Дома убавина Маски за лице со жолчка

Употребата на јајца во лична нега се практикува подолго време. Што се однесува до маските за лице, целото јајце се користи многу ретко, по правило, се користи или жолчка или бело, во зависност од видот на кожата и ефектот што сакате да го добиете. Во оваа статија, ќе зборуваме за тоа што дава жолчката во маската за лице, кој е подобро да се користи и како најдобро да се направи тоа.

Предности на жолчка за лице

Составот на жолчка е многу богат со витамини, минерали и сето тоа може да се искористи со корист за подобрување на состојбата на кожата. На пример:

 • Витаминот А делува како навлажнувачки крем. Со негова помош, можете да спречите и надминете сувост и лупење.
 • Витаминот Е го штити дермисот на клеточно ниво и делува како антиоксиданс. Значително ја подобрува состојбата на кожата, активно се бори против акните и иритациите.
 • Биотин, исто така познат како витамин Б7, е витамин за убавина.
 • Лецитинот ја омекнува кожата, ја храни и дава еластичност. Дејствува како спроводник на хранливи материи, кои под нејзино влијание продираат подлабоко во кожата.
 • Калиумот го навлажнува дермисот и спречува испарување на влагата.
 • Мелатонин - ги подмладува и обновува клетките на кожата.
 • Пантотенската киселина ја нормализира циркулацијата на крвта и го подобрува тенот.
 • Цијанокобаламин делува смирувачки на дермисот, го олеснува воспалението, лупењето и чешањето. Сензуално и свежо

Ова е само краток список на тоа што нуди едноставен жолчка од јајце. Маските засновани на овој производ совршено ја хранат, навлажнуваат, подмладуваат и ја смируваат кожата. Тие можат да се користат за секаков вид на кожа и за решавање на многу проблеми, сепак, жолчката од јајце е многу поефикасна кога има:

За да се подготват такви маски, често се користи жолчка од пилешко јајце, но по ваше барање, можете да користите жолчки од јајца од патка или плаша. Главната работа е да се задржат пропорциите. Така, на пример, за да замените една жолчка од пилешко, треба да земете околу пет плаша или половина патка, итн.

Во рецептите, класичниот (основен) број на состојки е секогаш означен, меѓутоа, ако има премногу маски, количината може да се намали пропорционално. Ако е можно, купете јајца на фарма, или користете свои, затоа што тие имаат многу покорисни материи. Ако ова не е можно, тогаш продавницата прво треба да провери дали има свежина. Ова може да се направи со потопување на јајцето во чаша вода. Ако производот е свеж, тогаш тој ќе потоне до дното, но јајцата што не се прва свежина ќе лебдат.

Кога го загревате составот во водена бања, бидете внимателни, бидејќи жолчките имаат тенденција да се навиваат на 65 ° С. Затоа, не треба да бидете ревносни во однос на температурата.

По нанесувањето на кожата, натопете го составот на лицето 15-20 минути. Овој пат е доволно за да се добие ефектот.

Маски за лице со жолчка maski-dlya-omolozheniya-kozhi-shei-i-zony-dekolte-2

Композиции на маски каде е присутна жолчката:

 • Измешајте ја жолчката добро со неколку лажици кефир. Измијте го составот со ладна вода. Оваа маска работи добро на мрсен дермис.
 • Друга опција за мрсна кожа се подготвува од ге, во количина на една мала лажица, жолчка од пилешко и сок од половина лимон. Оваа маска се мие од кожата со топла вода.
 • Сварете една жолчка и мелете ја со кисело млеко за да завршите со каша. Овој рецепт е погоден за справување со црни точки.
 • Скршете неколку парчиња портокал со вилушка и измешајте со жолчка. Готовиот состав се користи против комедони.
 • За борба против акните, соодветна е маска од една жолчка и голема лажица розова глина. Измешајте ја масата така што сите грутки да се отстранат и само тогаш нанесете на лицето.
 • Комбинирајте една голема лажица мед со една сурова жолчка, а потоа додадете мала количина овесна каша, така што масата не е течна, но не и густа. Оваа маска е погодна и за пробивање.
 • Во изматената жолчка додадете мала лажица дебела павлака и неколку капки сок од лимон. Измешајте сè многу добро. Маска за подмладување.
 • Друга опција за маска против стареење на жолчки. Комбинирајте неколку големи лажици исечкана пулпа од авокадо со две мали лажици природен мед и една жолчка. Измешајте сè многу добро. shutterstock_495772360
 • Состав за измазнување на брчките. Измешајте масло од камфор во количина на една мала лажица со една жолчка.
 • За да се отстранат брчките, друга маска е добро прилагодена, која се подготвува од една жолчка и голема лажица алкохол. Сите состојки се добро измешани и нанесени на лицето.
 • Прочистувачка маска за чистење. Измешајте голема лажица мелено кафе со една жолчка и мала лажица кисела павлака. Со готов состав, третирајте го лицето со движења на масажа и оставете четвртина час на дермисот.
 • Навлажнувачки. Измешајте мала лажица мед со иста количина маслиново масло и сурова жолчка.

Осврти на маски со жолчка за лице

Судејќи според прегледите што ги оставија жени кои веќе во пракса испробале маски со жолчка во лична нега, тоа навистина се оправдува. Да, мора да нескопосник со домашни маски, но резултатот е достоен за тоа. Единственото правило да забележите позитивни резултати е да завршите курс со маски, а потоа да го консолидирате резултатот.

Слични написи

Остави одговор