Дома убавина Маски од тиква

За да се зачува убавината на кожата, воопшто не е потребно да се користат скапите достигнувања на козметичката индустрија. Можете да ја продолжите младоста со доста достапни средства, користејќи ги даровите на природата. На пример, со користење маскиод пулпа од тиква.

Предности на тиква за кожата

Составот на овој зеленчук вклучува голем број на корисни компоненти кои имаат корисен ефект врз состојбата на кожата и другите човечки органи. Овие корисни квалитети овозможуваат да се користи тиква не само при готвење за подготовка на вкусни јадења, туку и за козметички цели за подобрување на епидермисот.

t2

Пулпата од овој зеленчук ги содржи следниве корисни компоненти:

  • Рутин и токоферол ги намалуваат знаците на стареење и го забавуваат процесот на уништување на клетките. Со нивниот ефект, тие го подобруваат процесот на производство на сопствен колаген, неопходен за одржување на цврстината и еластичноста на дермисот.
  • Витамини од групата Б се неопходни за ублажување на воспалението и за заштита од лошите ефекти на ултравиолетовото зрачење.
  • За да се изедначи тонот, тиквата содржи никотинска киселина.
  • Омекнување и елиминирање на непотребната пигментација ќе обезбеди скроб.
  • За да се забрзаат процесите за обновување, се користи енергијата на јаглехидратите вклучени во тиквата.
  • Со помош на маски од тиква, можете да ја исчистите кожата од мртвите клетки, вишокот на себум и другите нечистотии. Овие домашни третмани ќе го одржат дермисот мек, цврст и здрав.

Рецепти за маска за лице од тиква

Домашните маски со пулпа од тиква се многу ефикасни против брчкии други знаци на стареење. За да подготвите таква маска, испарете 50 грама пулпа од тиква и изматете ја на кој било начин. Потоа во него се инјектираат 2 капки мрсен раствор на рутин и 3 капки мрсен раствор на витамин Е. На крај, во маската се додава голема лажица дебел крем. Смесата се нанесува на кожата четвртина час. Целосниот курс е 10 процедури, 2 маски неделно.

t3

За чистење на дермисот од акни и ослободување од фокуси на воспаление, се прави маска од мед-тиква. За подготовка на смесата, мелете свежа тиква и одделете 2 големи лажици. Тие се мешаат со иста количина природен мед и 1 голема лажица зелен чај. Нанесете го составот на лицето 20 минути. Само по неколку такви постапки, ќе забележите позитивен тренд.

За да го освежите мрсниот дермис и да ја вратите работата на лојните канали, можете да користите маска со тиква, лимон и овесна каша. За почеток, мелете мало парче пулпа од тиква со тежина од околу 80 грама. Потоа додадете половина мала лажица сок од лимон, мала лажица мед и иста количина мелена овесна каша. Времето на изложеност на оваа маска по нанесувањето е четвртина час. Како резултат, ќе добиете јасен мат дермис без знаци на прекумерна маснотија.

Добро е да се направи тиква маскии за сув епидермис. Во овој случај, погодна е пулпа од тиква на пареа, која се меша со маслиново масло во сооднос 2: 1. По нанесувањето, маската се остава да делува половина час и се мие со ладна вода по одреденото време.

t4

За исхрана, олеснете го воспалението и навлажнете, соодветна е маска од кефир-тиква. Измешајте во еднакви пропорции смачкана сурова тиква и масен кефир и нанесете ја на епидермисот на лицето половина час. Користете топла вода за да ја отстраните маската.

На сите видови на кожа може да се препорача да користите маска од пулпа од тиква со мед. Совршено лекува и и дава сјај на кожата. Прво треба да испарите парче тиква и потоа да направите пире од компири. Потоа 3 големи лажици тиква се мешаат со 1 мала лажица мед и 1 жолчка... Времето на изложеност на оваа маска е 20 минути.

Маски од тиква: осврти

Многу жени не знаат дека прекрасни маски може да се направат од пулпа од тиква. Откако ќе ги испробате, сите обично се задоволни. По употребата на такви маски, кожата е забележително затегната, станува помазна, брчките стануваат помалку забележливи. Некои девојки сочинуваат свои рецепти за маски, комбинирајќи пулпа од тиква со други здрави состојки.

Слични написи

Остави одговор