Дома убавина Најдобри масла за слабеење

Во потрага по виткост, девојчињата се подготвени на многу, од исцрпувачки тренинзи до употреба на сомнителни лекови. Честопати, ваквите експерименти доведуваат до непријатни последици. Како опција за безбедно губење на тежината, треба да размислите за употреба на масла што може да се земаат орално, масажа и други процедури со нив. Сето ова не само што ќе ви овозможи брзо да ги постигнете посакуваните резултати, туку и дополнително да го подобрите здравјето на телото и да ја трансформирате состојбата на дермисот на телото.

Масла за слабеење

И покрај природната вредност и придобивките од маслата, тие мора да се земат со претпазливост. Како и секој друг производ, тие имаат свои несакани ефекти и контраиндикации, па затоа треба да се консултирате со специјалист пред да го земете. Може да пиете масла на различни начини: разредете ги во вода, користете ги како прелив за салата и други јадења. Сепак, во никој случај не треба да се третираат термички, во спротивно сите придобивки ќе бидат изгубени.

Земајќи го составот, треба да земете предвид дека без оглед за какво масло станува збор, има лаксативно дејство. Поради оваа причина, не е препорачливо да го пиете наутро ако треба подоцна да одите на работа. Во работните денови, подобро е да се одложи потрошувачката за навечер, а за време на викендите може да се пие преку ден.

Неприфатливо е да се користи масло како производ за пост ден, тоа е многу опасно за здравјето. Затоа, колку што не би сакале, користете масла исклучиво како додаток. Естерите треба да се користат со голема претпазливост поради нивната висока концентрација. Покрај тоа, постои ризик од алергиска реакција. Со цел да се спречат ваквите проблеми, ароматичните масла најдобро се користат како аромотерапија. 0_2

 • Масло од амарант.Во споредба со другите масла, тој е најбалансиран во составот. Содржи витамин Е, аминокиселини, сквален. Консумирајќи масло внатре, можете да ја подобрите активноста на целото тело, да го стабилизирате функционирањето на системите, што ќе има многу добар ефект врз тежината. Составот на производот помага да се подобри процесот на варење и метаболизам, намалување на нивото на шеќер во крвта, ослободување од стрес, зголемување на еластичноста на кожата. Употребата на масло од амарант внатре треба да се одвива паралелно со нискокалорична диета, земајќи ги предвид некои услови. Менито не треба да содржи маснотии, количината на животински протеин треба да се минимизира, а самото масло треба да се зема во голема лажица три пати на ден, неколку часа пред оброкот. Времетраењето на внесувањето на маслото е околу три недели.
 • Масло од костен.Борби и спречува појава на целулит, промовира распаѓање и отстранување на маснотии, ја подобрува циркулацијата на крвта, го отстранува вишокот течност од телото и го елиминира едемот. Голтањето се јавува во 1,5 мали лажици дневно, измиени со вода.
 • Семе од грозје.Ова е прекрасно диетално масло, кое, доколку се забележи дозата, и покрај високата содржина на калории во производот, нема да влијае негативно. Добро е да го користите како дополнително средство за слабеење. Содржи многу витамини, а со присуството на проантоцијаниди маслото се смета за скоро лидер. Тоа е неопходна супстанција во процесот на губење на тежината, а исто така е одговорна за формирање на клетки на колаген и еластин. Маслото од грозје содржи доволна количина на вредни киселини, вклучувајќи омега-6, кои помагаат да се подобри варењето на храната и согорувањето на маснотиите. Маслото од грозје го храни телото со вредни супстанции, ги отстранува токсините, ги нормализира нервниот и дигестивниот систем и предизвикува регенерација на клетките. 65416_0
 • Масло од сенф.Ефикасен е при слабеење поради неговиот хемиски состав, кој вклучува голем број активни состојки. Маслото од синап брзо го отапува апетитот и го заситува телото со важни елементи. Земањето масло од синап внатрешно може да го регулира метаболизмот, да ја забрза циркулацијата на крвта, брзо да го задоволи гладот ​​и да добие холертичен ефект. Маслото од синап содржи масни киселини, голема количина минерали, ретинол и многу други подеднакво вредни компоненти. Ефектот на слабеење може да го добиете од маслото на следниот начин: зачинете го со салата или пијте голема лажица секој ден на празен стомак.
 • Масло од микроб од пченица.Тој е богат извор на многу витамини и минерали, особено содржи многу извор на убавина - витамин Е.Благодарение на редовното внесување, вие не само што можете добро да изгубите тежина, туку и да го вратите вашето тело и изглед во нормала. Маслото ги стимулира метаболните процеси на клеточно ниво, ги отстранува штетните материи од телото, спречува формирање на стрии и доделување. Ова масло треба да се зема орално во неколку мали лажици половина час пред оброците, во текот на целата диета. Исто така е дозволено облекување салата со ова масло. a498fecfc9cb0d24f1d438ae6226dd95
 • Рицинусово масло.Може силно да го потисне апетитот, ја стабилизира активноста на дигестивниот тракт, ја зголемува апсорпцијата на хранливите материи во цревата, ја нормализира столицата и помага да се ослободи од запек, ефикасно ги разградува мастите. Но, во исто време, рицинусовото масло не е толку едноставно, и треба внимателно да го користите. Покрај тоа, мора да се има на ум дека маслото дава сериозен лаксативен ефект, што се чувствува 3-4 часа по ингестијата. Можете да земете рицинусово масло внатре во неколку варијации:
  • Во чиста форма... На празен стомак, треба да испиете неколку мали лажици, а по половина час да испиете чаша топла вода и да појадувате.
  • Разредете со ленено масло.Треба да измешате половина мала лажица од секое од маслата и да пиете наутро на празен стомак, а потоа да пиете 50 гр топла вода и да појадувате.
  • Во тандем со природни сокови.Најдобро е да се комбинира рицинусово масло со свеж нектар од лимон. Маслото треба малку да се загрее, а потоа измешајте го сокот со масло во сооднос 1: 2. Бројот на милилитри масло треба да биде поврзан со тежината на алкохолот, а сокот, се разбира, е 2 пати поголем. Составот се користи половина час пред оброк.
  • Со кефир... За да го направите ова, можете едноставно да растворите мала лажица масло во кефир и да се мешате со голема лажица сецкани трици. Овој состав треба да се пие пред спиење.
 • Масло од орев.Ова масло го враќа нормалниот метаболизам, го исполнува телото со енергија, промовира активно согорување на маснотии и спречува формирање на нови наслаги. Маслото од орев добро се апсорбира од телото. Приемот на овој состав е најдобро комбиниран со физичка активност, дури и најмал минимална. Три пати на ден треба да се зема орално во мала лажица.

Многу од маслата се контраиндицирани за голтање во случај на постојни проблеми во активноста на дигестивниот тракт. Затоа, пред да започнете курс со масла, императив е да се консултирате со лекар!

Масажа за масло за слабеење есенцијално-масло-лаванда-антицелулит-1024х683

Постојат многу масла за масажа кои се користат за слабеење, но за да добиете ефект од нив, треба да можете правилно да ги користите. Повеќето од нив се користат за да се создаде ефект на затоплување и да се подобри процесот на циркулација на крвта. Вие нема да можете брзо да ги извалкате и тоа е тоа, ќе мора да потрошите барем половина час на постапката за триење на целото тело.

Пред да го нанесете маслото на телото, експертите советуваат да се туширате со жешка вода и да го триете телото со пилинг. По излегувањето од туш, идеално, треба да го оставите телото природно да се исуши, а дури потоа да започнете да го триете маслото. Некои видови масла е дозволено да се нанесуваат на влажниот дермис, но ова треба да биде наведено во упатствата за производот.

Нема ништо тешко во масажата за слабеење со употреба на масло, само треба да го масирате целото тело со активни движења, обрнувајќи посебно внимание на проблематичните области. Бришење додека маслото не се апсорбира во кожата. Редовноста на таквата масажа идеално треба да биде секојдневна, можете да ги менувате процедурите за масло со други, на пример, вакуумска или хардверска масажа. масло-тмина-11

Маслата треба да се користат или неколку часа по оброкот, или истовремено пред оброкот.

Исто така, вреди да се заборави дека некои постапки за масажа нема да го донесат посакуваниот ефект, мора да се примени во комбинација со правилна исхранаи физичка активност. Маслата во масажата се секогаш помошен елемент, но не и главен.

Сите масла наведени погоре може да се користат не само како средство за голтање, туку и за масажа. Можете исто така да подготвите мешавина од масла, што ќе ја зголеми и приближи ефективноста на постапките:

 • Измешајте половина чаша масло од црн ким со три капки масло од јасмин или роза. Во смесата додадете седум капки лимон етер и измешајте. После тоа, можете да започнете активно да го триете телото, посветувајќи три минути на секоја област.
 • Измешајте 30 ml масло од грозје со 6 капки грејпфрут етер, три капки масла од рузмарин и смрека. Измешајте добро и можете да ја започнете постапката.

Можете да направите свои мешавини на базни масла и есенцијални масла. Главната работа што треба да се запамети е дека во никој случај не треба да се применуваат етери во нивната чиста форма, ова може да доведе до изгореници. Естерите нужно се раствораат во базни масла, на пример: кокос, семе од грозје, маслинка, сончоглед, праска и др. Внимавајте на следниве пропорции: на секои 15 капки етер се земаат 30 ml од основниот состав. масажа

Масла идеални за масажа при слабеење:

 • ЛимонНеговата популарност кај оние кои сакаат да изгубат тежина или да заборават на целулитот е многу голема, поради неговата ефикасност. Масло од лимон совршено ја затегнува кожата, ја нормализира циркулацијата на крвта, и дава еластичност на кожата.
 • Анасон.Покрај ефектот на слабеење, маслото помага да се отстранат токсините и другите штетни материи од организмот.
 • Junунипер.Добро се справува со својата задача, брзо ја отстранува течноста од телото, ја чисти крвта и ја елиминира уричната киселина акумулирана во телото.
 • Рузмарин.Тоа помага да се отстрани подпухналоста и да се отстрани вишокот вода во телото, го стимулира метаболизмот на мастите во телото, ја прави кожата поубава.

Заедно со наведените масла, со ист успех може да се користат портокал, ѓумбир, морско оревче, бергамот, бор, сандалово дрво и други слични масла.

Еве неколку вредни совети во врска со постапката за масажа на масло. Прво, не заборавајте да ги тестирате формулациите пред да аплицирате на целото тело за алергиска реакција, капејќи малку масло на задниот дел од вашиот зглоб и чекајќи околу еден час. Второ, во присуство на болести од хронична природа, како и во случај на проблеми со кожата, императив е да се консултирате со лекар пред постапката. Трето, купувајте и користете само високо квалитетни природни масла и, ако е можно, направете ги сами. На пример, истото направете кокосово масло доманема да биде тешко. Четврто, направете процедури за масажа на курсеви, чие просечно времетраење е околу 8 недели. После тоа, треба да направите пауза, и по некое време, доколку е потребно, повторете сè.

Бањи за слабеење со масло

Друга популарна и прилично ефикасна постапка за справување со вишокот тежина е маслена бања. Таа е сакана и затоа што е многу пријатно да и се направи, и покрај слабеењето, можете да добиете и многу други бонуси, на пример, убава и тонирана кожа, психолошка релаксација. mgm00170mapr

За ефективноста на постапката да биде во најдоброто, треба да запомните некои од нијансите:

 • Пред да додадете есенцијално масло во бањата, мора да се раствори во основата, во спротивно може да се појави алергиска реакција или изгореници на телото.
 • Не истурајте премногу масло во бањата, ова повеќе нема да биде ефикасно, но може да се појави главоболка. Само 5-6 капки масло се доволни за цела бања.
 • Обидете се да се бањате 1,5-2 часа по оброкот.
 • Ограничете го времето за бања на 20 минути, не повеќе. Фреквенцијата на прием е еднаш на секои 2-3 дена.
 • Температурата на таквата бања треба да биде околу 38 ° С. Помалку, но не и повеќе.
 • После ваков вид бања, не се препорачува да користите други козметички препарати.
 • Откако ќе се бањате, треба да се исушите, да облечете топла наметка, да легнете и да прелиете со чаша вкусен и здрав чај од билки.

Рецепти за бања за слабеење со масла:

 • Во половина чаша суво црвено вино, додадете две капки грејпфрут и портокалови масла, иста количина чемпрес и капка смрека. Промешајте и истурете во бања.
 • Во 100 гр сол (море), испуштете капка маска од анасон, нане, ветивер и 4 капки етер од грејпфрут. Додадете во бања.
 • Комбинирајте неколку капки масло од портокал со три капки масло од црн пипер и смрека.
 • Комбинирајте три капки чемпрес, лимон, анасон, здравец, масла од рузмарин и разредете во 40 ml основно масло.

Според сличен принцип, масла како што се ванила, нане, иланг-иланг, роза, чајно дрво, пачули и кедровски естри можат да бидат вклучени во составот на мешавините на масла. Сите тие имаат сличен принцип на дејствување и помагаат да се ослободат од вишокот килограми.

Слични написи

Остави одговор