Дома Здравје Диети Норма на јаглехидрати на ден

Како што секој знае, целата храна во нашето тело се распаѓа на протеини, мастии јаглехидрати. Сите овие три групи супстанции се важни за нашето здравје, но токму со јаглехидратите се јавуваат најголеми потешкотии. Од една страна, токму тие го обезбедуваат телото со потребната енергија. Од друга страна, овие супстанции често предизвикуваат вишок тежина.

Улогата на јаглехидратите во телото

Всушност, внесувањето на јаглехидрати во организмот е навистина потребно. На крајот на краиштата, овие супстанции извршуваат доста важни функции:

  • Главната задача на јаглехидратите е да му обезбедат на организмот енергија потребна за правилно функционирање на сите органи. Потребен е шеќер во мускулното ткиво за извршување на оптоварувања, а енергија е потребна за да се спроведе процесот на поделба на клетките. Апсорпцијата на храна богата со јаглени хидрати не зазема многу време. Затоа, по ваквиот оброк, наместо летаргија и поспаност, доаѓа до наплив на живост. Навистина, дури и со тежок физички напор, телото прво троши јаглехидрати, и само тогаш доаѓа редот на мастите. Во исто време, виталната енергија се троши многу економично и телото не се заморува.

y1

  • Друга подеднакво важна работа на јаглехидратите е да се обезбеди нормално функционирање на нервниот систем. Токму таа првенствено страда од недостаток на овие супстанции. За нормално функционирање на мозокот, шеќерот е едноставно незаменлив; во процесот на ментална активност, тој активно се апсорбира. Затоа, со значителен ментален стрес, се препорачува да се јаде чоколадо.
  • Друга задача е да се обезбеди нормален метаболизам на протеини-масти.

Норма на јаглехидрати на ден

Веднаш треба да се напомене дека не сите јаглехидрати се подеднакво корисни за нашето здравје. Постојат три вида на овие супстанции:

  • Едноставните јаглехидрати, инаку наречени брзи, се супстанции кои имаат мала хранлива вредност и во исто време многу брзо се апсорбираат во крвотокот.
  • Сложените јаглехидрати се обработуваат од нашето тело, а бавно. Во исто време, тие многу добро го заситуваат телото и носат многу корисни работи.
  • Третиот вид јаглени хидрати се диетални влакна или влакна. Овие супстанции практично не се апсорбираат од човечкото тело. Тие вршат функција за чистење.

y4

Сите предложени извори укажуваат на тоа дека едно лице треба да прима минимум 50 грама јаглени хидрати дневно. Горната граница за секоја личност треба да се пресметува поединечно. Се пресметува како 2-3 грама супстанција на килограм тело. На пример, излегува дека за лице со тежина од 60 кг, количината на јаглени хидрати не треба да надминува 180 грама на ден. Покрај тоа, овој број ги вклучува сите три вида јаглехидрати.

Како што веќе забележавме, јаглехидратите се различни и не сите се здрави. За да ја зголемите безбедноста на вашата фигура, треба да ја минимизирате количината на брзи јаглехидрати со зголемување на волуменот на комплекс и влакна. На пример, една порција житни култури за појадок ќе ве чувствуваат сити и полни со енергија за да ја завршите целата ваша дневна работа.

Главното правило за потрошувачка на јаглени хидрати е дека кашата треба да се јаде пред 14.00 часот, а последното овошје е дозволено да се јаде до 17.00 часот. Во овој случај, сè што е изедено ќе му користи на телото, и нема да се депонира на страните или на дното.

Храна богата со јаглехидрати

Како што веќе откривме, сите јаглехидрати може да се поделат на корисни и штетни. Сите производи со шеќер се класифицирани како штетни, на пример, самиот шеќер, слатки, печива, алкохол, сода, сладолед. Подобро е целосно да ги исклучите сите овие производи од вашето мени, бидејќи тие не носат ништо позитивно. Приближната количина на јаглехидрати во храната е како што следува:

y5

Скроб е на врвот на листата на здрави јаглехидрати. Изобилува со тестенини, зеленчук, ореви и мешунки. Потребно е многу време да се преработи скроб во едноставен шеќер. Во некои случаи, овој процес трае до шест часа. Затоа, ваквите јадења даваат долготрајно чувство на ситост. На телото му требаат многу влакна овошјеи зеленчук. Тоа им помага на цревата да работат правилно и го отстранува лошиот холестерол од телото. Бран, исто така, содржи многу растителни влакна.

Ceитарките се многу корисни за здравјето. Школка од жито содржи многу витамини и растителни влакна. Затоа, препорачливо е да се подложат житарките на минимален термички третман за време на готвењето. Особено корисен меѓу житарките, кафеавиот ориз и овесна каша... Почнувајќи појадок со овесна каша, едно лице брзо се заситува, добива обвинение за живост и енергија. Плус, овесната каша е одлично чистење на дебелото црево поради високата содржина на влакна.

Многу добро за телото интегрален леб... Содржи многу корисни минерали и витамини, како и растителни влакна, кои помагаат во чистење на цревата и одржување на здрава кожа, плочи за нокти и коса.

Слични написи

Остави одговор