Дома убавина Маникир за месечина

Негуваните раце се задолжителни за секоја жена. Прекрасен маникир привлекува внимание, служи како завршна обработка на целата слика. Алтернатива на вообичаената јакна, каде што акцентот е на врвот на ноктите платина, дојде месечината маникир, исто така се нарекува и маникир во затворено. Токму Кристијан Диор ја врати популарноста на овој дизајн на неговата модна ревија во 2007 година.

Што е месечински маникир

Во лунарниот дизајн, дел од ноктевата плоча во основата е обележан во контрастна боја. Основата на ноктот се нарекува месечина, па оттука и името на овој дизајн. Во Европа, таа се нарекува холивудска јакна.

Дизајнот на лунарниот нокт ќе ги истакне негуваните нокти.

6

Прелиминарната подготовка вклучува отстранување на бруси, обработка на кутикулите, плочите за нокти, полирање и навлажнување на кожата околу ноктите.

Точен маникир за месечината

При избор на опција за месечински дизајн, вреди да се разгледа должината на ноктите, нивната оригинална форма. На кратки, се изведува тесна лента на Месечината, на долгите, варијациите се дозволени.

43

Преферираната форма на ноктите е овална, во форма на бадем, квадрат со заоблени рабови. Не се препорачува да се комбинира заоблената лента на Месечината со квадратна форма со остри агли, маникирот во овој случај не изгледа хармонично.

12

Можно е да се користат различни форми на лента за Месечината:

 • Нежните закривени, што одговараат на природните контури на Месечината или се зголемуваат во големина.

37

 • Триаголна форма со повеќе или помалку акутен агол.

24

 • Закривена двојна линија, или конвексна полумесечина.

23

Обликот на Месечината е избран врз основа на генералниот дизајн на ноктите, целта на маникирот, општиот стил на жената. На пример, класична закривена месечина е погодна за деловен изглед, дами со класичен стил.

27

Триаголната форма ќе ви овозможи да создадете светла невообичаена маникир за посета на забавни настани, и во комбинација со светла боја на обложувањепогоден за млади, самоуверени жени.

39

За сложен дизајн се користат двојни, тројни линии, пример за црно-бел дизајн на фантазија на фотографијата.

25

Пример за младински лунарен дизајн со тројна месечина.

38

Многу често во маникир, тие комбинираат употреба на акценти на врвовите на ноктите и во нивната основа, односно комбинираат дизајн на јакна и месечина. Оваа опција за дизајн визуелно ја намалува должината на ноктите, затоа не се препорачува за кратки должини со дебели прсти. Оптимално е ако слободниот раб на плочката за нокти е најмалку 0,5 см, додека бојата на Месечината и врвот може да не се совпаѓаат.

Видови на нокти за месечина

Кога изведуваат холивудска јакна, тие се водени од класичното правило: областа на лунулата треба да биде полесна од главниот дел на ноктевата плоча. Постојат многу опции за лунарниот дизајн, тие можат да се поделат на следниве видови:

 • Дизајн со про transparentирна површина на Месечината. Изгледа особено поволно со светла главна боја на ноктите. При изведување на маникир, матрицата е прикачена на про transparentирна основа и не слика над областа на лунулата. Остатокот е покриен со обоен слој.
 • Конкавна или конвексна месечина. Дизајнот користи 2 или повеќе бои. Засенчената дупка често се комбинира со француски, една боја се користи за акценти.

42

 • Областа на Месечината може да се нацрта со триаголна, права линија и обележана со линија. Кога користите четка, маникирот ќе се покаже како невообичаен.
 • Комбинација на неколку месечини на еден клинец. За да се добие овој дизајн, 2 или повеќе матрици се лепат на основата, во средината, на крајот на плочката за нокти. Исто така е можно да се постават матрици вертикално.

52

 • За да му дадат индивидуалност на нокти за месечината, тие користат лепак декор, rhinestones, цртаат слики. Важно е да не претерувате, за да не станете премногу екстравагантен или вулгарен маникир. Примери за убави комбинации на различни декори се прикажани на фотографијата.

56

Сорти на матрици за дизајн на Месечината

Матриците се специјални празни места што ви дозволуваат да изведувате маникир дома во отсуство на професионални вештини. Тие ви овозможуваат да создадете различни варијации на дизајнот, кога се фиксираат на различно растојание од основата или работ на ноктевата плоча.

