Дома Семејство и дом Рецепти Гледо на млеко: Рецепти со крем

СЗО не lovesубови крем, посебен ако тие се шлаг со јагоди и чоколадни чипови? Наместо тоа Вкупно, не такви човечки, кои одби би од кремаста јадења. Точно така во дадени напис ти ќе може открие и да најде за јас самиот многу нови варијации готвење разни јадења од додавајќи масни крем. тоа ќе биде  морска храна, месо, кокошка, зеленчук и дури и овошје. Прочитајте подолу.

содржина

Рецепт за супа од крем

Крем супа од компир со свежи билки

Крем пилешкосупа

Што е потребно:

 • половина труп од пилешко;
 • 3-4 компири;
 • среден морков;
 • среден кромид;
 • неколку лажици брашно;
 • свежи билки;
 • 200 ml дебела павлака;
 • зачини, сол.

Како да се готви:

 1. Измијте го трупот, исечете го на делови, додадете вода и оставете да се готви.
 2. Веднаш штом ќе зоврие, можете да ја намачкате пената и да додадете сол.
 3. Варете ја супата 30-40 минути, а потоа отстранете го пилешкото.
 4. Ставете ги исечените компири во тенџере.
 5. Изладете го месото и одделете го од семето, исечкајте го ситно.
 6. Решетки моркови, ситно исецка на кромид. Да направи пржење- истурете малку масло во мала тава, ставете моркови и кромид, пржете додека не омекнат, па ставете ги во супа. Испратете го исеченото месо таму.
 7. Лесно испржете го брашното во посебна тава додека не стане златно.
 8. По неколку минути, истурете го кремот во супа и оставете да зоврие, а потоа додадете сол, зачини и брашно.
 9. Добро промешајте.
 10. Неколку минути пред да бидете подготвени, додадете свежи сецкани билки.

Крем-печуркасупа

Компоненти:

 • среден кромид;
 • неколку лажици брашно;
 • 400 гр шампињони;
 • 3 компири;
 • 1,5-2 литри вода, во зависност од волуменот на садот;
 • чаша дебела павлака;
 • зачини, сол, свеж или сув копра.

Како да се подготви:

 1. Истурете вода во тенџере и ставете го шпоретот додека не зоврие.
 2. Додека течноста врие, ситно исечете го кромидот и исечете ги печурките.
 3. Истурете масло во мала тава, ставете кромид и печурки, пржете со брашно.
 4. По врие, ставете сецкан компир и пржени печурки со кромид во вода. Сол, бибер, додадете зелена боја.
 5. По 25 минути, истурете го кремот и варете го додека не зоврие.

Крем супа од ракчиња

Структура:

 • чешне лук;
 • 100 ml крем;
 • 100 гр печурки;
 • 4 домати цреша;
 • 300 мл пилешка супа;
 • 100 гр пилешки гради;
 • 3-4 големи ракчиња;
 • корен од ѓумбир.

како подготви:

 1. Истурете малку сончогледово масло во мало тенџере. Во него пржете исечени шампињони.
 2. Ставете сецкан лук, малку ѓумбир, ракчиња, сецкани гради и црешасе сече на половини. Пржете 2-3 минути.
 3. Истурете сè со супа, се вари 4 минути.
 4. Истурете супа во садови, додадете малку крем и посипете со сецкани билки.

Крем супа со крем 2f7ad7942992b392c9467469c5e7caf9

Супа од зеленчук

Што ви треба:

 • среден кромид;
 • морков;
 • 150 ml крем;
 • 100 гр тврдо сирење;
 • крекери;
 • 700 гр компири;
 • зелена боја.

Како да се готви:

 1. Исечете го компирот на големи парчиња, додадете чиста вода и вриете.
 2. Исечете го кромидот, изрендајте го морковот.
 3. Се топи путерот во тава, пржете зеленчук во неа.
 4. 10-15 минути пред подготвената состојба на компирот, ставете во тенџере пржење.
 5. Истурете малку супа во мешалка, ставете зеленчук и мелете сè во пире.
 6. Истурете го добиениот крем во тенџере, додадете крем, зачини, сол и оставете да зоврие.
 7. Истурете во чинии, украсете со билки и крекери.

