Дома убавина Гола шминка за секој ден

Naturalенствената природна убавина секогаш ќе остане во мода. Но, дури и во отсуство на козметика, жените сакаат да останат привлечни. Шминка направена во модерна гола техника доаѓа до спасување.

Основни правила за гола шминка

Таквата шминка ви овозможува да го добиете најприродното лице. Постои чувство дека воопшто нема шминка на лицето на девојчето, изгледа толку деликатно и природно. Всушност, стои многу работа зад навидум едноставноста.
Главната карактеристика на таквата шминка лежи во совршената кожа, која козметиката воопшто не ја допре. Лицето во овој случај е рамномерно, без знаци на несовршености. Овој вид кожа може да го постигнете со употреба на висококвалитетна подлога за нијансирање, коректори, коректор и пудра.

Со цел веѓите да не се истакнуваат премногу на лицето, тие мора да бидат природни. За нијансирање се користи кафеав молив. Сјај на кожата можете да додадете со хајлајтер.

Сенките за очи се користат и во природни нијанси. Прво, капаците се покриени со полесни тонови на основата. Надворешниот агол на очите и контурата се нагласени со беж или бледо розови сенки. Овие тонови одговараат на тонот на кожата, но во исто време ја нагласуваат природноста.

n4

Голата шминка се изведува по следниот редослед:

  1. Прво, кожата мора да се навлажни. Овој чекор не треба да се занемари, бидејќи кожата мора да биде совршена. Без лупење или брчки се добредојдени тука.
  2. Потоа се применува тонот. Оваа фаза на шминка е најважна. За да може шминката да трае подолго, потребно е да се користи подлога, на која потоа се нанесува темелот. Неговата сенка треба целосно да одговара на тонот на кожата. Во некои случаи, потребно е да се користат коректори и коректори за да се маскираат видливите несовршености. За млада кожа без некои посебни проблеми, препорачуваме да користите полесни тонски темели, на пример, BB крем, кој се грижи за дермисот, но истовремено има и тонирачки ефект.
  3. Со природна шминка, кожата треба да свети. Затоа, едноставно е потребно да се користат обележувачи. Овие производи му даваат свеж изглед на лицето и осветлуваат некои области. Производот мора да се примени на јагодички, до пределот под веѓите и до внатрешните агли на очите. Ова ќе ги направи поизразени. Лесниот лабав прав ќе помогне да се поправи резултатот. Можете да изберете безбојна или да нанесете сенка што одговара на тонот на кожата.
  4. Не треба да се откажувате од руменило. Тие ќе го направат лицето посвежо и ќе ги истакнат јаготките. За гола шминка користете руменило од праска, корали или ливчиња од роза. За темна и затемнета кожа, наместо руменило, можете да користите бронзер.
  5. Вие само треба да ги чешите веѓите и, доколку е потребно, да ги затемните со кафеав молив. Неговата сенка е избрана само малку потемна од природната боја на веѓите. Резултатот можете да го поправите со безбоен гел.
  6. За шминкање на очните капаци, користете сенки во природен опсег. Creе биде соодветен крем, праска, песочни нијанси и целиот спектар на беж. Важно е, при изборот на сенка, потребно е земете го предвид типот на боја на девојчето... Мастилото не се користи црно, туку сиво или кафеаво. Покрај тоа, со неа се насликани само горните трепки. Не користете eyeliner.
  7. За усните, мора да користите козметика без сјај. Беж нијансите работат најдобро. кармини бледо розова. Можете дури и да се откажете од карминот и да го замените со безбоен мелем. Нанесете го карминот во еден слој и добро изблендирајте.

Гола шминка за русокоси

Womenените со руса коса, при вршење гола шминка, се соочуваат со проблемот кога лицето се спојува со кадрици и изгледа како единствено цврсто место. Русокосите само треба да користат мека контура или ајлајт.

n2

За визуелно стеснување на лицето, користете темен тон на страните. И осветлете ги испакнатите области на лицето со обележувач. Тука зборуваме за челото, мостот на носот, брадата и дупките на образите. Бидете сигурни да се фокусирате на јагодичките за да изгледа лицето потенок.

h3

Очите нагласуваат со сенки на неутрална сенка. Прво, светлосен тон се нанесува на целата површина на очниот капак, а мала стрела се формира во потемна боја. Значи, очите ќе се здобијат со повеќе издолжена издолжена форма. Цилиите се покриени со слој од темно сива или кафеава маскара.

Русокосите за усни треба да изберат розови мат тонови. кармин... Ако сакате да додадете сјај, тогаш нанесете малку сјај одозгора.

Гола шминка за бринети

Девојките со темни кадрици природно имаат експресивни карактеристики на лицето. Затоа, при вршење гола шминка, бринетите треба да се фокусираат на нагласување на природниот тон на кожата и идеалните пропорции на лицето.

n10

Ако нијансите на очите се премногу светли, можете да користите течен ајланд и да нацртате тенка линија долж растот на горните трепки. Сличен метод може да се користи ако се изведе вечерна верзија на гола шминка. Како по правило, бринетите имаат темни и светли трепки. Ако не се доволно изразени, можете да нанесете еден слој на темно кафеава маскара.

За шминкање на усните, се користат беж нијанси на кармин од природен опсег. Ако сте користеле ајланд за очи на очните капаци, на усните може да нанесете лесен кармин за цреши за да го балансирате балансот на боите.

Шминка гола: фотографија

n5

n6

n7

h8

n9

Слични написи

Остави одговор