Дома Семејство и дом Домашни миленици Чевли за кучиња

Облеката за животни стана речиси составен дел. Но, честопати можете да ги запознаете водителка и неа кученце, влечкав во чизми или влечки. Што е ова - уште еден каприц или неопходна иновација?

Зошто на кучињата им требаат чевли 01_3

Всушност, чевлите за кучиња се удобни, практични и корисни. Гумени чизми совршено ќе им помогнат на шепите кучињаостанете суви и чисти по одење во барички и кал во дождливо време. И топлите чизми ќе ги одржат топлите шепите мали кучињаво зима. Патем, има и чевли за големи раси - помага да не се заглавува просторот помеѓу прстите на шепите со снег и мраз. На крајот на краиштата, ова ги повредува нежните шепи и на кучето не му е пријатно да оди понатаму.

Покрај тоа, во зима, патиштата и тротоарите често се попрскуваат со реагенси или сол, тие се заглавуваат во микротреќи во шепите на животно и почнуваат да предизвикуваат непријатни сензации, па сè до изгореници. Во летните горештини, асфалтот многу се загрева, па ако го шетате животното во топло време, треба да се грижите за неговите шепи.

Друг плус на чевли за кучиња е тоа што некои видови можат да се носат дома. Ова е спас за оние кои имаат паркет дома и сопствениците не сакаат подот да се гребе од канџи. Исто така, чевлите се неопходни за животно со рана на шепата, така што нечистотијата не стигнува таму и кучето не ја лиже раната.

Како да изберете чевли за кучиња Есен-зима-водоотпорни-чевли-кучиња-памучни-миленичиња-плишани-чевли-за-кучиња-мали-големи-гумени чизми

Вашата најдобра облога е да купувате чевли за кучиња во продавници наместо да ги нарачувате преку Интернет. На крајот на краиштата, и за животните, разни видови чевли, како за луѓето, пар чизми е погодно за едно куче, но не и за друго. Затоа, најидеална опција е да го земете вашето домашно милениче и да одите со него на нови чевли, за да можете да ја изберете вистинската големина и удобен пар.

Треба да изберете чевли идеално прилагодени на големината на шепите на вашето домашно милениче, да се вклопат удобно, но во исто време потребно е кучето да биде пријатно и пријатно. Сега производителите на чевли прават широк спектар на чевли. за кучиња, до изолирани чизми со крзно. Но, подобро е да не брзате кон таквите опции, бидејќи кучето нема смисла од крзно, ќе падне само по некое време и чевлите ќе почнат да висат на шепата.

Кога купувате чевли, внимателно проучете ја секоја обувка - внатре тие треба да бидат мазни без неправилности и апчиња, ѓонот треба да биде рамен. Ако поради некоја причина не можете да го носите вашето домашно милениче со вас на шопинг, тогаш измерете ја неговата шепа за да ја пронајдете вистинската големина. Шепите се следат со молив или фломастер на парче хартија, по што се мерат должината и ширината на шепата.

Треба да се запомни дека е најдобро да се научи куче на чевли од мала возраст; возрасните едноставно не прифаќаат таков елемент на облека. Ако кучето е возрасно лице, можете да започнете да се облекувате дома, додека спиете, а потоа за време на игрите, само откако миленичето ќе се навикне и се чувствува уверено во чизми, можете да одите на прошетка во нив.

Преглед на чевли за кучиња 660x440_1_998e0eb052dc82ec8984f7d91d0869c1 @ 2121x1414_0xc0a839a2_10045871611487797977

Денес има многу варијанти на чевли за кучиња. Меