Дома убавина Маски за старечки дамки

Таков козметички дефект како старечки дамки може да се формира на која било возраст. Можете да го елиминирате грдото затемнување на лицето на различни начини. Наједноставниот и достапен метод за повеќето девојки се специјални маски. Тие не ја повредуваат кожата, но во исто време тие се доста ефикасни.

Како да направите маски за старечки дамки

Темни области на кожата на лицето може да се појават од различни причини. Затоа, пред да започнете со третманот, императив е да се консултирате со специјалисти и да ја идентификувате причината за нивното формирање. Третманот треба да биде сеопфатен и специјален белење маски- ова е само една од нејзините фази.

Дома, за подготовка на маски за осветлување, се користат природни производи кои имаат соодветно својство. На пример, магдонос, кисела зелка, некои видови агруми и млечни производи се добри во белење на епидермисот. Кога користите мешавини за белење, мора да бидете подготвени за фактот дека може да не се случи целосно исчезнување на пигментацијата. Маската ќе ја осветли затемнетата област, што исто така може да се смета за добар резултат.

n4

Кога користите осветлување маскипотребно е да се придржувате до неколку едноставни препораки:

  • Не можете да отстапувате од рецептот и да ги замените состојките или нивната количина. При примена, мора да се внимава да не се продолжи препорачаното време на изложеност.
  • Постапката мора да се спроведе навечер за да се заштити лицето од негативните ефекти на сончевата активност.
  • За време на периодот на употреба на осветлувачки маски, императив е да го заштитите лицето со крема за сончање.
  • По завршувањето на изложеноста, составот за белење мора брзо да се измие со вода.
  • По маската, лицето треба да се великодушно подмачкано со негување крем.
  • Белењето треба да се спроведува во курсеви за време на периоди на слабо сонце, на пример, во зима или есен.
  • Смесата мора да се подготви непосредно пред нанесувањето, а остатоците не треба да се чуваат.

Рецепти за маски за старечки дамки

Сенфот, имено сенф во прав, има добри белење квалитети. Подгответе белење маскаврз основа на тоа, тоа е прилично едноставно. Треба само да ставите мала количина од тоа во топла вода додека не стане кашеста и да ја нанесете локално на затемнетите области. Времетраењето на изложеноста на таква маска е во просек околу една четвртина од еден час. За тоа време, се појавува чувство на печење. Оваа маска не треба да се користи ако има влакна или проширени крвни садови на лицето.

n1

Млечните производи имаат доста добри белење квалитети. Затоа, доколку е потребно, можете да нанесете павлака или густ природен јогурт на лицето. Такви маскане само што ќе ги осветли затемнетите области, туку и ќе игра улога на дополнителна исхрана за кожата.

n2

Оптималното количество на киселини за белење се наоѓа во јагодите. Затоа, оваа Бери може да послужи како одлична основа за анти-пигментна маска. Ако кожата на девојчето е склона на сувост, тогаш можете да подготвите маска од треснати јагоди, сок од лимон и урда. За кожата склона кон мрсна, во оваа листа на состојки, урда треба да се замени со мелена овесна каша.

Магдоносот е добар за белење на боите на кожата. За маскипотребно е ситно да се исецка билка од магдонос и да се испари со 200 ml врела вода. По 20 минути, инфузијата треба да се филтрира, да се навлажни со парче газа и да се нанесе на лицето во форма на компрес. По четвртина час, маската мора да се отстрани и да се измие со ладна вода.

Совршено ги избелува пигментираните области на лицето со бела глина. За маската, измешајте 20 грама прашок од бела глина и 100 мл вода, истурете малку сок од лимон или супа од камилица. Областите за затемнување се покриени со овој состав 20 минути.

Осврти за маски

Според девојчињата, овие домашни лекови помагаат да се осветли затемнувањето на лицето. Но, тие не се во можност радикално да го решат проблемот со непотребната пигментација. По текот на употребата, кожата станува полесна, лечи и добива дополнителна еластичност. Во секој случај, таквата природна нега не му штети на лицето, туку има само придобивки.

Слични написи

Остави одговор