Дома убавина Коса Маски за третман на коса

Веројатно, нема девојки кои не би сонувале да имаат убава коса. Во потрага по убавина, се користат бројни производи за стилизирање, термички уреди, кои во никој случај не додаваат здравје на косата. За да ја задржите природната убавина на жиците или да ја вратите, ќе мора да направите некои напори, каде што домашните маски играат значајна улога.

Како правилно да направите маски за коса

Со цел ефективноста на домашните маски да биде висока, вреди да се придржувате до некои многу едноставни правила. Ова е направено без оглед на насоката на составот.

 • Да се ​​излечи и вратете ја косата, маските треба да се прават редовно, два до три пати неделно. Колку повеќе се започнуваат кадрици, толку почесто се постапки, но не вреди да се прават секој ден. Веднаш штом ќе заврши текот на процедурите, што е 15-20 сесии, потребно е да се продолжи со профилакса, т.е. нанесувајте го медицинскиот состав на секои две до три недели.
 • Подгответе маски исклучиво од свежи состојки. Beе биде многу добро ако се што е можно поприродни. Затоа, при купување состојки, подобро е да се даде предност на пазарите на земјоделци. Само свежи и природни производи содржат максимална количина витамини кои се потребни за здравјето и убавината на косата.
 • Направете маски само на чиста и малку влажна коса. На валканите жици, покрај себум, има прашина и други валкани трикови кои спречуваат продирање на хранливи материи и вредни материи во косата.
 • Исплакнете ја маската, ако во составот нема масла, треба да користите обична вода, или подобро со чорби. Шампон треба да се користи само ако маската е мрсна или слабо измиена од жиците. хрхд
 • За да го подобрите дејството на маската, откако ќе го нанесете составот на жиците, завиткајте ја главата со про plasticирна фолија, а потоа со топла крпа.
 • Пред да ја користите маската за прв пат, проверете дали има алергиска реакција.
 • Ако, откако ќе ја нанесете маската на вашата коса и скалп, почувствувате непријатни сензации, веднаш отстранете го составот, без да чекате крај на времето на изложеност. Ова е особено точно за употреба на маски со агресивни состојки, како што се синап или црвена пиперка.
 • Бидете сигурни да користите маски кои одговараат на вашиот тип на коса. Во спротивно, проблемот не може да се реши, а состојбата на косата значително ќе се влоши.
 • Времето на изложеност на конвенционалните маски може да биде 20-90 минути, за формулации со агресивни состојки, треба да биде ограничено на 10-15 минути.

Маски за опаѓање на косата

Времетраењето на текот на маските од опаѓање на косата- околу 12 процедури, со фреквенција од 2-3 маски неделно. После тоа, треба да направите пауза од 1-2 недели, а потоа да го удвоите курсот. Со цел ефикасноста на процедурите да биде поголема, вреди да се спроведе истовремено курс на земање мултивитамини. За да се реши овој проблем, експертите советуваат да користат неколку маски одеднаш и да ги менуваат во текот на курсот. Исто така, не се препорачува да одите надвор неколку часа по миењето на маската од жиците.

 • Поминете неколку лисја од цветот на будалата низ мелница за месо или исецкајте на ситно ренде. Подготвената каша треба да се нанесуваат во коренот на косата и скалпот. Ако не е можно да се користи алое, можете да го користите неговиот гел, кој се продава во аптека. За најдобар ефект, можете да додадете мала лажица природен мед во алое.
 • Најчестиот лак ќе помогне да се запре силното опаѓање на косата после 1-2 пати. Мелете мал кромид на ренде, а потоа исцедете го сокот од добиената грутка. Готовиот сок треба да се нанесуваат во скалпот, обидувајќи се да не ја допирате косата, тогаш нема да има силен мирис од нив. Колку подолго оваа маска останува на косата, толку подобро. Исплакнете го сокот од кромид од косата, по можност со вода закиселена со оцет.
 • Не помалку ефикасно работи маската од авокадо. Големата предност на овој состав е тоа што, со силна ефикасност, делува нежно, без иритација и непријатни последици. Авокадото треба да биде зрело и меко. Треба да се ослободи од кора, а половина од овошјето треба темелно да се меси со вилушка. Мала лажица мед се додава во зготвената каша и сè се меша добро.
 • Неколку големи лажици мед треба да се мешаат со голема лажица кромид „нектар“, една сурова жолчка и неколку големи лажици растително масло што одговара на вашиот тип коса. Месете сè добро и нанесете ги на жиците.
 • Сина глина, во износ од три големи лажици, се меша со загреана минерална вода додека не се исцеди. Нежно нанесете го составот на скалпот. Оваа маска ќе мора да ја измиете неколку пати, затоа што глината е измиена од насоките е проблематична.
 • Подгответе лушпа од коприва со подготовка на голема лажица суровини во половина чаша врела вода. Измешајте го оладениот состав со мала лажица масло од јојоба и една жолчка. Нека составот стои околу половина час, а потоа нанесете го на косата и скалпот. Krasivye-i-zdorovye-volosy-vmeste-s-Tonus-studio-1024x576
 • Додадете топла вода во мала количина на обична јодирана сол, така што ќе се формира грутка. Подготвениот состав мора да се нанесе многу нежно во скалпот.
 • Излупениот овошје од киви изгмечете го со вилушка, а потоа додадете мала лажица добра ракија или вотка во кашата. Измешајте сè и дистрибуирајте до жиците.
 • Измешајте неколку големи лажици дебела павлака со една лажица течен витамин А и мала лажица сок од лимон. Месете сè добро и нанесете на косата.

