да ви препише третман.

Продолжување на ноктите: прегледи

Судејќи според прегледите на жени и девојчиња, можеме да заклучиме дека трудот, иако малку застарен, сепак е популарен кај многумина. Ова се однесува на оние на кои им е тешко или едноставно премногу мрзливи да растат природни нокти, како и оние кои имаат тенки и излупени нокти. Многу луѓе пишуваат дека е побрзо и поудобно од растот на ноктите. Покрај тоа, можете брзо да се навикнете на долгите продолжени нокти и тие се многу посилни од нивните.

Продолжување на ноктите: видео

 

Слични написи

Остави одговор