Дома Семејство и дом Домашни миленици Заморче: чување дома

И покрај тоа што е глодар, заморчињата е преслатко суштество кое брзо станува фаворит во семејството... Ова мало меко животно со светли очи има мирен, добродушен карактер и непретенциозна грижа. Ова милениче е безбедно за деца, па затоа е сосема можно да се има заморче во семејство со дете, ако, се разбира, нема алергија.

Раси на морско свинче

Глодарот го добил своето име поради обликот на главата, што потсетува на главата на свињата. Исто така, има и други имиња: кеви, или заморче.

Млади заморчиња кои имаат закуска со малку зелена салата додека се држат бени.

Сите кевиси може да се поделат во неколку групи раси:

 • краткокоса (на пример, далматинец или агути);
 • долга коса (алпака, коронет);
 • свињи без коса (балдвин, слаб);
 • жичана коса (Абисинијанец, Рекс);
 • претставници на ретки раси (хавана, куи).

Индијците биле припитомени заморчиња, во V милениум п.н.е. Тогаш овие животни биле предмет на обожавање. Тие често беа прикажувани на предмети за домаќинството и уметнички дела.

Колку живеат заморчињата?

Просечниот животен век на ова животно е од 7 до 10 години. Некои заморчиња живеат до 15 години, се разбира, со соодветна грижа. Тие мора да бидат заштитени и од нацрти и од прегревање, за да се следи нивното здравје. Најчести болести кај глодарите се настинка, дигестивни нарушувања и проблеми со очите.

Друга опасност се паразитите. Но, заморчињата е многу чисто животно кое сака да се мие со шепите.

0_a7a12_591c25e4_orig

Чување заморчиња

Може да му се верува дури и на детето дека го чува ова животно. Меѓу неговите предности се пријатен и смешен изглед, неагресивност, активност, добар животен век (за глодар, се разбира). Покрај тоа, тој нема карактеристичен непријатен мирис, мора да се обезбеди само навремена и соодветна грижа.

Еве уште неколку карактеристики на заморчиња:

 • Тие брзо се навикнуваат на рацете.
 • Тие добро се согласуваат со другите глодари.
 • Овие животни не можат да се чуваат во иста куќа како птиците. Овие животни имаат особено затегната врска со папагалите.
 • И покрај името, тие не сакаат вода, иако знаат да пливаат.
 • Ова е приврзано и интелигентно животно кое брзо се навикнува на своите сопственици.
 • Заморчињата се обучуваат. Може да се научат да изведуваат едноставни трикови, како на пример стоење на задните нозе.
 • Дневната рутина на животните е слична на онаа кај луѓето. Во текот на денот тие се активни, а ноќе спијат, но не повеќе од 5-6 часа.
 • Тие имаат добар слух, одличен вид и мирис.
 • Пролевањето кај сите раси е умерено во текот на целата година.

6793923809_3626e91611_b

Еднаш на секои два до три дена, треба да се чешла заморчињата. Theивотното не сака да плива, па затоа се препорачува да се мие само доколку е многу извалкано. Во овој случај, можете да користите шампон за бебиња. Подобро е да се заштити главата на животното од влага.

Ноктите треба да се исекуваат еднаш годишно. Се препорачува рутински преглед на секои три дена. Во исто време, тие обрнуваат внимание на тоа дали животното има отежнато дишење, рани на кожата, дали очите сјаат.

Кафез заморчиња

На животното му треба удобност и пространа површина, па затоа е важно да се опреми соодветен кафез за него. Неговите минимални димензии за едно животно треба да бидат 30 × 60 см, но колку е поголем просторот, толку подобро. Висината на кафезот е најмалку 30 см, така што животното може да застане на задните нозе.

Истурете филер на дното, во слој од околу 5 см. Ако пилевина е грануларна, подобро е да ги измешате со дрво. Ова ќе спречи појава на пченка.

Чувајте го кафезот подалеку од нацрти и директна сончева светлина. Сепак, живеалиштето на миленичето треба да биде лесно. Удобната температура за него е 18-20 степени.

IMG_20170723_111543

Што јадат заморчиња

За заморчињата да бидат здрави и забавни, треба да ја следите разновидноста на нивната исхрана. Треба да вклучува овошје и зеленчук, житарици, билки, сено. Миленичето ќе ви биде благодарно ако го третирате со моркови, цвекло и разни корен зеленчук. Летото е време да вклучите свежи коприви, детелина, глуварче во менито. Некои билки, како киселица, грозје или спанаќ, се отровни за овие животни, па вреди да им се дадат само неколку докажани растенија.

Не заборавајте за витамини. Ова е особено точно за витамин Ц, кој не е многу богат со вообичаената диета на свињата. На животно чувано дома му требаат 20 мг аскорбинска киселина дневно. Исто така, треба постојано да чувате сад со вода за пиење во него, во кој, патем, е погодно да се растворат витамини.

shutterstock_88292848

Посебно прашање е режимот на хранење. Ова животно секогаш сака да јаде, но доволно е да му давате храна двапати на ден. Големите индивидуи се хранат три пати на ден, а бремените позлата четири пати. Глодарите имаат уште една карактеристика - тие можат да јадат остатоци од нивната витална активност. Од ова не треба да се плашиме, бидејќи животните на тој начин ги заситуваат цревата со нормална флора.

Подобро е да се користат два фидери, за различни видови на храна (сува и зелена). Исто така, се бара пијалок. Се препорачува да се користи прочистена вода, и таа мора да се менува секој ден.

На прв поглед, се чини дека има многу проблеми со заморчињата. Но, всушност, грижата за нив не е тешко, главната работа е да изберете здраво животно при купување. Ако му обезбедите на вашето домашно милениче нормално одржување и добра храна, ќе добиете kindубезно, весело мало животно кое ќе стане мал член на семејството.

Слични написи

Остави одговор