Маски од првут

Времетраењето на текот на третманот на косата против првут е ограничено на 12 маски, со фреквенција од неколку пати неделно. После тоа, треба да и дадете на вашата коса двонеделен одмор, а потоа да го повторите. За разлика од претходните препораки, при лекување на себореја, невозможно е да се менуваат маски за време на една сесија, треба да изберете една и да се држите до неа.

 • Маската со сок од кромид е универзална, така што може успешно да се користи не само за запирање на опаѓање на косата, туку и за лекување на првут. Едноставно, ширете го сокот од кромид над скалпот и исплакнете го по 60 минути.
 • Во две големи лажици, комбинирајте сок од лимон, портокал и иста количина на масло од репен во сад. Месете сè добро и нанесете го на коренот на косата и скалпот 10-15 минути.
 • Истурете 50 гр сецкани лисја од алое со чаша вотка и оставете да стојат три дена. Следно, тинктурата мора да се нанесе со пипета на скалпот. Не е потребно да се измие составот, затоа може да се нанесува на измиена коса.
 • Наједноставниот кефир, по можност домашен, може да биде одлична помош во лекувањето на првутот. За мрсна коса, треба да земете производ со најмала содржина на маснотии, а за сува коса, напротив, е подебел. Пред да нанесете на жиците, треба малку да се загрее, а потоа да се нанесе на скалпот. Матурска-коса-блог-банери-10
 • Изрендајте неколку зелени јаболка и додајте пет капки масло од чајно дрво во пире од компири. Измешајте сè и дистрибуирајте преку корените и скалпот. За да спречите составот да падне, можете да ставите капа за туширање. По половина час измијте ја маската од главата.
 • Ако првутот е придружен со чешање, тогаш можете да го елиминирате со маска на безбојна хена. Три големи лажици прав треба да се мешаат со топла вода до кисела павлака. Оставете да отстои 10 минути, а потоа тријте во коренот на косата половина час.
 • Измешајте алкохолен раствор на салицилна киселина во количина на една голема лажица со една жолчка и дистрибуирајте го преку скалпот.
 • Измешајте жолчка од едно јајце со мала лажица јаболков оцет и дистрибуирајте преку корените.
 • Одличен состав за првут се подготвува од масло од рожок и природен мед, земен во иста количина.
 • Истурете неколку глави лук со половина чаша какво било растително масло што одговара на вашиот тип коса и оставете да се вари една недела. Подготвениот состав мора да се нанесуваат во скалпот.
 • Едноставна тинктура од невен, која може да се набави во аптека, дава одлични резултати, особено со мрсни сорти на првут. Составот треба да се нанесуваат во скалпот 30-40 минути пред миење на косата.