Супа од пире од печурки

Што ви треба:

 • 350 гр печурки;
 • 600 гр компири;
 • пар кромид;
 • половина литар крем;
 • сол бибер.

Како да се готви:

 1. Ситно исецкајте го компирот, додадете вода и ставете го на шпоретот, зачинете со сол. Гответе додека не се готви.
 2. Исечете го кромидот ситно, исечете ги печурките. СРЈ сè во растително масло, малку солење.
 3. Извадете го компирот од водата и исецкајте сè заедно со печурките мешалка.
 4. Пренесете го пирето во тенџере, додавајќи крем зачини. Загревајте додека не зоврие.

Супа од крем од тиква

Состојки:

 • килограм пулпа од тиква;
 • еден литар пилешка супа;
 • 200 мл крем;
 • мал црвен кромид;
 • 5 чешниња лук;
 • 50 ml ракија;
 • 100 гр путер;
 • неколку лажици гранулиран шеќер;
 • сол, зачини, билки.

Како да се готви:

 1. Исечете го кромидот и лукот, пржете ги на путер во тенџере.
 2. Додадете ситно сецкани тиква, пржете 5-10 минути.
 3. Истурете алкохол и почекајте да исчезне течноста.
 4. Истурете пилешка супа, додадете лабави состојки и варете 7-9 минути.
 5. Супакамшик мешалкадодавање крем и билки.

Крем супа од морска храна

Што ви треба:

 • 150 гр бугарска пиперка;
 • 450 гр ракчиња;
 • лимон;
 • морков;
 • домат;
 • зелен кромид;
 • 150 ml крем;
 • 80 гр путер;
 • лаврашка, бибер, сол;
 • 30 гр преработено сирење.

Метод на готвење:

 1. Ставете вода да зоврие, количината зависи од садот. Заспијте ракчиња, лаврашка, сок од половина лимон, сол. Гответе морска храна неколку минути, а потоа отстранете ги и исцедете ја супата.
 2. Излупете ги ракчињата и исечкајте ги ситно.
 3. Ставете го кремот да зоврие, комбинирајте го со сирењето и мелете го мешалка.
 4. Ситно исецкајте го кромидот, морковот, доматот и пиперката.
 5. Се топи путерот во тава, пржете сецкан зеленчук во неа. Додадете крем и ракчиња една минута додека не омекне. Измешајте сè и варете додека не се згусне.
 6. Истурете супа во тенџере, оставете да зоврие, а потоа додадете пржење... Сварете сè не повеќе од 5 минути.

Уво со крем 232323

Уво од црвена риба

Состојки:

 • 5 големи компири;
 • 60 гр путер;
 • литар крем;
 • 350 гр црвена риба;
 • сол, зачин, зелена боја;
 • пар кромид.

Како да се готви:

 1. Сварете компири.
 2. Се топи путерот во тенџере, пржете сецкан кромид.
 3. Рибаодделете се од кожата и коските, исечкајте и лесно испржете го со кромидот.
 4. Ставете сè во тенџере со компири, варете четвртина час.
 5. Истурете крем, варете 5-7 минути, а потоа додадете сол и зачини.

Едноставно уво

Состојки:

 • половина килограм пастрмка и компири;
 • 200 мл крем;
 • зелена, сол, бибер;
 • светилка.

Како да се готви:

 1. Исплакнете ја рибата, излупете, исечете.
 2. Засечете ги компирите, кромидот семиринг.
 3. Ставете компири, кромид во тенџере, врз рибата и истурете вода што врие над сè.
 4. Додадете сол и бибер и варете 20 минути.
 5. Истурете го кремот и варете додека не врие.

