Дома Здравје Диети Масла за слабеење

За многу луѓе со прекумерна тежина, наоѓањето универзален лек за губење на вишокот килограми стана вистински проблем. Избегнувајќи штета на хемикалии и не сакајќи строго да се ограничат на диети, сè повеќе луѓе кои губат телесната тежина претпочитаат да користат растителни масла за да ја постигнат својата цел.

Основни масла за слабеење

Обично за губење на тежината, основно масласе користи како основа за обвивки со масло. Суштината на оваа постапка е дека специјална мешавина на масла се нанесува на телото, а потоа, по завиткување со фолија за храна, се создава термички ефект. Во исто време, сите корисни квалитети на растителни масла се откриваат и се користат што е можно поцелосно. Како резултат на завиткување на маслото, телото добива:

 • Активирање на протокот на крв во областите на кожата каде што се спроведува постапката.
 • Разделување на поткожниот масен слој.
 • Зголемено потење, што доведува до повлекување на вишокот течност.
 • Намален волумен на телото.
 • Намалување на појавата на знаци на целулит.

Покрај тоа, маслата спречуваат појава на многу непријатни појави кои често се јавуваат после активни слабеење... На пример, со нивна помош е можно да се избегне појавата стрии, појава на ронливост, доделување на областите на кожата и губење на мускулниот тонус.

м2

Постапките за завиткување на масло ви овозможуваат да се ослободите од кора од портокал, да ја заситете кожата со витамини и други корисни компоненти што ги сочинуваат маслата. Сето ова го подобрува општиот изглед на кожата.

Мешавина за масло обвивки може да се состои од само една маслаи вклучуваат дополнителни компоненти. На пример, мешавина од базно масло од маслиново или праска и естер од зеленчук работи добро. Глина или мед обично се користат како дополнителни компоненти.

Покрај обвивките со масло, може да се препорачаат дневни процедури за масажа со масла како ефикасно средство за намалување на телесната тежина. Тука, покрај ефектот на активните компоненти на мешавината на маслото, вклучен е и механички ефект врз кожата. Како резултат, слабеењето е брзо и здраво.

м3

За време на масажата, галењето, тапкањето и месењето се изведуваат со мал притисок. Ваквите движења избегнуваат оштетување на крвните садови и ткивото на кожата. За најдобар ефект, пред масажата, можете да ја испарите кожата и да ја исчистите со природен пилинг. И по завршувањето на постапката, потребно е да се изолираат третираните области на телото за да се продолжат метаболичките процеси.

За масажа на масло, обично се користи мешавина од кое било основно масло со некој активен естер. Најчесто, како последниве се користат цитрусни масла, зачинети или иглолисни естри.

Есенцијални масла за слабеење

Како што веќе забележавме, зеленчук етерисе составен дел од смесата за масажи и обвивки со масла. Тие ви дозволуваат да ја поправите фигурата во посакуваната насока, да го зголемите мускулниот тонус и да ја подобрите целокупната благосостојба.

Ефикасно го намалува волуменот на телото и го отстранува целулитот со мешавина од 20 грама базно масло со додавање на 5 капки морско оревче и масло од чајно дрво, 10 капки масла од бергамот и грејпфрут, 3 капки етер од цимет и 8 капки екстракт од масло од здравец. Оваа мешавина може да се користи за масажа или да се нанесе на телото после туш, триење.

Етер од грејпфрут е ефикасен против стрии. Мора да се додаде во 10 ml базно масло во количина од 4 капки. Користете ја оваа мешавина за масажа или едноставно за навлажнување на кожата на телото.

м4

Друг ефикасен начин за употреба на маслени естри во борбата против целулитот се ароматични бањи. Тие работат особено ефикасно во комбинација со масажа со масло или обвивки за тело. Многу е лесно да се подготви толку здрава бања. Избраните масла се мешаат прво со емулгатор, а потоа оваа смеса се додава во топла бања. Крем, сода бикарбона, мед, млеко или морска сол може да се користат како емулгатор. Времетраењето на таквата миризлива бања е четвртина од еден час.

Ефективни мешавини за слабеење:

 • 2 капки секоја од масла од кипарис, рузмарин и копра.
 • 3 капки од лимон етер, грејпфрут и лаванда.
 • 4 капки секоја од маслата од лаванда, рузмарин и бергамот.
 • 2 капки ѓумбир, смрека и екстракт од нане.
 • 4 капки етер од рузмарин и грејпфрут и 2 капки екстракт од лимон.

м5

Некои ароматични масла можат да го затапат гладот, што е исто така корисно за слабеење. Мирисот на цимет и нане е многу ефикасен во потиснувањето на апетитот. Каранфилче, црн пипер, морско оревче, ванила, ким и анасон масла исто така работат добро. Препорачливо е да вдишувате ароматични масла пред јадење, прво со едната ноздра, а потоа со другата. Овој мал трик ќе ви помогне да се заситите со помалку храна за време на оброкот. Од време на време се препорачува да се менуваат масла за арома за да се спречи зависноста.

Масла за слабеење за орална администрација

Друг начин да изгубите тежина со растителни масла е да ги земате преку уста. Основните растителни масла како ленено семе, маслиново или масло од млечен трн најчесто се користат за оваа намена.

м6

Ленено масло ви овозможува да ја нормализирате концентрацијата на холестерол и формирање на себум, ефикасно го намалува крвниот притисок. Тежината се намалува поради фактот што лененото масло нежно делува на цревата и го ослободува од насобраните токсини. Неопходно е да се консумира овој производ секој ден, прво по една мала лажица на празен стомак. По една недела, волуменот на маслото мора да се зголеми на една лажица и затоа се зема два месеци. За третиот месец, количината на масло се намалува на мала лажица и се намалува на ништо.

м7

Маслиновото масло се користи многу пошироко. Може да се конзумира на празен стомак или да се користи како прелив за салата. Ладно цедените масла се најпогодни за слабеење. Содржи покорисни макронутриенти и витамини. Едноставно консумирање маслиново масло на празен стомак може да ви помогне да потрошите 4 килограми за три недели. Ако, во исто време, исто така ја прилагодите вашата исхрана, напуштајќи брашно и масно месо, тогаш резултатот ќе биде уште позабележителен.

м8

Маслото од млечен трн се консумира само на празен стомак, една мала лажица. Во овој случај, мора да се измие со 200 ml ладна вода. Чајот или топла вода не се погодни за оваа намена; тие ја уништуваат молекуларната структура на маслото. Исто така, избегнувајте да го користите ова масло за готвење или да го додавате во салати.

Слични написи
1 одговор на овој пост
 1. Haveе треба да се обиде масла за орална администрација, многу интересно. И секако, правилна исхрана и спорт. Ми се допаѓа и пилинг за лимфна дренажа, добро ја затегнува кожата.

Остави одговор