Дома Рецепти Втори курсеви Невообичаена адџика од сливи

Многу луѓе се навикнати да веруваат дека сливите може да се користат за готвење исклучително слатки јадења, десерти, конзерви или компот. Всушност, ова овошје е доста погодно за правење домашни сосови. На пример, сливата се користи за да се направи вкусна адџика.

Аџика од сливи за зима

Домашна адџика од слива совршено ги надополнува јадењата со месо и риба, оди добро со компири или мешунки. Затоа, може безбедно да се препорача дури и за вегетаријански јадења, и не само во традиционалната кујна.

Аџика, подготвена според класичниот рецепт, произведува хармоничен зачинет-кисел вкус. Традиционално, овој сос се користи во грузиската кујна, каде што им се нуди на многумина јадења со месо.

a2

Компоненти за адџика:

 • 1 килограм сливи.
 • 100 гр лук.
 • 1 голема лажица сол.
 • 2 големи лажици гранулиран шеќер.
 • 2 големи лажици сос од домати.
 • 2 лута пиперка.
 1. Сливите мора да бидат дупнати и семето да се отстрани од пиперката. Овие компоненти се кршат и се поставуваат да се готват на тивок оган, редовно отстранувајќи ја пената.
 2. Додека сливите врие, треба да го излупите лукот и да го исецкате.
 3. По половина час готвење, во сосот се додава сол и гранулиран шеќер, измешајте и варете уште 5 минути.
 4. Потоа се додава исечен лук.
 5. По 3 минути, адџиката се отстранува од огнот и се става во претходно стерилизирани тегли, веднаш цврсто запечатени.

За време на готвењето сосоткако ќе додадете шеќер и сол, мора да ги пробате. Ако вкусот е премногу кисел, додадете малку дополнителен шеќер. Ако недостасува пикантност, а адџиката е премногу слатка, тогаш додадете капка вински оцет или сок од лимон.

Аџика од домат и слива

За да ја добиете оваа опција за адџика, ќе ви требаат:

 • Половина килограм големи домати.
 • 300 гр сливи.
 • 1 среден кромид
 • 2 чешниња лук.
 • 1 под лута пиперка.
 • 2 големи лажици доматна паста.
 • 3 големи лажици гранулиран шеќер.
 • 2 мали лажици сол.
 • Нотка ким.
 1. Прво, треба да ги ослободите доматите од кожата со тоа што ќе ги пресечете попречно и ќе ги истурите врела вода над доматите. Истото може да се направи и со сливи.
 2. Јами мора да се отстранат од сливите, а доматите да се исечат на неколку парчиња. Овие компоненти се пасираат со мешалка или мелница за месо и се варат на тивок оган. a3
 3. Одделно, во тава, загрејте мала количина растително масло, додадете исечкана лута пиперка, ким и лук на неа. Излупениот и сецкан кромид исто така се испраќа таму.
 4. По 2 минути исцедете додадете доматно пире, измешајте и пржете уште малку.
 5. Содржината на тавата се пренесува во тенџере со врел сос, се додаваат шеќер и сол. За да се направи конзистентноста порамномерна, сосот може малку да се мати со мешалка.
 6. По готвењето уште една четвртина од еден час, адџиката се отстранува од огнот.

Аџика од бибер и сливи

Аџика варен според овој рецепт се покажа дека има многу светла вкус, бидејќи пиперките и сливите одат добро едни со други.

a4

Потребни компоненти:

 • 2 килограми бугарска пиперка.
 • Еден и пол килограми сливи.
 • 4 лута пиперка.
 • 350 гр лук.
 • Зачини, сол.
 1. Прво, треба да ги исфрлите семето од сливи, и излупете ја пиперката од семето.
 2. Сè е смачкано и ставено во тенџере, истурајќи 200 мл вода таму. Содржината на тенџерето се става да зоврие на тивок оган и се вари додека не омекне пиперката.
 3. Лукот се лупи, се крши и се додава во адџика откако ќе се олади.
 4. Потоа претепајте го сосот со блендер и додадете зачини и сол на него.
 5. Масата повторно се става на оган и се вари некое време, а потоа готовите адџика и стерилизираните конзерви се поставуваат и се запечатуваат херметички.

Аџика од сливи без готвење

Ако сосот не е подготвен за долгорочно чување, тогаш воопшто не е потребно да се користи термичка обработка. За да готвите аџика слива без вриење, ќе ви требаат:

 • 3 кг зрели сливи.
 • 3 мешунки црвена лута пиперка.
 • 1 куп свеж магдонос
 • 200 гр гранулиран шеќер.
 • 200 гр сос од домати.
 • 1,5 големи лажици сол.
 • 300 гр лук.

a5

 1. На сливите, прво мора да ги отстраните семето и да ја излупите лутата пиперка од семето.
 2. Сите компоненти мора да се исецкаат со мелница за месо и да се мешаат со сос од домати, гранулиран шеќер и сол.
 3. По половина час инфузија, сосот може да се сервира. Таквата адџика останува на студ неколку дена.

Слични написи

Остави одговор