Риба супа од морска храна

Што е потребно:

 • 150 гр лосос;
 • 50 гр путер;
 • 25 ракчиња;
 • домат;
 • пар кромид;
 • морков;
 • зачини, билки, сол;
 • 100 мл крем.

Како да се готви:

 1. Се топи путерот во тенџере, пржете сецкани моркови и кромид. Откако кромидот е транспарентен, додадете го доматот и оставете да врие 5 минути.
 2. Донесете литар вода до вриење, зовријте ја рибата во неа, а потоа отстранете ја.
 3. Истурете крем во тава со зеленчук, вриејте 3-5 минути.
 4. Во супа додадете зачини и сол, ситно сецкани билки, излупени ракчиња, сечкана риба и зеленчук пржење.
 5. Оставете да зоврие и варете 10-15 минути.

Шампињони со крем култура

Печурки во крем

Што ви треба:

 • фунта шампињони;
 • светилка;
 • 100 ml крем;
 • зачини, сол, свеж копра.

Како да се направи:

 1. Ситно исецкајте ги шампињите, исечете го кромидот на половина прстен.
 2. Загрејте сончогледово масло во тенџере, додадете печурки.
 3. Лесно пржете, а потоа додадете го кромидот неколку минути.
 4. Истурете го кремот, мешајќи темелно и често, додавајте сол, зачини и сецкани билки.
 5. Врие 5-10 минути. Сервирајте топло и со гарнир.

Печурки во сирење

Што ви треба:

 • 200 гр шампињони;
 • 200 мл крем;
 • 70 гр путер;
 • светилка;
 • 50 гр сирење;
 • лажица сок од лимон;
 • чешне лук;
 • морско оревче, сол, бибер.

Како да се готви:

 1. Се топи путерот во тенџере, пржете сецкан кромид во неа.
 2. Додадете сецкани печурки, варете 3-5 минути.
 3. Истурете крем, сол и бибер, додадете сецкан лук и морско оревче.
 4. Врие четвртина час.
 5. Посипете со рендано сирење, истурете сок од лимон, варете буквално 1-2 минути и исклучете го.

Печени печурки

Структура:

 • половина килограм печурки;
 • 110 гр зелен кромид;
 • 400 мл крем;
 • неколку чешниња лук;
 • зачин.

како подготви:

 1. Ставете ги измиените печурки во калап.
 2. Додадете сецкан лук, зачини и кромид.
 3. Истурете во кремот.
 4. Загрејте ја рерната на 180 степени, печете 20-25 минути.

Пилешко со крем p_O

Зачинето пилешко

Што е потребно:

 • 4 пилешки нозе;
 • 200 мл крем и пилешка супа;
 • 40 гр путер;
 • лажица брашно;
 • неколку лажици гори адџика;
 • пар кромид и чешниња лук;
 • сол бибер.

Како да се направи:

 1. Подмачкајте ги нозете со сол, бибер и адџика. Отстранете 30 минути.
 2. Се топи путерот во тенџере, пржете грубо исечен кромид. Извади го.
 3. Пржете во истото масло пилешкоза 1,5 минути од сите страни.
 4. Ставете го во сад за печење.
 5. Пржете брашно во сува тава додека не порумени.
 6. Истурете супа и крем во тава од под пилешко, загревајте. Зачинете со сол и бибер, додадете лук и брашно. Се вари.
 7. Истурете ги нозете со оваа мешавина.
 8. Загрејте ја рерната на 180 степени и варете го пилешкото половина час.

Пилешки нозе

Состојки:

 • неколку лажици брашно;
 • фунта пилешки нозе;
 • бибер и сол;
 • чаша крем;
 • неколку чешниња лук;
 • исушен копра.

Како да се готви:

 1. Избришете го месото со бибер и сол, превртете го во брашно.
 2. Загрејте го маслото во тава и пржете го месото во него додека кафеаво.
 3. Додадете зелена боја, додадете малку вода. Покријте и оставете да врие половина час.
 4. Истурете во крем и ставете смачканалук, сол. Гответе по вриење 5-7 минути.