Постојат неколку видови на такви матрици:

 • Круг, со дупка внатре. Изгледот на ваквите производи наликува на автомобилска гума, ѓеврек. Постојат матрици во форма на круг без дупки, но тие ги ограничуваат можностите за дизајн. 1003Кругите се фиксираат на ноктот откако ќе се нанесе обоен слој или директно над основата за дизајн со нефарбана месечина. Вториот слој се нанесува со контрастен премаз во боја што ја обојува горната област на ноктот, месечината останува обоена со првиот слој. Кружните матрици ви овозможуваат да креирате модерен маникир, кога лакот е насликан на основата и на врвот на плочката за нокти, еден вид комбинација на јакна и дизајн на Месечина. Лаковите се насликани во светли бои, средниот дел е направен потемен или посветол.
 • Триаголни оние почесто се користат за долги нокти, бидејќи тие можат визуелно да ја намалат должината. 1002Матрицата е прицврстена во основата на лунулата, а областа останува без боја или е осветлена. Rhinestones, искри, дезени се прекрасен додаток на овој дизајн.
 • Закривени линии или ознаки. 1000Таквите матрици се користат за да се создаде јакна, тие ви дозволуваат да нацртате неколку контури на Месечината, лоцирани на различни растојанија едни од други.

Матриците се купуваат во специјализирани продавници, или се прават рачно. Од материјалите при рака, користете леплива лента, лента за маскирање. На долги нокти, матриците можат да се закачат на одредено растојание од кутикулата. 1001

Кога украсувате кратки нокти, матриците се лепат што е можно поблиску до основата на ноктот.

Искусни маникири можат да сторат без матрици и да обојат дупки со четки.

10

Но, за почетниците, готовите матрици се вистинско откритие. Тие ќе ви овозможат да добиете дури и контури без многу напор.

Месечински нокти со лак

Маникир обложен со лак е наједноставен и достапен за сите жени. За да го создадете, ќе треба да ја извршите класичната обработка на ноктите и кожата околу нив, да нанесете обоен лак. Редоследот на дејствата е како што следува:

 1. Подготовка на ноктите за боење на бојата. Стариот обоен слој се отстранува со специјална течност, а потоа килимите се потопуваат во бања со топла вода и сапуница. Омекнатата кутикула се турка назад со стап или се отстранува со специјална алатка или ножици. Плочката за нокти ја дава посакуваната форма, рабовите се поставуваат и целата површина е полирана. 76
 2. Украсете ја областа лунула. Обоената месечина може да ја следи природната контура, да ја надмине и да има намалена големина. Ако имате вештини, можете да сликате со четка за маникир, или со стандардна четка од цевка. Ако не сте сигурни, тогаш користете специјални матрици, скоч лента или ленти за јакна на леплива основа. Матриците се нанесуваат на вистинското место и се оцртуваат.
 3. Избраната област на Месечината мора да биде добро исушена. Само после тоа, тие почнуваат да нанесуваат обоен слој на остатокот од ноктевата плоча. Лакот се нанесува многу внимателно за да не падне во областа на дупката. Обоениот слој може да се нанесе во 2 слоја, секој е добро исушен.

685307Откако ќе се исушат главните слоеви, можно е да користите rhinestones, налепници, да нацртате други модели на ноктите. Последната фаза е обложување со фиксатор, што ќе му даде цврстина, издржливост на облогата и ќе го подобри неговиот сјај.

Комбинациите на бои можат да бидат многу различни, најчесто се избираат црни, бели, розови, жолти бои за областа на Месечината.

44

Главната боја на ноктите е избрана така што ќе се нагласи и надополнува лунарниот декор. Дизајн со златна или сребрена месечина изгледа многу поволно.

45

Во комбинација со црна боја црвено, сина, зелена таков маникир ќе го надополни вечерниот фустан.

79

Маникир за лунарен гел

Препорачливо е да се изврши нокти за гел во салонот, искусен господар ќе може не само да создава секакви модели на ноктите, туку и да ја зголемува и прилагодува нивната должина.

00

Корекција на гелот е потребна за еден месец, за ова горниот слој на гелот ќе се отсече, ќе се изврши сув маникир, потоа се нанесува нов слој на гел. Предмет на сите барања, нема негативно влијание врз состојбата на ноктите плочи.

По завршувањето на класичниот маникир, давајќи им ја на ноктите посакуваната форма, се нанесува транспарентен гел и се суши во УВ ламба. Со вториот слој, на целата површина на ноктот се нанесува обоен гел, доколку е потребно, можно е да се нанесат 2 или повеќе слоеви, од кои секоја се суши 2 минути.

