Дома убавина Коса „Мудра глава“: зошто се појавува сива коса и како да се ослободите од неа

Промени во пигментацијата на косата забележуваат не само постарите луѓе. Понекогаш ваквите модификации се случуваат во младоста, некои родители забележале сива коса кај децата дури и во детството. Со што е поврзано ова и како да се справите со тоа, ќе научите од статијата.

Зошто се појавува сива коса?

сива коса1

Скалата на боја на косата се формира со присуство на две нијанси: црвена и црна. Во зависност од тоа кој пигмент е поголем, се одредува индивидуалната боја на косата. Во оваа улога не игра најмалку генетската компонента, која е одговорна за производство на меланоцити. Овие клетки се одговорни за боење на косата додека расте. Со текот на годините, активноста на меланоцитот се намалува и пигментот за боење се произведува многу помалку. Во овој поглед, се случуваат промени во структурата на косата, кои стануваат потенки и полесни поради меурчињата на воздухот формирани во косата.

Ваквите промени може да се појават не само во староста. Некои болести на тироидната жлезда предизвикуваат хормонално нарушување во телото и доведуваат до слични модификации.

Кои се причините за појава на сива коса:

 • наследна предиспозиција;
 • имаат здравствени проблеми;
 • водење на нездрав начин на живот, присуство на постојани стресни ситуации, недостаток на витамини.

Албинизмот е наследна болест поврзана со недоволно производство на пигменти. Проверете со вашето семејство кога ќе забележат дека се појавуваат првите сиви влакна.

Многу често, лошите навики стануваат причина за рано појавување на седа коса. Пушењето и алкохолот го забавуваат протокот на крв во фоликулите на косата, а со тоа се намалува клеточната активност на косата. Стрес, хиповитаминоза, несоница, депресијаисто така влијаат на активноста на меланоцитите. Но, овој фактор може да се неутрализира. Откажете се од лошите навики, вежбајте и прилагодете ја исхраната. Јадете повеќе млечни производи, риба и ореви. Употребата на специјални утврдени комплекси насочени кон враќање на косата ќе ви помогне да го вратите здравиот изглед на вашата коса.

Сива коса кај дете

сива коса2

Појавата на сива коса кај децата може да се забележи на која било возраст. Следниве фактори можат да предизвикаат такви промени:

 1. Наследноста. Некој во вашето семејство можеби имал албинизам. Треба да бидете многу внимателни со оваа болест, бидејќи се манифестира не само во раниот изглед на сивата коса, туку и во оштетувањето на видот.
 2. Хиповитаминоза.Обрнете внимание на менито на вашето дете. Недостаток на витамини Б, А, Ц и Е може да предизвика појава на неколку сиви влакна. Прегледајте ја вашата исхрана и вклучете доволно витамини.
 3. Стрес Ако бебето често доживува стресни ситуации, тогаш производството на пигменти одговорни за бојата на косата може да биде нарушено.
 4. Проблеми поврзани со ендокрини нарушувања. Во оваа ситуација, хормоналното нарушување во телото доведува до помала активност на меланоцитите, што предизвикува појава на сива коса.
 5. Манифестација на генетски болести. Раното сивило може да биде предизвикано од сериозни медицински состојби како што се неврофиброматоза или витилиго.
 6. Надворешни стимули и стрес. Преголем обем на работа на училиште, замор, акутни респираторни инфекции, срцеви заболувања, болести на бубрезите, сето ова исто така може да доведе до рано проседи.
 7. Сесии за хемотерапија. Посетувањето повеќе курсеви може да предизвика промена на бојата на косата кај децата.
 8. Новородените деца можат да ги изненадат своите родители со сиви влакна ако мама пиела хлорамфеникол на подоцнежен датум.
 9. Честото изложување на сонце исто така може да доведе до избледување на косата.

За да се утврди точната причина за појавата на сивата коса на детето, подобро е да се консултирате со специјалист и да ги поминете сите потребни тестови.