Сплит маски за коса

 • Во сад, добро измешајте ја суровата жолчка од едно јајце со голема лажица растително масло што одговара на вашиот тип на коса. Додадете мала лажица природен мед од липа и иста количина коњак. Нанесете на косата половина час.
 • Загрејте го маслото од грашок во количина што ја бара должината на вашата коса. Нанесете го загреаниот состав на косата и завиткајте го во филм, оставајќи ја маската на косата два часа. Ако косата е мрсна, тогаш маслото треба да се нанесува на растојание од 15 см од корените.
 • Со сличен принцип, маслиновото масло може да се користи со голема ефикасност.
 • Земете три свежи праски, извадете ги семките и испасирајте ја пулпата, истурете малку масно млеко и неколку капки масло од оригано. Ефективноста на маската во најголем дел се должи на присуството на праска, која може да ги „запечати“ краевите на косата и да спречи расцепување. tapeciarnia.pl189882_dziewczyna_makijaz_wlosy-1
 • Исцедете го сокот од еден мал кромид, додадете мала количина маслиново масло и голема лажица природен мед. Подготвениот состав мора да биде малку загреан пред нанесувањето.
 • Земете еднакви количини на ленено масло и вотка. Месете ги двете состојки добро, загревајте нежно и нанесете ја на косата еден час.
 • Потопете ја сувата трева од коприва, детелина, камилица, бреза во еднаква количина во стаклена тегла литар, а потоа наполнете ја со растително или маслиново масло. Подготвениот состав мора да се инсистира под цврсто затворен капак на темно место седум дена. По една недела, инфузијата треба да се филтрира и да се нанесе како маска, да се нанесува витаминско масло на косата половина час.
 • Комбинирајте чаша кефир, една жолчка, голема лажица маслиново масло и иста количина сок од лимон. Месете сè добро и загревајте малку, а потоа нанесете на косата.
 • За лекување и спречување на поделени краеви на косата, многу е корисно да се нанесува обично кисело млеко на второто. Ова е наједноставниот, но не помалку ефикасен начин за грижа за насоките.

Маски за оштетена коса

 • Во сад, комбинирајте 4 големи лажици маслиново, бадемово, бордо, лен и јојоба. Измешајте сè добро, лесно загревајте во водена бања и нанесете на косата.
 • За третман на коса, композицијата направена од кефир, сок од алое, рицинусово масло, земена во количина на голема лажица и една ампула Аевита е многу добро прилагодена. Сите состојки, освен витамини, мора да се загреваат во водена бања. Откако составот ќе се отстрани од шпоретот, витамини може да се додадат во маската. Таквата маска останува на косата околу половина час.
 • Измешајте неколку лажици од лушпа од корења на гној со сок од кромид и сок од алое, земени во количина на голема лажица, додадете голема лажица природен мед и иста количина на масло од гребло. Месете сè добро и нанесете на косата.
 • Загрејте половина чаша кефир во водена бања, додадете две големи лажици маслиново и рицинусово масло. Извадете го од шпоретот и истурете три капки течни витамини А и Е. Измешајте сè добро и нанесете на косата.
 • Промешајте неколку жолчки со голема лажица рицинусово масло. Дистрибуирајте низ косата и оставете да делува половина час.
 • Растворете неколку капки есенцијални масла рузмарин и лаванда во маслиново масло. Подготвениот состав промешајте го во загреана чаша кефир. Нанесете ја маската на косата топло, и исплакнете ја по еден час. уход-за-делоними-волосами
 • Измешајте голема лажица мед во пирето направено од половина пире од авокадо и додадете неколку големи лажици маслиново масло.
 • Нанесете на косата состав направен од 10 капки тинктура од невен и голема лажица рицинусово масло.
 • Liveиво темно пиво добро ја враќа косата. За да го направите ова, исплакнете ја чистата коса со пиво. По половина час, можете да го измиете пијалокот од жиците.
 • Истурете голема лажица желатин со шест големи лажици топла вода и оставете ја да отстои околу половина час, за да се издува првиот. Во приближен желатин, треба да додадете една жолчка, три лажици висококвалитетен шампон. Месете сè добро и нанесете на косата. Завиткајте со фолија и оставете да отстои половина час, а потоа исплакнете.
 • Во водена бања растопете 4 супени лажици кокосово масло и дистрибуирајте ги низ жиците. Исплакнете по еден час.