Крем сос 600x401_0_1d121e5381e3abf957c5ed561c2a23ea @ 800x534_0x59f91261_20806981761381418338

Лесен рецепт за крем сос

Што е потребно:

 • 300 мл крем;
 • бибер и сол;
 • лажица брашно и путер.

Како да се направи:

 1. Пржете го брашното во сува тава додека не порумени.
 2. Фрли путер, се топи.
 3. Прелијте со крем, промешајте и оставете да се динста. Додадете бибер и сол.
 4. Идеално за риба, зеленчук и месо.

Сос кари

Структура:

 • светилка;
 • јаболко;
 • 170 ml крем;
 • кари, билки, сол;
 • малку путер.

Како да се готви:

 1. Исечете ги копарот, кромидот и јаболкото ситно.
 2. Спржете го јаболкото и кромидот во путер, ставајќи кари.
 3. Истурете крем, додадете сол и билки.
 4. Врие додека јаболкото не омекне.

Зачинет сос

Структура:

 • неколку лажици брашно;
 • путер;
 • морско оревче, бибер, сол;
 • неколку чешниња лук;
 • 70 ml крем;
 • светилка;
 • лажица сок од лимон.

Како да се готви:

 1. Растопете го путерот, пржете го брашното и исечканиот кромид со лук во него.
 2. Истурете крем, додадете сол, бибер и морско оревче. Изгаснете 5-7 минути.
 3. Кога е подготвена, се меша со сок од лимон.

Крем сенфсос

Што е потребно:

Како да се готви:

Комбинирајте ги сите компоненти и лесно победи со миксер.

Брокула со крем 1K9IPF2H_p1

Зелка во рерна

Состојки:

 • 700 гр зелка;
 • путер;
 • лажица брашно;
 • 140 гр сирење;
 • половина литар крем;
 • бибер и сол.

Метод на готвење:

 1. Поделете ја брокулата и зовријте во солена вода. Варете само неколку минути.
 2. Се топи путерот, пржете го брашното во него.
 3. Пополнетекрем и оставете да зоврие. Темелно измешајте.
 4. Додадете рендано сирење, стопете го. Посипете со пиперка и сол.
 5. Ставете ја брокулата во калап, прелијте ја со смесата со крем.
 6. Печете половина час на 180 степени додека не поруменат.

Брокула со лук

Состојки:

 • 5 шампињони;
 • 150 ml крем;
 • 3 чешниња лук;
 • 60 гр сирење;
 • 100 мл млеко;
 • брокула;
 • сол и зачини.

Како да се готви:

 1. Варете ја зелката, исцедете ја течноста.
 2. Истурете малку масло во тенџере, испржете ги ситно сецканите печурки во неа.
 3. Прелијте со мешавина од млеко, крем и лук.
 4. Се вари малку, сол, варете додека не се згусне.
 5. Ставете ги inflorescences во калап, истурете го сосот.
 6. Покријте со рендано сирење и ставете го во рерна 10-15 минути на 190 степени.

Карбонара со крем s3

Карбонара

Структура:

 • 300 гр сурова пушена шунка;
 • 4 жолчки;
 • неколку чешниња лук;
 • 400 гр шпагети;
 • 220 ml крем;
 • 80 гр сирење;
 • сол

Како да се готви:

 1. Загрејте маслиново масло во тава, пржете во неа смачканалук
 2. Додадете ситно исечкана шунка, пржете 4 минути.
 3. Победете ги жолчките со крем, рендано сирење, бибер и сол.
 4. Се вари тестенини, стави на шунка.
 5. Истурете со крем сос и динстајте додека не се згусне 8-10 минути.

Карбонара со печурки

Што е потребно:

 • 400 гр шпагети;
 • 230 гр шампињони;
 • сол бибер;
 • 180 мл крем;
 • 130 гр сланина;
 • 20 гр путер;
 • половина кромид.