За украсување на областа лунула, користете гел со различна боја, кој се нанесува со четка за маникир на основата на ноктот. Големината на областа на Месечината е избрана во согласност со општиот стил на маникир. Избраните области исто така се сушат. За да се поправи резултатот, обоениот гел е покриен со про transparentирен слој. Лепливиот слој се отстранува со памучна подлога навлажнета со средство за отстранување. За да се заврши маникирот, областа на кутикулите се третира со масло или крем.
335

Друга опција за гел-маникир вклучува примена на само еден слој на гел во боја.

53

Во овој случај, областа на лунулата останува небоена.

51

Шелак за луковичен нокти

Шелакили гел-лак - модерен слој кој не му штети на ноктевата плоча, формира силен и отпорен филм. Маникирот ќе трае 2-4 недели, во зависност од индивидуалните карактеристики. Препорачливо е да користите шелак за лунарен дизајн дома ако имате вештини да нанесете таков премаз; можеби не е погоден за сите техники.

77

За маникир со шелак, ќе ви требаат следниве алатки и материјали:

 • Ултравиолетова ламба;
 • основен и завршен слој;
 • одмастувач, отстранувач;
 • збир на лепливи ленти или матрици;
 • стапчиња за маникир, четки;
 • шелак 2 различни бои.
 1. Постапката започнува со обликување на плочите за нокти во посакуваната форма. Кутикулата се отстранува со ножици или професионален гел.
 2. Тогаш плочите за нокти се третираат со памучна рампа натопена во отстранувач, тоа ќе го отстрани мрсниот слој од ноктот. Не е препорачливо да ги допирате исчистените нокти со прстите, инаку шелакот можеби не се лепи добро на ноктот. Препорачливо е да се меле целата површина на ноктот со посебен блок за полирање - пурпур.
 3. Подготвените нокти се третираат со основен слој. По структура, наликува на густ, безбоен лак, кој мора да се исуши во УВ ламба. Различни производители препорачуваат сушење на основата од 30 секунди до 2 минути, ова се должи на особеностите на составот на производот.
 4. Првиот слој на обоена обвивка треба да биде бојата со која ќе се обои областа лунула. Се нанесува на целата површина на ноктевата плоча и се суши. Повторено нанесување гел-лак е можно доколку е потребно.
 5. Откако првиот слој целосно се исуши, матриците се фиксираат во областа на основата на ноктот. Ширината на зоната е избрана индивидуално во согласност со должината и обликот на ноктите. Искусните занаетчии не можат да користат матрици.
 6. Вториот слој во боја се нанесува на делот за нокти без матрици. Ако се чини дека месечината е потемна од главниот дел на ноктот, користете четка со засечен раб натопен во отстранувач. Вториот обоен слој исто така треба добро да се исуши. Користените матрици се отстрануваат.
 7. Во зависност од замислениот дизајн, други украси се користат за украсување: rhinestones, печат, сликање, налепници.
 8. Горниот слој се нанесува на украсените нокти за да им се даде сјај и цврстина. Сушењето трае помалку од една минута и необичниот дизајн на Месечината е завршен.

78

Лунарниот маникир со шелак со фолија е многу популарен.

manikyur-s-pomoshhyu-folgi1

Модерни идеи за маникир во месечината

Главните модни трендови се нестандардни форми и природност. Ваквите трендови се забележуваат и во дизајнот на Месечината.

02

Природноста се манифестира во дизајнот на ноктите во пастелни бои со светлосна површина на лунулата.

03

Присуството на необоени области на плочите за нокти исто така се смета за модерно; во однос на месечевиот дизајн, областа на лунулата останува слободна.

04

Можете да добиете необичен дизајн со истакнување на Месечината и работ на плочката за нокти со две обоени хемисфери. Во исто време, главниот дел на ноктот останува без обоен слој.

08

Да се ​​даде индивидуалност на маникирот, областа на лунула може да се истакне со разни форми, закривени линии, обрасци.

011

Вообичаените триаголни дупки имаат поостри агли, обележаната област сама по себе значително ги надминува природните контури.

12

На врвот на популарноста, останува варијанта на лунарниот дизајн со небоена дупка, како и комбинација на лунарен декор со налепници, сликање.

1c337a77c9cf647b7a82e402b14d29b4

06

010

Комбинациите на бои се најсмелите, бојата на ноктите не е избрана за да одговара на главниот костум. Црвената боја останува една од фаворитите.

05

Да се ​​направи нокти со месечина со лак, гел или шелак воопшто не е тешко. Слободно вклучете ја вашата фантазија и создадете свој уникатен дизајн!

Месечински нокти - видео

Слични написи

Остави одговор