Дома убавина Коса Маски за коса со жолчка

Јајцето е извор на витамини, минерали и други вредни супстанции. Тие можат да се користат со корист не само за појадок, туку и за создавање прекрасни домашни маски за коса... Во бизнисот со убавина, и целото јајце и жолчката може да се користат и протеиниодделно. Ние ќе ви кажам за придобивките од жолчка и како да направите маски за кадрици од него во овој напис.

Предности на жолчка за коса

Yолчката е цела колекција на вредни компоненти не само за телото, туку и за косата. Содржи лецитин, кој е градежен материјал, со чија помош се обновуваат оштетените клетки. Продира длабоко во влакната и ги обновува одвнатре. Покрај тоа, лецитинот го инхибира процесот на стареење, што спречува порано развој на седа коса, насоките ставаат навлажнета, нивниот раст е забрзан, се појавува сјај.

Olолчката од јајце содржи многу витамини, вклучувајќи Д, А, Е и група Б. Ова е одлична превенција од себореја и опаѓање на косата. Под нивно влијание, насоките стануваат еластични, еластични и сјајни. Аминокиселините ќе направат вашата коса да изгледа шик, бидејќи тие имаат целосен позитивен ефект врз неа. Зајакнување и унапредување на здравјето на жиците: натриум, цинк, магнезиум и калиум.

Маски за коса со жолчка domashnie-maski-dlya-bleska-volos_thumb-b

За почеток, да разговараме за некои од правилата, чие почитување ќе ви овозможи да постигнете максимален ефект од постапките.

 • Изберете само квалитетни производи за подготовка на маската. Уште подобро е ако имате можност да купите сè што ви треба од земјоделците или да користите ваши сопствени производи. Ова се должи на фактот дека ги содржат сите витамини, индустриските производи се поредок по квалитет понизок.
 • Пред да се направи составот за жиците, производите мора да се извадат однапред од фрижидерот, така што тие добиваат собна температура.
 • Победете ги жолчките не со миксер и мешалка, туку само со жица за матење или вилушка.
 • Можете да го загреете составот во водена бања, но не претерувајте, инаку лековитите квалитети ќе се изгубат, а структурата на составот е скршена.
 • Треба да го дистрибуирате подготвениот состав над чисти и малку навлажнети жици, не можете да ја навлажнете косата и да ја нанесувате маската на суви кадрици. Главната работа е дека тие се чисти.
 • Маските со жолчка на косата може да се чуваат повеќе од половина час, бидејќи за разлика од протеините, овие формулации не се стврднуваат на косата. Но, во исто време, со долгорочно присуство на маската на насоките, вторите може да почнат да мирисаат непријатно.
 • За да се зголеми ефикасноста на составот, по нанесувањето на маската, косата мора да биде покриена со пластична кеса и фротир, со цел да се создаде ефект на бања. Ова ќе им овозможи на хранливите материи полесно и подлабоко да навлезат во косата.
 • Исплакнете ја таквата маска со малку ладна вода. сјај на косата

Маските со жолчка се погодни за сите видови коса, така што тие можат успешно да се користат и на суви и на мрсни влакна.

Рецепти за универзални маски на жолчка:

 • Во сад наредете голема лажица безбојна кана, маслиново масло и висококвалитетен коњак, додадете мала лажица природен мед и една жолчка. Овој состав е погоден за забрзување на растот на жиците.
 • Наједноставната маска за коса се прави со еден жолчка и голема лажица основно масло кое е погодно за одреден тип на коса. Составот мора темелно да се измеша и да се нанесе на подготвената коса.
 • За сува коса, маската со два жолчки и половина чаша масен природен јогурт е добро прилагодена.
 • За нормална коса, можете да направите мешавина од пасирана една банана, голема лажица мед, половина чаша пиво и една жолчка. Сите состојки се мешаат добро и добиената маска се дистрибуира низ косата.
 • На мрсната коса ќе и се допадне составот на неколку жолчки, мала лажица вода и иста количина алкохол (можете да ја замените со вотка). Сепак, таквиот состав се чува на косата не подолго од една четвртина од еден час, за да не се исушат насоките.
 • Голема лажица сок од алое се меша со една жолчка и мала лажица природен мед. Ова е добра опција за маска за зацврстување.
 • За да подготвите негување маска, треба да комбинирате неколку големи лажици рицинусово масло загреани во водена бања и жолчка. Maski_dlya_pridaniya_prirodnogo_bleska_lokonam_1_03193025
 • Одлична верзија на ревитализирачка маска се подготвува од жолчка од јајце, еден кромид и голема лажица рицинусово масло. Изрендајте го кромидот на ситен ренде и исцедете го сокот од кашата. Резултирачкиот "нектар" се меша со остатокот од состојките и се нанесува на косата. За да спречите силен мирис на кромид да излегува од косата, откако ќе ја исплакнете маската, исплакнете ги жиците со вода, во која прво разредете мала количина оцет од јаболка.
 • Победете неколку жолчки со вилушка, истурете неколку мали лажици топла минерална вода и додадете три капки масло од портокал. Овој состав не само што се грижи за косата, туку може да се користи и како природен шампон. Во вториот случај, мора да се нанесе на жиците и корените, малку да се масира и да се остави три минути, а потоа да се исплакне.

Осврти на маски со жолчка за коса

Осврти за маски со жолчка за коса се само позитивни, според оние кои ги прават редовно, нивната ефикасност не е полоша отколку од формулациите на продавниците. Но, од природни маски првутот не се појавува и косата не само што не паѓа, туку станува и погуста и расте побрзо. Домашните маски се ефтина, квалитетна и многу корисна опција за нега на коса што ќе им конкурира на скапите козметички производи.

Слични написи

Остави одговор