Како да се готви:

 1. Печурките ситно исецкајте ги и пржете со ситно исечен кромид.
 2. Истурете крем во длабока тава, додадете печурки, кромид, зачини, сол. Се вари 6-8 минути.
 3. Гответе тестенини.
 4. Се топи путерот во тава, пржете ги лентите од сланина во неа.
 5. Ставете тестенини, ленти од сланина во чинија и прелијте со кремастиот сос.

Тиква со крем sup-pyure-iz-tyikvyi-so-slivkami1

Тиква со леб

Структура:

 • 40 гр путер;
 • неколку лажици лебни трошки;
 • 180 мл крем;
 • неколку пилешки јајца;
 • 400 гр пулпа од тиква.

Како да се готви:

 1. Исечете ја пулпата во коцки.
 2. Се топи путерот и се прелива преку коцки од тиква, се посипува со лебници.
 3. Лесно победи крем, сол и јајца.
 4. Измешајте ја тиквата со сос, печете во тава 45 минути на 200 степени.

Задушена тиква

Состојки:

 • половина тиква;
 • светилка;
 • 4 лажици крем;
 • рузмарин, сол, жалфија.

Како да се готви:

 1. Исечете го кромидот, пржете на масло.
 2. Исечете ја пулпата на коцки, пржете неколку минути со кромид.
 3. Истурете крем, додавајќи сол, бибер, жалфија и рузмарин. Врие 40-50 минути.

Компири со крем 1478980652_ ладен-компир-и-рузмарин-печете-19530_л

Печен компир

Што е потребно:

 • фунта компири;
 • 190 мл крем;
 • 3 чешниња лук;
 • сол бибер;
 • 40 гр путер.

Како да се готви:

 1. Исечете ги компирите на тенки парчиња.
 2. Намачкајте ја формата со путер. Поставете компири, исцедете го лукот врз него.
 3. Додадете сол, бибер и малку путер. Повторувајте слоеви додека не останете без состојки, но последниот слој мора да биде компир.
 4. Истурете крем над целото јадење.
 5. Покријте со фолија, печете 60 минути во рерна загреана на 160 степени.

Пржени компири

Што ви треба:

 • 6-7 компири;
 • чаша крем;
 • неколку чешниња лук;
 • Леќата за компири.

Како да се готви:

 1. Загрејте масло во тава, ставете тенки парчиња компири во неа. Пржете 5 минути без мешање.
 2. Мешајте и пржете 8-10 минути.
 3. Четвртина час пред подготвената состојба, ставете лук, сол, зачини и истурете крем.
 4. Покријте и вриејте 10-12 минути.

Свинско месо со крем otbivnaya-iz-svininy-v-slivkakh

Свинско месо во вино

Што ви треба:

 • фунта свинско филе;
 • светилка;
 • 130 ml крем;
 • 65 мл суво бело вино;
 • 25 гр путер;
 • сол, зачини.

Како да се готви:

 1. Исечете го филето на средни парчиња. Бришење со бибер и сол.
 2. Загрејте растително масло во тава, мешајќи со кремаста.
 3. Пржете го филето до кафеаво.
 4. Истурете околу 2/3 вода, така што месото не е целосно покриено.
 5. Покријте и варете 45 минути, повремено додавајќи течност и вртејќи ги филетите.
 6. Се топи путерот во посебна тава, пржете го кромидот семирингсо бибер, сол додека не омекне.
 7. Истурете вино на кромидот, испарувајте. Истурете во кремот, варете додека не се згусне.
 8. 5 минути пред филето да биде подготвено, додадете сос во него и вриејте 5-7 минути.

Крем свинско месо со печурки

Состојки:

како подготви:

 1. Исечете го месото на мали коцки.
 2. Загрејте половина од маслиновото масло во тенџере и пржете го свинското месо четвртина час, зачинете со сол и црн пипер.
 3. Печурките, доматите на коцки и пиперката грубо исечкајте ги на ленти.
 4. Исцедете ја филета, додадете го преостанатото масло и зеленчук. Гответе 5 минути.
 5. Истурете крем и малку вода, вриејте 20-25 минути.

