Дома убавина Коса Маски за коса од какао

Путерот од зрна какао е непроценливо помагало во домашната нега на косата. Особено е корисно за пресушените и оштетени кадрици со чести врели стилови. Можете да го користите на различни начини, на пример, да направите корисни маски врз основа на тоа.

Придобивките од путерот од какао за коса

Со постојано користење путер од какао, може значително да ја подобрите состојбата на епидермисот на скалпот и фоликулите на косата. Овој козметички производ ги храни и зајакнува, спречувајќи опаѓање на косата. Како резултат, косата добива здрав сјај и е исполнета со виталност. Кадрици се измазнуваат и стануваат свилени, полесно се обликуваат.

Во својата природна форма, путерот од какао е цврст, но при контакт со човечка кожа, тој почнува да се топи. Можете да користите путер од какао со која било коса, нема контраиндикации. Русокосите треба да го користат ова масло со претпазливост, бидејќи може да ја смени бојата на кадрици.

k2

Меѓу компонентите на путерот од какао има многу корисни витамини, елементи во трагови и други корисни материи. Ова ви овозможува да ги подобрите ослабените и оштетените нишки со тоа што влијаете на структурата на влакната. Како резултат на овој ефект, циркулацијата на крвта во епидермисот на главата се подобрува, корените на косата добиваат повеќе хранливи материи. Кадрици стануваат цврсти и еластични, почнуваат да растат побрзо.

Бидејќи путерот од какао е тврд, тој мора да се раствори во водена бања пред употреба. Може да се користи како една од компонентите на домашна маска или како самостоен производ за нега на кожата. За да се подобри ефектот, основните повлекувања на други растенија може да се додадат во домашната маска.

Маски за коса од какао путер

За да се забрза растот на жиците, се мешаат еднакви количини на кефир, масло од гроздобер и путер од зрна какао. За подобро мешање, се препорачува малку да ги загреете состојките или да го ставите садот за мешање во водена бања. Суровиот жолчка се додава во топла, но не и топла мешавина. Масата се дистрибуира преку кадрици, завиткана со филм за храна и изолирана. Неопходно е да се задржи оваа маска најмалку еден час.

w3

Да се ​​навлажни сувата нишка и зајакнемаска направена од мешавина од различни масла и витамини е погодна за нивните корени. За ваква маска, потребно е да се измешаат 40 грама масла од какао и товар во водена бања, да се додадат 5 капки масло раствор на витамини Е и А и 2 капки екстракт од масло од портокал во оваа мешавина. Мешавината на маслото се дистрибуира преку насоките, обрнувајќи поголемо внимание на корените и се чува под изолација. Rinе треба многу вода и шампон за да ја исплакнете мешавината со масло.

Погоден како лек против првут маскаод какао и јајца. Исто така, ја нормализира структурата на влакната и го активира нивниот раст. За оваа маска измешајте иста количина какао во прав, путер од какао и путер од кокос. Овие компоненти се загреваат малку за да се стопи маслото, а потоа во него се додава суров жолчка и се нанесува на кадрици. Како заклучок, кадрици се завиткани со филм и изолирани одозгора. По час и половина, можете да ја измиете маската.

w4

Ако забележите дека вашата коса е проретчена, тогаш следнава маска ќе биде корисна за да се запре опаѓањето на косата:

  • Масло од Burdock - 1 голема лажица.
  • Путер од зрна какао - 1 голема лажица.
  • Yолчкаод едно јајце.

Со мало загревање маслата се мешаат и се додава жолчката. Откако ќе се нанесат на жиците, тие се собираат во пакет и се завиткуваат со фолија за храна. Од погоре, главата е изолирана со дебел пешкир. Времето на изложеност на оваа смеса е најмалку 45 минути, по што агенсот мора да се измие со голем волумен на вода.

Осврти на путер од какао за коса

Според девојчињата, путерот од какао е неопходен за подобрување на состојбата на косата, заедно со состојки како што е путерот. ши, арган, кокосили масло од макадамија. Косата добро реагира на ова масло. Девојките прават маски и од мешавина на разни масла, и само од путер од какао. Косата по таквата нега е набиена и потешка, совршено подложна на стилизирање. Кога се мешаат со други масла, кадрици добиваат неверојатен здрав сјај. Особено се препорачува да го користите ова масло на кадрици склони кон сувост.

Слични написи

Остави одговор