Дома Здравје Бременост Маст за дрозд

Горење, чешање, непријатност во најинтимната област. И овие неразбирливи симпатични празнења, кои никогаш порано не биле! И боли да се оди во тоалет „на мал начин“ ... Дали е навистина ... но како можеше тој, измамник, куче! Итно одете на лекар! Боже, колку е срамно! Еве ги типичните мисли на девојчињата кои прво се разболеле од дрозд, што, патем, нема никаква врска со сексуално пренослива инфекција.

Која маст ќе спаси од дрозд

Прво, разгледајте ги причините за болеста:

 • поради настинка, имунитетот се намали;
 • голема потрошувачка на масна храна ноќе;
 • погрешно избрани дихтунзи.

Неопходно е да се утврди зошто е подобро да се земаат масти за кандидијаза, а не свеќи, па дури и таблети. Мастата има очигледни предности:

 • лесно се шири преку вагината и нејзините мукозни мембрани;
 • ја ублажува иритацијата скоро веднаш, бидејќи веднаш се апсорбира;
 • има краток период на лекување, под услов дроздот да не е хроничен;
 • добро толерира и не предизвикува локални реакции како што се горење или осип;
 • нема негативно влијание врз црниот дроб, за разлика од таблетите;
 • веднаш ја убива габата слична на квасецот „Кандида“.

Сега да ги разгледаме најефикасните масти.

Клотримазол маст за дрозд

Клотримазол е антифунгално средство. Еден грам од супстанцијата содржи 10 милиграми Клотримазол. Достапно како маст од 1%. Овој лек е пропишан од лекар за третман на мукозни мембрани и кожа погодена од површна кандидијаза и разни габи (мувла, квасец).

Загадената област треба да се измие со сапун пред употреба. Треба да се нанесува двапати на ден со нежни движења. Текот на третманот за кандидијаза е 2-3 недели додека целосно не се отстранат карактеристичните симптоми.

Контраиндикации скоро и да нема, само индивидуална нетолеранција на ексципиенсите на маста. За време на бременост и доење не се препорачува клотримазол - активната супстанција се излачува во млекото. Од несаканите ефекти, можни се плускавци и коприва.

клотримазол

Пимафуцин маст за дрозд

Ефикасна маст за кандидијаза е Пимафуцин, со активна супстанција Натамицин. Достапно како 2% крем. Пимафуцин е индициран за габични инфекции на мукозните мембрани и кожата. Активната супстанција Пимафуцин ги убива повеќето штетни габи, вклучувајќи ја и озлогласената Кандида.

Нема контраиндикации за време на бременост и доење. Несакани ефекти вклучуваат непријатност и печење за време на апликацијата. Нанесете го производот на чиста лезија неколку пати на ден. Третманот трае кратко, но откако ќе исчезнат болните симптоми, подобро е да се користи лекот неколку дена. Дозволена е употреба на Пимафуцин кај новороденчиња. Мастата е пропишана и за дрозд кај мажи.

пимафуцин

Нистатин маст за дрозд

Активната супстанција Нистатин се користи во терапија како антифунгални агенси. Кога се нанесува на мукозната мембрана, не се апсорбира во централниот крвоток и нема штетно влијание врз црниот дроб, ја нормализира вагиналната микрофлора.

Третманот е 10-14 дена кога се применува наутро и навечер во погодените области. Нистатин е антибиотик, затоа, за вагинална дисбиоза, бремени жени и доилки, како и за панкреатитис и менструација, оваа маст не се препорачува. Од несакани ефекти, можни се локални реакции, во некои случаи - треска. Нистатин маст е достапна во цевки од 15 или 30 грама.

нистатин

Маст за дрозд за време на бременоста

Тоа се идните мајки кои најчесто спаѓаат во зоната на ризик за заболување од бела кандида. Кај бремени жени, нивото на полови хормони е значително зголемено, што придонесува за нестабилност на вагиналната микрофлора - станува покисела. Хормоналните промени влијаат на имунитетот, го намалуваат и создаваат идеални услови за квасецот Кандида.

