Дома убавина Непобедлива свежина за лицето

За младост и убавина, обично миењето и користењето креми не е доволно. Со текот на времето, на кој било тип на кожа му треба потемелна нега, што може да се обезбеди од домашни маски. Особено релевантни се маските со освежувачки ефект.

Како да користите освежителна маска

За да се подобри состојбата на кожата, корисно е да се користат формулации на природни состојки кои се во состојба да ги заситат со витамини, влага и хранливи материи. Такви маскиособено релевантно ако треба да го освежите лицето пред некој важен настан или после непроспиена ноќ. Таквите маски може да се користат во секое време од денот, по темелно чистење на епидермисот со специјални средства за миење.

o2

За да добиете најдобри резултати од вашата маска, следете ги овие упатства:

  • Специфичниот рецепт за освежувачкиот состав мора да биде избран земајќи ги предвид карактеристиките на дермисот.
  • Можете да користите такви маски секој втор ден.
  • За поцелосен резултат, треба да го испарите лицето пред да нанесете маска.
  • За време на изложеноста на составот, најдобро е да легнете и да се опуштите.
  • Не го зголемувајте препорачаното време на изложеност на маската. Ова не само што нема да го подобри резултатот, туку може да ја влоши и состојбата на кожата.
  • Кожата најдобро ги апсорбира корисни материи доколку смесата се нанесува во топла состојба.
  • Смесата треба да биде целосно хомогена, затоа се препорачува да се користи мешалка за мешање.
  • Маската се нанесува во рамномерен слој; за погодност, можете да користите специјална четка или шпатула.
  • За да го отстраните составот, мора да користите проточна вода без средства за чистење.

Освежителни рецепти за маски

Постојат многу рецепти за маски за освежување на кожата, кои исто така обезбедуваат дополнителни корисни ефекти. На пример, за стареење на кожата, корисно е да се направи освежувачка маска за кревање. За таков состав, средна свежа краставица... Потоа лажичка желатин се става со вода и се остава да отече неколку минути. Двете состојки се мешаат и се ставаат на ладно место половина час, по што се нанесуваат на кожата 20 минути.

o3

Друг рецепт што ќе помогне да се справите со промените поврзани со возраста е исто така лесен за подготовка. Прво, истурете 2 мали лажици желатин со 4 големи лажици вода и оставете да се издува. Потоа се загреваат и се воведуваат 4 големи лажици глицерин и 1 мала лажица мед. Производот се нанесува топло и се чува не повеќе од половина час.

o4

За да ги ослободите знаците на замор и стрес, користете друг рецепт: измешајте 2 големи лажици кисела павлака, 1 голема лажица ситно сецкан магдонос и мала лажица сок од лимон. Наместо павлака за мрсна кожа, погоден е кефир или јогурт. Маската се нанесува 20 минути.

Освежителна маска со лековити билки ќе биде корисна за сув дермис: измешајте билка од нане, цвеќиња од камилица и ливчиња од роза во мала лажица, истурете половина чаша врела вода и оставете да се излади. Потоа филтрирајте, измешајте со 2 мали лажици мелена овесна каша и 3 капки од омиленото основно средство масла... Оваа маска не само што го освежува епидермисот, туку помага и за чистење на порите.

Маска за освежување на доматите ќе биде корисна за дермисот склон на мрсна. Свежите домати се лупат и се тријат за да се направи пире. Во оваа форма, тие се нанесуваат на лицето четвртина час.

Маска од компир ќе помогне во исчезнувањето на кожата со траги на замор. За оваа маска, компирот мора да се вари со кора, да се излупи и да се пасира. Потоа треба да измешате суров жолчка и неколку големи лажици загреано млеко. Во топла форма, масата се нанесува на лицето и се чува не повеќе од 20 минути.

o5

Маска со кафе ќе помогне во ублажување на заморот и освежување на кожата. Талозите за кафе што остануваат по подготовката на пијалокот се мешаат на половина со маслиново масло, се додава иста количина на лабав мед, мелена овесна каша и млеко. Сè се меша и се применува 20 минути.

За да се подобри состојбата на мрсниот дермис, се користи маска со протеин-урда. Промешајте половина чаша урда, 3 големи лажици кисела павлака и шлаг протеини. Оваа густа маса се нанесува на кожата на лицето 20 минути.

Пред да користите кој било предлог рецепт, се препорачува да се осигурате дека нема нетолеранција на храна. За да го направите ова, мала количина на смесата се нанесува на свиокот на лактот и резултатот се проценува по една четвртина од еден час. Ако нема непријатни последици, тогаш смесата може да се користи.

Слични написи

Остави одговор