Маски за мрсна коса

 • Измешајте неколку лажици зелена глина со иста количина топла вода, но подобро е да земете лушпа од кора од коприва или даб и голема лажица јаболков оцет. Месете сè добро и нанесете ги на жиците.
 • Парете пет лажици безбојна хена со врело млеко и оставете да се вари 15 минути.Се шири го готовиот состав над корените и косата.
 • Пијте неколку големи лажици сина глина со каква било соодветна лушпа. Конзистентноста на маската треба да биде многу густа. Во подготвениот состав, додадете неколку сецкани чешниња лук и голема лажица сок од лимон. Месете сè добро и нанесете ги на жиците.
 • Во водена бања, загрејте го кефирот и дистрибуирајте го низ косата, обрнувајќи особено внимание на корените. По половина час или еден час измијте ја маската од косата.
 • Комбинирајте половина чаша загреан кефир со есенцијални масла од еукалиптус и лимон. Измешајте добро и нанесете на косата и скалпот. zdorovye_volosi
 • Измешајте ја овесната каша со супа од кора од даб додека не изгреба, истурете половина мала лажица сода и добро замесете. Нанесете го составот на скалпот и косата и исплакнете по 20 минути.
 • Ослободете обичен кафеав леб од корите и прелијте со врела вода. Нека се вари некое време, додека масата не стане топла. Лебот изгмечете го и дистрибуирајте ја добиената каша преку корените и насоките.
 • Комбинирајте голема лажица сенф во прав со иста количина топла вода, додадете мала лажица шеќер и додадете сурова жолчка од едно јајце. Измешајте сè добро и нанесете го на скалпот и косата. Исплакнете после 15 минути.
 • Ослободете го доматот од кожата со тоа што претходно ќе го запалите со врела вода. Зеленчукот изгмечете го со вилушка, а добиената каша истријте ја во корените на косата.

Маски за ослабена коса

 • Истурете голема лажица желатин со две големи лажици топла вода, измешајте. Додадете неколку мали лажици безбојна хена и иста количина сенф во желатинот, додадете жолчка од едно јајце. Измешајте добро и нанесете го на скалпот и косата. Исплакнете го по 40 минути.
 • Загрејте голема лажица мед во водена бања, додајте на иста количина кефир, неколку големи лажици масло од бордо и додадете неколку мали лажици сенф и глина, додадете една жолчка. Измешајте сè многу добро, а потоа извадете го од шпоретот. Веднаш пред да аплицирате, воведете неколку ампули никотинска киселина и добро измешајте. Времето на изложеност на маската е околу половина час. мезоторепија
 • Во водена бања, загрејте ги маслата од бор, лен, маслинки, праска и кокос, земени во голема лажица. Извадете го од шпоретот и додадете мала лажица витамини А и Е во маслена смеса пред да нанесете на косата.
 • Подгответе лушпа од камилица (ако косата е светла) или коприва (ако косата е темна). Измешајте топла супа во сооднос 1: 2 со желатин и додадете голема лажица мед. Добро промешајте ја маската и дистрибуирајте низ косата. Времето на изложеност на маската е 30-45 минути.
 • Истурете 150 гр 'ржан леб со чаша топло живо пиво и оставете да отстои околу 4 часа. Подготвената маса измелете ја со мешалка и додадете 4 големи лажици мед загреан во водена бања, неколку жолчки и измешајте темелно. Нанесете на корените и целата коса. Оваа маска може да се остави на косата преку ноќ.

Зајакнување на маски за коса

 • Користете мелница за месо или нож, исечете голем куп магдонос, а потоа измешајте ги исецканите билки со рицинусово масло во количина на мала лажица. Подготвениот состав мора да се дистрибуира низ косата.
 • Сварете ги кромидните кожи и истурете ја пулпата од 'ржан леб со подготвената исцедена супа. Оставете го да се вари додека не се олади составот, па испасирајте го лебот и дистрибуирајте ја добиената каша преку корените и косата.
 • Комбинирајте во сад 5 гр сув квасец, голема лажица сок од лимон и масло од бордо, едно јајце и чаша ракија. Промешајте сè добро и нанесете на косата и скалпот.
 • Маслен раствор на витамин Д, во количина од неколку капки, се меша со голема лажица мед сок од кромид. Дистрибуирајте ја подготвената маса низ косата и оставете да отстои еден час. a2d61c4940e559ea947a1dd0587c8bc9
 • Пасирајте зрела банана со вилушка и додајте една жолчка, три мали лажици кисела павлака и една лажица мед во пире од компири. Месете сè добро и дистрибуирајте низ косата, оставајќи да дејствува еден час.
 • Истата зрела банана сомелете ја во блендер и додадете голема лажица маслиново масло, три лажици кисела павлака на неа. Дистрибуирајте на влакно и оставете еден час, а потоа исплакнете.
 • Победете неколку протеини до густа пена и нанесете ги на косата. Откако ќе се исуши составот на косата, таа мора да се измие.

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор