Дома убавина Маски со витамин Ц.

Првото нешто што многу луѓе го поврзуваат со витамин Ц е зајакнување на имунитетот и спречување на настинка. Но, всушност, неговиот спектар на дејствување е многу поширок и се протега и на полето на козметологијата. Многу е корисно како компонента на маските за лице.

Придобивките од витамин Ц за лицето

Тешко е да се преценат придобивките од витамин Ц за кожата на лицето, но можно е да се наведат сè за многу долго време, па да ги поминеме главните точки на ефикасност што може да се добијат од редовната употреба на формулации со нејзино учество:

 • Ефект на подмладување. Тој е моќен природен антиоксиданс кој ги штити клетките од штетните ефекти на слободните радикали. Поради овој ефект, тој го инхибира процесот на стареење. Синтезата на колаген помага да се изедначат постојните брчки и спречува појава на нови. Кожата повторно станува цврста и младешка.
 • Висококвалитетна UV-заштита. Колагенските влакна, кои се формираат под влијание на витамин Ц, се исто така одговорни за заштита од агресивна сончева светлина.
 • Ослободете се од токсините. Витаминот Ц ги врзува штетните компоненти и ги отстранува од кожата. Редовната употреба ја прави кожата да изгледа свежа и здрава. Маска за лице со тинктура од анасон
 • Третман на акни. Аскорбинската киселина ја прави кожата убава, порите се намалуваат под нејзино влијание и се намалува бројот на акни. Бидејќи го инхибира целиот живот на патогената флора, последователната појава на акни е минимизирана.
 • Силни пловни објекти. Маските со витамин Ц работат добро за да се спречи розацеа.
 • Осветлување на кожата. Ова е едно од најефикасните лекови во борбата против трагите на акните и пигментацијата, дури и поврзани со возраста.

Сепак, вреди да се знае дека во некои случаи маските со аскорбинска киселина можат да бидат штетни. Ако имате нешто од следново, престанете да ја користите оваа супстанца во маски:

 • дијабетес;
 • силна розацеа;
 • флебеуризам;
 • индивидуална нетолеранција;
 • патологии во кои метаболизмот на пигменти што содржат железо е нарушен;
 • отворени пустули, сериозно оштетување на кожата, пукнатини и друго оштетување на интегритетот на дермисот. antivozrastnye-maski-dlja-lica

Маски за лице со витамин Ц.

Постојат неколку работи што треба да ги знаете пред да подготвите и да користите маски со витамин Ц. Ова се:

 • Во аптеките, можете да купите течни и прав форми на витамин Ц и двете опции се погодни за подготовка на маска, па можете да изберете која е попогодна за вас. И уште нешто, синтетичката форма на витамин може да се замени со кој било производ каде што има многу од оваа супстанца. На пример брусница.
 • Пред да ја нанесете маската, кожата мора да се испари и исчисти. Нанесете ја готовата формула, избегнувајќи ја областа околу очите. Чувајте ги маските на лицето околу 15 минути.
 • Откако аскорбинската киселина ќе дојде во контакт со воздухот, нејзините лековити квалитети испаруваат многу брзо, така што составот за маската мора да се подготви непосредно пред употреба.
 • Подгответе ја маската без употреба на метални елементи, бидејќи тоа ќе придонесе за уништување на корисни својства на витаминот. Идеално е да се земат садови од стакло или порцелан, но во екстремни случаи, пластичните ќе работат и.
 • По отстранувањето на маската, корисно е да се нанесуваат негување и навлажнувачки креми на кожата, а излегувањето надвор треба да се изврши не порано од 4 часа по завршувањето на сесијата, во спротивно постои голем ризик да добиете изгореници на кожата. Затоа, најдобро е постапката да ја направите навечер, пред спиење.

Маски за мрсен дермис:

 • Месете неколку големи лажици сина глина со три големи лажици кефир. Во смесата додадете голема лажица витамин Ц во прав и добро промешајте.
 • Изматете шест јагоди со вилушка и измешајте со неколку лажици природно домашно млеко. Откако ќе ја нанесете масата на кожата на лицето, покријте ја на врвот со малку навлажнета газа.
 • Мелете голема лажица урда за да го направите што е можно хомогено. Истурете 4 мали лажици јаки листови од чај и една лажица течен витамин Ц во неа. Последната состојка е мала лажица масло од морето од ајдучка трева. Измешајте сè многу добро и нанесете го на кожата. 9fc3a2490e3eaa49d1b5c0e4442bf75bdf1000d4

За сува кожа:

 • Истурете неколку големи лажици млеко во прав во сад и додадете течен витамин Ц во неа. Стиснете свеж сок од портокал во количина на неколку мали лажици и истурете во маската. Додадете ја содржината на една ампула токоферол, додадете мед и измешајте темелно.
 • Третина од пулпата од банана и половина од кивито мора да се пасираат со вилушка, а потоа додадете неколку големи лажици кисела павлака, половина лажичка розова глина и една ампула витамин Ц. Темелно измешајте.
 • Победете жолчка од едно јајце додека не се запени, додадете мала лажица шеќер, лажица сок од киви и три капки масло од сусам. Вметнете една ампула витамин Ц и измешајте темелно.

За проблематичен дермис:

 • Скршете неколку брусница и додадете голема лажица природен мед. Измешајте сè добро. Во овој случај, нема потреба дополнително да се користи дополнителен витамин Ц, бидејќи многу висок процент на содржина се наоѓа во брусницата.
 • Мелете три големи лажици овесна каша во брашно и додадете ампула витамин Ц и голема лажица мед во неа. Додадете голема лажица млеко и секоја чиста вода. Измешајте сè темелно.

Други корисни маски со витамин Ц:

 • За стареење на кожата, многу е добро да се користи следниов состав: измешајте една ампула токоферол со голема лажица витамин во прав. Смесата ќе почне да се меурчи и да се претвора во пена - не вознемирувајте, треба да биде така. Оваа пена треба да се нанесе на лицето.
 • Користете мешалка за мелење десет бадеми и половина авокадо. На добиената маса додадете голема лажица витамин Ц во прав и иста количина какао. Истурете три големи лажици вода, промешајте и нанесете на лицето. Оваа маска е погодна и за стареење на кожата.

Слични написи

Остави одговор