Невозможно е да не се лекува кандидијаза за време на бременоста. Инфекцијата може да предизвика воспаление на внатрешните органи, што ќе доведе до адхезии. Присуството на адхезии за време на бременоста го загрозува бебето и здравјето на мајката, предизвикувајќи втора да има силна болка во матката. По породилниот канал, детето може да се зарази со дрозд од мајката, што последователно ќе им донесе многу страдања на двете - детето ќе плаче од болка, мајка - од безнадежност.

Подобро да се ослободите од дроздот пред зачнувањето. Ако кандидијаза е дијагностицирана кај бремена жена, тогаш не треба да се грижите премногу. Постојат неколку локални терапии за кандидијаза, како што се Нистатин и Пимафуцин. Двата лека не се токсични и се индицирани и за доење. Немојте да се лекувате самостојно за време на бременоста! Секое дејство - само во договор со докторот.

стомакот

Маст за дрозд за време на бременоста

Кандидијазата кај децата се манифестира главно во новороденче и во адолесценција. Патем, и двата пола. Бебињата фаќаат дрозд:

 • за време на породувањето (габата влегува во кожата и мукозната мембрана на усната шуплина на детето, последователно, габата почнува активно да се размножува);
 • во случај на непочитување на санитарната чистота;
 • земање антибиотици во првите денови од животот;
 • заби

Честата регургитација кај мало дете создава кисела средина во устата, што навистина му се допаѓа на Кандида. Кога е заразен, се формира кандидијален стоматитис - бела плакета во усната шуплина и црвенило на мукозната мембрана. Детето е многу непослушен и плаче, одбива да јаде. Ако лекарот потврди кандидијален стоматитис, тоа ќе го стори маст со клотримазол, дизајниран специјално за возраста на децата.

Кај адолесцентите, дроздот се јавува поради хормонални промени и ослабен имунитет. Симптомите се исти како и кај возрасните: бел, силен исцедок со кисела миризба, чешање и црвенило на гениталиите. Лекарот ги пропишува истите лекови како возрасен: Пимафуцин, Нистатин, Клотримазол.

моло4ница-1-6655

Евтина маст за дрозд

Финансиската криза во земјата ги принудува луѓето да штедат буквално на сè. Ние сме навикнати на монструозната висока цена на лекови, но кандидијазата може да се излечи буквално за еден денар.

 • Клотримазол е признат лидер во борбата против габи, стафилококи, трихомонас, бактериоиди, кои нема да бидат болно скапи. Туба 1% 15 грама - само 30 рубли.
 • Прифатлива, но ефикасна маст е Нистатин, кој исто така се користи за лезии на усната шуплина кај дете. Цена - 20 рубли за цевка маст во 15 грама.
 • Микозон е антимикробен агенс кој нема лошо влијание врз црниот дроб. Се користи како и другите масти за дрозд. Цената за 15 грама е 70 рубли.
 • Кандид е маст. Ефикасен лек за отстранување на иритација на кожата и мукозните мембрани. Не е контраиндициран кај деца со локални алергиски реакции. Цена - од 45-75 рубли.
 • Канисон. Има моќно антимикробно дејство со уништување на габични клетки. Се користи за дерматофити, мувла и габички слични на квасец, лишаи. Цената е околу 15 рубли.
 • Друг доста прифатлив лек во борбата против кандидијазата е Пимафуцин. Се користи не само за дрозд, туку и за третман на габички на ноктите, воспаленија на кожата, надворешен отитис. Цевка од 30 грама ќе чини 300 рубли.

Маст за дрозд: осврти

Прегледите не можат да бидат објективни, бидејќи секој организам реагира различно на истиот лек.

 • Клотримазол нема негативни критики. Многу жени го препорачуваат како добар и ефтин лек за дрозд.
 • Нистатинската маст исто така има позитивен рејтинг кај жените, иако е забележано дека овој лек повеќе не ги исполнува современите фармаколошки технологии.
 • Пимафуцин понекогаш е критикуван за враќање на симптомите по прекин на третманот.
 • Низорал. Прегледите ја потврдуваат брзата ефикасност во борбата против дроздот и квасецот воопшто. Меѓу недостатоците - цената е над 500 рубли.
 • Кандид. Мирото има многу позитивни критики, но се забележува времетраењето на третманот - во текот на две недели.
Слични написи

Остави одговор