Печено свинско месо

Што ви треба:

 • 800 гр свинско рамо;
 • 200 мл крем;
 • неколку лажици кисела павлака;
 • светилка;
 • 250 гр печурки;
 • 3 чешниња лук;
 • свежи билки;
 • сол, куркума;
 • 1/3 лажица црно-бела мелена пиперка;
 • лажица сенф;
 • 1/3 лажица мелен корен од ѓумбир, црвен пипер и коријандер;
 • лажица сушен рузмарин, мајчина душица;
 • гранулиран шеќер;
 • сирење

Како да се готви:

 1. Исечете го свинското месо на парчиња и победи.
 2. Исечете го кромидот во прстени.
 3. Поделете ги печурките на 3-4 дела.
 4. Комбинирајте павлака, сецкан лук, крем, сецкани билки, сол и црн пипер.
 5. Измешајте ги сите зачини со сенф, премачкајте го свинското месо со ова и извадете го 30 минути.
 6. Подмачкајте ја формата.
 7. Ставете кромид, месо, сол, печурки, истурете мешавина од крем.
 8. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 9. Покријте ја формата со фолија и печете половина час, а потоа отстранете ја фолијата, покријте ја со сирење и варете уште 10-15 минути.

Овошје со крем 119971057_5160421_g100f2lm6hw

Десерт од мандарина

Што ви треба:

 • 4 мандарина;
 • по пар кивии банани;
 • 60 гр крем;
 • Јаболко;
 • неколку лажици алкохол.

Како да се направи:

 1. Исечете го овошјето на коцки, измешајте и прелијте го со алкохол.
 2. Исечете ги агрумите на парчиња, ставете ги на врвот на овошјето и истурете го кремот одозгора.

Крем десерт

Што е потребно:

 • лажица шеќер во прав;
 • банана;
 • круша;
 • 200 мл крем;
 • лажица мелен цимет;
 • неколку парчиња млечно чоколадо;
 • неколку лажици сируп од цреша.

Како да се готви:

 1. Овошјето ситно исечкајте го и измешајте го со цимет во прав.
 2. Бришење на чоколадо.
 3. Шлаг со крем.
 4. Ставете слоеви во вазни: сируп од цреша, шлаг, круша со банана, крем, чоколадни чипови. Ставете во фрижидер и послужете.

Persimmon во крем

Состојки:

 • 150 ml крем;
 • лажица мед;
 • persimmon;
 • снегулки од бадеми;
 • неколку лажици гранулиран шеќер и коњак.

Како да се готви:

 1. Исечете ја пулпата од persimmon во коцки.
 2. Ставете го во чинии, лесно посипете со гранулиран шеќер и посипете со алкохол.
 3. Победете го кремот со мед.
 4. Ставете ги на persimmon и ставете ги на студ неколку часа.
 5. Испржете ги снегулките, изладете го и покријте го десертот со нив.

Црн дроб со крем 1395393185_5

Свински црн дроб во крем

Што е потребно:

 • килограм црн дроб;
 • пар кромид;
 • 200 мл крем;
 • коријандер, бибер, сол.

Како да се готви:

 1. Исечете го свинското месо на парчиња.
 2. Исечете го кромидот.
 3. Кромидот пржете го на врело масло, а потоа додадете го црниот дроб.
 4. По 5-7 минути посипете со коријандер, промешајте и покријте.
 5. По 13 минути, додадете крем, сол и црн пипер.
 6. Врие додека црниот дроб не е подготвен.

Црн дроб кари

Што ви треба:

 • фунта говедско црн дроб;
 • бибер, сол, кари;
 • 200 мл крем;
 • 3 лажици брашно;
 • неколку лажици кечап од домати.