Како да се ослободите од сивата коса

сива коса 5

 

Откако ќе ја идентификувате причината за сивата коса, можете да се обидете да се ослободите од сивата коса и да го забавите процесот на распаѓање на пигментот. Не постои универзален лек насочен кон ослободување од седа коса. Но, можете да го забавите процесот користејќи ги следниве методи:

 • избегнувајте стресни ситуации и редовна преголема работа;
 • подлежат на испитување за присуство на болести кои водат до овие метаморфози;
 • обидете се да водите активен животен стил и да јадете добро;
 • редовно спроведете зајакнати курсеви насочени кон подобрување на состојбата на косата;
 • направете разни маски кои ќе ја зајакнат структурата на косата;
 • извршете ги постапките за третман опишани подолу.

Сива коса: третман

сива коса3

Денес, козметологијата нуди неколку опции за постапки насочени кон ослободување од седа коса. Неодамна, мезотерапијата се здоби со најголема популарност. За време на постапката, специјален раствор се инјектира во скалпот преку игли. Инјекцијата ги содржи сите витамини и елементи во трагови кои обезбедуваат боја на коса. Тие се здобиваат со осветленост, сјај, здравје и густина.

Тие го подобруваат ефектот на мезотерапија со специјални масти кои се нанесуваат на скалпот.

Недостаток на постапката е тоа што влијае само на растечката линија на коса, тоа не влијае на сивата коса.

Третманот со овој метод покажува особено добри резултати ако причината за раното проседи е метаболички нарушувања или влијанија врз животната средина. За да се добие позитивен резултат, потребно е да се спроведат до десет постапки.

Козметички салони, исто така, нудат многу хардверски методи на влијание врз линијата на косата за ублажување на воспалението и враќање на метаболичките процеси. На пример, јонтофореза, дарсонвализација, ласерска изложеност.

Маска за седа коса

сива коса4

Најпопуларната маска за коса што помага во борбата против сивата коса е со коњак и мед. Еве го нејзиниот рецепт:

Состојки:

 • Yолчка - 1 ЕЕЗ;
 • Коњак - 4 лажички;
 • Мед - 4 лажиче

Комбинирајте ги сите состојки, измешајте добро и нанесете на скалпот. Прво третирајте ги корените на косата и оставете да делува 25 минути. Потоа нанесете ја остатокот од смесата на целата коса. Соберете ги, завиткајте со пластична фолија и крпа, и оставете да седат уште 25 минути. Сега исплакнете ја смесата од вашата коса. Овој состав помага во борбата против сивата коса и добро ги храни скалпот и косата. Дефинитивно ќе забележите позитивен резултат ако правите маски 2-3 пати неделно за 3 месеци.

Друга едноставна анти-сива маска е со рицинусово масло. 50-55 минути пред да ја измиете косата, нанесете рицинусово масло на скалпот. Покријте ја главата со про plasticирна фолија и топол пешкир. По еден час, можете да ја измиете косата.

Подеднакво ефикасен афион за сива коса користејќи кромид. Исечете го кромидот ситно и додадете една лажичка мед, маслиново масло и шампон. Нанесете ја на косата 25 минути, а потоа исплакнете.

Витамини за проседи

За да се ослободите од сивата коса, треба да земате витамини во целост. Само во овој случај ќе го постигнете посакуваниот резултат.

Значи, ако вашите сиви влакна почнаа да се појавуваат предвреме, обрнете посебно внимание на следниве витамини:

 • Б10 е одговорен за доставување кислород до скалпот;
 • Б7 ја штити природната боја на косата;
 • Б6 се бори со опаѓање на косата;
 • Б12 ја враќа оштетената коса, ги зајакнува корените, го промовира растот на косата;
 • Бакарот спречува појава на сива коса, го враќа природниот сјај на косата;
 • Хромот ја штити и изедначува структурата на косата;
 • Калиумот ги обновува метаболичките процеси.

Поранешниот изглед на седа коса не е секогаш знак на сериозни болести, но сепак е можно и потребно е да се бориме против ова.

Слични написи

Остави одговор