Дома Здравје Колку е ефикасна лепенката за контрацепција?

Во современиот свет, медицината не мирува, годишно ослободувајќи нови производи. Значи, меѓу контрацептивни средства, се појави нова алатка, која забрзано добива популарност кај жените.

Како работи лепенката за контрацепција 79e08f32fa8a036f84441baab7b7a7ff_L

Таков производ е достапен во мал пакет, во кој три закрпи од 5 на 5 см се многу слични на никотинските лепенки. Тие, како таблети, содржат хормони, ги имаат истите својства, само тие продираат низ порите на кожата. Закрпите содржат естроген и прогестерон, токму тие дејствуваат на јајцата, блокирајќи го оплодувањето. Исто така, производот содржи супстанции кои помагаат да се создаде поволно опкружување на грлото на матката, поради ова, спермата е имобилизирана.

Според студиите спроведени од специјалисти, откриено е дека несаканите ефекти се ретки, згора на тоа, по неколку недели по запирање на употребата на лепенки, тие едноставно исчезнуваат. Овие ефекти вклучуваат главоболки, промени во расположението, гадење, стегање во градите, мигрена и зголемен крвен притисок. Ретко е, но се случува во првите три недели од користењето на лепенките да се појави мало крварење. Не грижи се, тие брзо минуваат.

Лекот не се препорачува за жени:

  • за време на периодот на лактација;
  • прекумерна тежина;
  • земање антибиотици;
  • пушачи или цигари пред помалку од една година;
  • постари од 35 години;
  • кои имаат или се сомневаат дека се бремени.

Исто така, не се препорачува употреба на контрацептивни средства за дијабетес мелитус, чести главоболки, хипертензија, тромбоза, срцеви заболувања, карцином на дојка, болести на гастроинтестиналниот тракт.

Ефективноста на лепенката за контрацепција 43952.p0hofo.620

Ефектот од користењето на овој метод на заштита ќе зависи само од тоа како ќе го следите спроведувањето на сите потребни манипулации. Или подобро, да лепиме на време, да го отстраниме и да го смениме малтерот на време. Ако заборавите и не го промените на време и во исто време има незаштитен сексуален однос, тогаш веројатноста за бременост е многу голема. Според резултатите од споредбата на Велкро и орални контрацептиви, првата победа. За нив се верува дека се посигурни во заштитата од бременост.

Како да се користи лепенката за контрацепција протовозахаточни-пластир-евра-282cp

Во пакетот има три закрпи, секоја е дизајнирана за една недела, така што кутиите траат 21 ден, по што се одмора 7 дена. Не треба да ги лупите малтерите навечер, згора на тоа, тие се водоотпорни. Затоа, можете безбедно да понесете со нив тушодење на базен, сауна или бања.

Прво треба да добиете стручен совет и да се консултирате. Ако гинекологот го одобри вашиот избор, тогаш можете безбедно да купите малтери. После тоа, треба да пронајдете место на телото каде што ќе се залепи плоштадот. Тука има некои особености: не треба да ја лепите лепенката на градите, местото за лепење треба да биде минимално влакнесто, така што лепенката да се држи подобро и подолго, а исто така и да е погодно и не е болно да се отстрани. Кожата треба да биде рамномерна, не е потребно да се лепи малтерот на наборите и на оние места каде што кожата е многу збрчкана, чиста, без посекотини и рани. Не ставајте масла, креми или друга козметика на оваа област.

Исто така, потребно е да го изберете денот на кој ќе ја залепите првата лепенка и на кој ќе ја промените по една недела. На пример, тоа ќе биде понеделник, што значи точно 7 дена подоцна, следниот понеделник, средствата треба да бидат заменети. Треба да се запомни, и подобро е да го запишете или да ставите потсетник на вашиот телефон за да не заборавите да ја смените алатката на време. Ако времето на промена е пропуштено максимум неколку дена, тогаш е потребно итно да се смени лепенката и ако сексискористете ја дополнителната заштита - кондоми.

Ако периодот на промена е повеќе од 4 дена, тогаш нема смисла да се лепи нов, сите својства ќе исчезнат. Подобро е да се започне курсот повторно од првиот ден на менструацијата. По 21 ден, се прави пауза од една недела, а осмиот ден започнува нов курс на контрацепција, дури и ако имате тешки периоди на тој ден.

Прегледи на закрпи за контрацепција kak-ispolzovat-977cp

Според статистичките податоци, неодамнешната новина добива на интензитет и популарност кај жените. Прегледите во повеќето случаи се само позитивни. Многу жени ја забележуваат практичноста на оваа алатка за заборавање и заборавање. Не треба да се сеќавате секој ден дека треба да пиете пилула во вистинско време или да се грижите за фактот дека кондомот може да се скрши... И малтерот е сигурен и удобен.

Но, вреди да се запамети за мал минус - лепенките можат да заштитат од несакана бременост, но не и од сексуално преносливи болести. Затоа, треба да се справиме секс само со доверлив партнер, или користете дополнителни кондоми. Друг мал недостаток е високата цена на пакувањето.

Покрај тоа, според истражувањето, докажано е дека, иако малтерите се хормонални, тие имаат помал ефект врз телото, за разлика од оралните апчиња. Исто така, малтерите не предизвикуваат алергиски реакции и, според прегледите, не дозволуваат бременост. Оние кои ја користат оваа алатка подолго време, забележуваат дека менструалниот циклусизрамнета, испуштањето е помалку изобилно и во исто време нема болка и непријатност.

Слични написи

Остави одговор