Дома убавина Коса Маски за ослабена коса

Добра опција за подобрување на состојбата на слаба коса е да се грижите со специјални маски. Таквите народни рецепти ќе помогнат да се подобри растот на косата, да се зајакнат корените и да им се даде здрав сјај на кадрици. Таквата грижа е добра не само за отстранување на проблемот, туку и за превенција.

Правила за маска за ослабена коса

Постојат многу причини за слабеење на косата. Ова треба да вклучува несоодветна грижа со употреба на козметика која не е соодветна за видот на косата, и употреба на топол стил и негативно влијание на надворешната средина, што често се случува во големите градови. Домашните маски ќе помогнат да се поправи ситуацијата, чие дејство е насочено кон заздравување и зајакнување на структурата на влакната.

в4

За да се постигне позитивна динамика и да се зајакнат кадрици, маските мора да се направат во согласност со едноставни правила:

 • Сите состојки за домашни маски треба да имаат нормален рок на траење, па дури и подобро, да земаат само свежи производи.
 • Усогласеноста со датумите на истекување треба да важи и за фармацевтски препарати. Ако маската содржи масло, таа мора да се загрее малку пред употреба.
 • За да се исклучи хемиска реакција, маската мора да се меша во чаша или керамички сад.
 • Не можете да го подготвите составот за маската однапред или да ги чувате остатоците по употреба. Маската се меша непосредно пред нанесувањето и во количина потребна за една апликација.
 • Пред да ја нанесете маската, проверете дали има алергиска реакција.
 • Ако маската содржи гори супстанции, на пример, сенф, бибер, сол, тогаш можете да ја измиете маската пред време за да спречите можно изгорување.
 • По нанесувањето на маската, се создава термички ефект. За да го направите ова, завиткајте ги жиците со фолија и загрејте ги одозгора со густа крпа.
 • По миењето на производот, кадрици треба да се исплакнат со лушпа од билки или да се користи мелем.
 • За сушење не треба да користите фен за коса.

Маски за ослабена коса

Можете да додадете волумен на ослабените жици, да ги навлажнете и да го подобрите растот со маска од мед со кефир. Загрејте половина чаша ферментиран млечен пијалок, додадете 1 голема лажица мед, мала лажица сенф во прав, иста количина на бадемово масло и сурова на неа жолчкаод едно јајце. Темелно измешано сè, маската се нанесува на целата маса на кадрици. Времетраењето на изложеноста не треба да надминува половина час.

Елиминирање на кревкоста ќе се измие маскаод зелка и скроб. За почеток, варете 3 големи листови зелка додека не омекнат и исечкајте ги. Во пирето зелка додадете 3 големи лажици скроб и добро измешајте. Производот мора да се нанесуваат во скалпот, а остатоците се дистрибуираат преку жиците. По половина час, маската е темелно измиена.

Убавина за коса. Голем изглед на убава жена четкање на косата со чешел и употреба на балсам. Млада женска манекенка става освежувачка маска на долга влажна коса со дрвен чешел. Здравствена грижа. Висока резолуција

Ноќната коса може да помогне да се елиминира опаѓањето на косата и да се ослободи од првутот. маскасо јаболка и моркови. 2 големи лажици сок се исцедени од свежи јаболка на кој било начин. Истата количина на сок се вади од свежи моркови. Измешајте ги течностите и додадете 1 голема лажица сок од алое. Производот темелно се нанесува во коренскиот дел и се остава да делува преку ноќ.

Маска за леб ќе помогне во навлажнување на сувите нишки и ќе им даде волумен. Трошката од црн леб е натопена во павлака додека не се формира грутка. Производот се нанесува на косата под изолација и се остава да делува половина час. Измијте ја маската на вообичаен начин.

Слика: 0036164185, лиценца: Управувани со права, Објавување на имот: Да, Објавување на модел: Не или не е применливо, Кредитна линија: Profimedia.com, Бесплатно

При сечење на краевите, корисна е маска од крем и масло од бордо. Половина чаша тежок крем е малку загреана и се додава голема лажица масло од бордо и сурова жолчка. По темелно мешање на сè, составот се нанесува на насоките од нивната средина. Дел од кадрици, третирани со составот на хранливи материи, е завиткан со фолија за храна. По еден час, маската може да се измие.

Ако влакната паѓаат и немаат сјај, маската од овошје-овесна каша ќе ви помогне. Пире од компири се прават од пулпата на овошјето од авокадо; потребна е 1 голема лажица. Исцедете голема лажица сок од лимон и лист од алое и додадете ја во пирето. Истурете мала лажица овесна каша таму. Темелно измешано сè, составот се дистрибуира низ косата и е дозволено да дејствува половина час.

Осврти на маски за ослабена коса

Во повеќето случаи, домашните маски навистина помагаат да се врати убавината на жиците и нивното здравје. По ваквите целосно природни лекови, кадрици стекнуваат сјај, опаѓа опаѓањето на косата, корените се значително зајакнати. Многу луѓе велат дека домашните маски ја прават косата здрава и сјајна. Таквите маски дефинитивно имаат корист само на косата.

Слични написи

Остави одговор