како подготви:

 1. Излупете го и исечете го црниот дроб на парчиња.
 2. Натопи во брашно, пржете 2-3 минути.
 3. Ставете го црниот дроб во тава, покријте го и оставете го да врие 7-9 минути.
 4. Одделно комбинирајте кечап, зачини и крем.
 5. Истурете сè во месото и вриејте 5-7 минути.

Кромид црн дроб

Состојки:

 • 300 гр пилешки црн дроб;
 • 130 ml крем;
 • светилка;
 • сол бибер;
 • лажица брашно.

Како да се готви:

 1. На масло пржете ситно исечен кромид.
 2. Се тркалаат црниот дроб во брашно и се додава на кромидот. Додадете сол и бибер, варете додека не стане остра.
 3. Истурете крем, варете четвртина час.

Ракчиња со крем 102224530_3

Кремасти ракчиња

Што е потребно:

 • килограм излупени ракчиња;
 • 60 гр путер;
 • сол, свежи билки;
 • 240 ml крем;
 • неколку чешниња лук.

Како да се готви:

 1. Се топи путерот во тенџере, пржете го лукот.
 2. Истурете во кремот, варете додека не врие.
 3. Додадете морска храна, вриејте 10 минути.
 4. Додај во сецканизелена боја.
 5. Извадете ги морските плодови од сосот, и оставете ја да врие течност додека не се згусне.
 6. Ставете ракчиња назад и варете неколку минути.

Ракчиња со сос од соја

Што е потребно:

 • килограм големи ракчиња;
 • 4 лажици соја сос;
 • 4 чешниња лук;
 • 220 мл крем.

Како да се готви:

 1. Излупете ја морската храна.
 2. Загрејте го маслото, пржете ги ракчињата и смачканиот лук 4-5 минути.
 3. Истурете крем и сос, вриејте неколку минути на многу тивок оган.

Ракчиња со брокула

Структура:

 • половина килограм печурки, зелка и ракчиња;
 • 200 мл крем;
 • 70 гр сирење.

Како да се направи:

 1. Варете и излупете ја морската храна.
 2. Исецкајте зелка со печурки и пржете на масло.
 3. Ставете сè во калап, истурете крем, додадете рендано сирење и зачини со сол.
 4. Гответе 30-40 минути на 170 степени.

Градите со крем 004

Едноставен рецепт

Што е потребно:

 • фунта пилешки гради;
 • 320 мл крем;
 • пар домати;
 • сол и зачини за пилешко.

Како да се готви:

 1. Се топи малку путер во тава за пржење, се ставаат сецканите филети и прстените од домати.
 2. По една минута, посипете со зачини и крем.
 3. Врие во покриена тава 60 минути, мешајќи повремено.

Градите со сирење

Состојки:

 • 800 гр пилешки гради;
 • 110 гр сирење;
 • 160 ml крем;
 • неколку чешниња лук;
 • свежи билки;
 • сол, црвен пипер, бибер.

како подготви:

 1. Исечете го филето на парчиња, тријте со зачини. Извадете половина час.
 2. Исечете го лукот на парчиња и пржете на масло.
 3. Отстранете ги парчињата, и ставете го пилешкото во тавата.
 4. Пржете додека не порумени.
 5. Истурете малку вода, вриејте 25 минути со затворен капак.
 6. Измешајте крем со рендано сирење и сецкани билки.
 7. Комбинирајте го сосот со пилешко филе, вриејте четвртина час.

Градите со зеленчук и зачини

Што е потребно:

 • морков;
 • 3 гради;
 • светилка;
 • половина литар крем;
 • сушен копра, магдонос, лук;
 • мелен црн и црвен пипер;
 • зачин.

Како да се готви:

 1. Исечете го филето на неколку парчиња, превртете ги зачини.
 2. Загрејте го маслото, ставете го месото. Гответе 10 минути.
 3. Истурете во кремот.
 4. Решетки моркови и исецка на кромид. Место со пилешко.
 5. Посипете со сол, зачини, покријте и варете 20-30 минути додека не заврши кокошката.
 6. Посипете со билки на крајот.

Слични написи

Остави одговор