Дома Здравје Третман на камења во бубрезите

Проблемот со лекување на уролитијаза е скоро на прво место во модерната урологија. Како резултат на оваа патологија, често се развива компликација во форма на бубрежна инсуфициенција. Камењата во бубрезите научно се нарекуваат нефролитијаза. Во оваа полиетолошка метаболна болест, калциулите (камењата) се формираат во бубрежниот регион. Оваа болест се карактеризира со чести рецидиви, времетраење на курсот и често е наследна.

Третман на камења во бубрезите со народни методи

travyanye-sbory

Кога започнувате терапија, првото нешто што треба да направите е да се префрлите на диета. Зачинета и солена храна, мрсна храна, алкохол се исклучени од исхраната. Акцентот е ставен на млечната храна. Во текот на летото, задолжително вметнете диња и лубеница во вашата исхрана, тие добро ги отстрануваат токсините.

Запомнете дека алтернативната терапија е само помошен метод на третман за уролитијаза. Бидете сигурни да одите на лекар и да дијагностицирате. Алтернативната терапија може да понуди многу рецепти за ослободување од камења во бубрезите, но за сите нив треба да разговарате со вашиот лекар. И, ако лекарот смета дека одреден метод на терапија е неточен, подобро е да се одбие.

Покрај тоа, постојат некои правила за време на терапијата со алтернативни методи:

 1. Терапија не се спроведува за време на егзацербација на болеста, со зголемување на телесната температура и остра болка во долниот дел на грбот.
 2. Забрането е да се спроведе третман со алтернативна терапија за големи камења. Ова може да доведе до сериозни компликации.
 3. За да се избегнат опасни последици, се препорачува да се подложи на преглед и да се дознае за големината на формациите во бубрезите пред каков било третман.

Значи, најпопуларните лекови:

 1. Употребата на мандарини. Тие целосно безболно ги кршат камењата во бубрезите. За една недела, треба да јадете 1 кг мандарини дневно. После тоа, се прави една недела одмор, и курсот се повторува повторно.
 2. Семки од тиква. Пијте варен чај од семе од тиква во текот на целата недела.
 3. Пилешки папоци. Однапред подгответе 40 излупени пилешки папоци. Потоа завртете ги преку мелница за месо. Треба да земате 1 лажиче секое утро. пиење чај Наскоро камењата треба да почнат да излегуваат.
 4. Сок од репка. Треба да се консумира во ½ дел од чаша, три пати на ден. Исто така, помага да се отстранат камењата.
 5. Вероника медицински. Ова растение се бере во месец мај покрај бреговите на резервоарите. Билката е корисна не само за камења во бубрезите, туку и за панкреатитис, воспалителен процес во јајниците и жолчното кесе. Не е тешко да се подготви инфузијата, треба да истурите 2 лажички Вероника со 2 чаши врела вода. Како резултат на супа се меша со алкохолна инфузија на златни мустаќи. И лекот се зема во 50 ml после јадење.
 6. Примена на црвен роуан. Сирупот од плодовите на ова растение има диуретично својство и благ лаксативно дејство. Покрај тоа, телото е збогатено со дополнителни вредни супстанции. Подгответе 2 кг овошје и поминете го преку соковникот. Потоа се меша со 1,2 кг шеќер и се става на тивок оган. Производот треба да зоврие околу 15-17 минути. Резултатот треба да биде сируп. Треба да го земате 4 пати на ден, 15 ml.

Првиот симптом на камења во бубрезите е остра болка во лумбалниот 'рбет. Како што напредува болеста, едно лице може да открие крвав исцедок во урината.

Лекови за камен во бубрег

медикаментација

Третман камења во бубрезитевклучува постигнување на три главни цели:

 1. Отстранување на самиот камен.
 2. Постапки за обновување по неговото отстранување.
 3. Превентивни мерки за спречување на релапс.

Постојат неколку лекови кои имаат различни ефекти и насоки:

 1. Лекови за урати. Таквите формации се појавуваат од соли на урична киселина. Затоа, потребни се лекови за да се намалат нивоата на урична киселина. Овие вклучуваат алопуринол, пуринол, калиум цитрат.
 2. Фосфатни лекови. Во овој случај, важно е да се зголеми нивото на киселост во урината. За да се зајакне ефектот на лековите, потребно е да се вклучи кисела храна во менито. Фосфатните камења може да се отстранат со екстракт од боја Мадер, истурен.
 3. Лекови за оксалат. Исклучително е тешко да се ослободите од овие камења; ќе биде потребен долг курс на лекување. Во овој случај, се препишуваат холестирамин, цистон, аспаркам.
 4. Универзални лекови за кршење камења. Тие се користат без оглед на хемискиот состав на каменот. Тоа се Пенициламин, Тиопронин, Блемарен, Уралит У.
 5. Природни таблети. Постојат лекови базирани на природни состојки кои не содржат хемија. Тие се добро прилагодени за деца и бремени жени. Постојат многу помалку несакани ефекти од ваквите апчиња. Тука спаѓаат Цисто-Транзит, Уролакс, Канефрон, Уролесан.

Сите лекови имаат свои правила:

 1. Пред приемот, подлегнете на преглед со цел да се утврди хемискиот состав на камењата, како и нивната големина.
 2. Лековите се земаат според строгите препораки на лекар во одредена доза и времетраење на третманот.
 3. Лековите треба да се земаат во исто време.
 4. Внимавајте на режимот за пиење што ќе ви овозможи да отстраните не само камења, туку и лековити соединенија. За уратни камења, се препорачува минерална вода Есентуки и Боржоми, за наслаги на фосфат - Нарзан и Смирновскаја.
 5. Предуслов за ослободување од камења во бубрезите е диетална маса со ограничени протеини и солена храна.

Спречување на камења во бубрезите

профилактика

За да не се соочувате со камења во бубрезите во вашиот живот, важно е да се придржувате до следниве превентивни правила:

 1. Камењата можат да се појават како резултат на седентарен начин на живот, затоа не заборавајте да се движите, да вежбате, да играте омилен спорт итн.
 2. Пиј многу вода. Благодарение на оваа течност, солите нема да се смират во бубрезите и постепено да се претвораат во камења.
 3. Диетата мора да содржи храна што содржи витамини од групата Б и магнезиум.
 4. Ако болеста е веќе развиена, тогаш веднаш одете на диеталната маса. Откажете се од зачинета, солена, мрсна храна, алкохолни пијалоци.

Камењата во бубрезите можат да бидат многу непријатни и склони кон компликации. Затоа, не треба да се лекувате само, само лекарот ќе утврди кои лекови може да бидат корисни во вашиот случај. И лекарот е тој што може да избере тактики и метод на лекување.

Слични написи

Остави одговор