Дома убавина Маникир со камења

Убавите раце се визит-карта на секоја жена. За да ги направите вашите раце да изгледаат добро негувани, треба темелно да ја навлажнете кожата и да направите редовен маникир. Ако порано жените само ги исекоа кутикулите и ги насликаа ноктите со едноставен лак, тогаш модерните дами знаат уште многу начини да се фокусираат на убавината на своите раце. Дизајнот на ноктите добива се поголема популарност. Покрај тоа, некои постапки не се само од естетска природа, туку помагаат и за значително подобрување на состојбата на ноктевата плоча. Една од овие области е маникир со камења.

Како да направите маникир со камења

За овој вид маникир, како украсни елементи се користат сите видови камења, rhinestones, чорби, кристали, итн. Комбинацијата на разни техники и материјали ви овозможува да постигнете стилски и шарени решенија.

8rnonf-XNzs

За да направите маникир со камења, треба однапред да ја изберете бојата на лакот за гел и декоративните елементи. Потоа треба да ги подготвите вашите нокти за нанесување лак за гел:

 • исечете ја кутикулата;
 • третирајте ги сите нокти со пунџа со малку абразивност;
 • нанесете прво антифунгални агенси, а потоа одмастувачи.

После тоа, можете да го нанесете првиот слој на гел-лак. Откако ќе го исушите, можете да составите состав од камења. Фиксиран е со втор слој на гел-лак, и откако ќе се исуши со завршница.

2a03b7762a5a23158c57ba2d4a25ce2f

Иако маникир со камења може да се нарече универзален, сепак вреди да се внимава на количината на употребени декоративни елементи. Бидејќи нивното изобилство и неписмена комбинација ќе изгледа смешно.

Течен нокти за камен

Овој тип на маникир често се нарекува кастинг. Течните камења се, всушност, полимерни честички од кои се создаваат волуметриски обрасци. Оваа техника на создавање течни камења се користи за таложење на гел. Негов творец е Екатерина Мирошниченко. Важно е да се напомене дека главната предност на овој дизајн на ноктите е неговата издржливост. Исто така, леаните елементи остануваат на ноктите многу подолго отколку, на пример, на rhinestones.

Dizajn-nogtej-zhidkie-kamni-foto_26-1

Покажана имагинација, можете да направите стилски, оригинален маникир дури и дома.

Техниката за создавање на маникир со течни камења е едноставна. Ова бара:

 • подгответе нокти, исечете ги и залепете ги, извадете ги кутикулите;
 • обезмастете ја плочката за нокти;
 • покријте го со основен слој од лак и исушете го под УВ ламба;
 • нанесете цртеж користејќи тенка четка - препорачливо е да се прават густи обрасци, бидејќи тие додаваат волумен;
 • направете преглед на идниот камен;
 • боја над обликот на каменот;
 • нанесете гел за вајање;
 • исушете го гелот под УВ ламба.

За да го направат нокти брилијантен, искусни занаетчии користат бисерни бои за гел-лак.

За почетници кои не можат сами да го обликуваат каменот, експертите препорачуваат да вежбаат со готови опции. Доволно е да ги закачите на ноктот и да го поправите со тенок слој на про transparentирен лак. Тие изгледаат не помалку убави, но работата со готови камења е многу полесна.

7668748-IMAG1039

Маникир со камења: идеи

Дизајнот на ноктите е област каде сè е можно! Дури и најнекомпатибилните бои и материјали на прв поглед можат да изгледаат хармонично ако ги одберете правилно. Но, сепак, најпопуларните се класичните опции: лунарен, француски маникир, апстрактни цртежи итн. Предлагаме да се запознаете со неколку идеи за маникир со камења, кои се погодни и за секој ден и за вечерно излегување.

дизајни за автоматско подготвување на ноктите со камења-2

Dizajn-nogtej-zhidkie-kamni-foto_31-1

tnl-гел-лак-34

Како што можете да видите, камењата на ноктите изгледаат стилски и скапи. Најчесто, тие имитираат рубин и сафир, но секоја мода може самостојно да избере убава боја на каменот, што ќе ја нагласи нејзината убавина и хармонично ќе се комбинира со сликата.

Маникир со камења е идеален за жени кои сакаат да изгледаат секогаш луксузно, елегантно и стилски.

Слични написи

Остави одговор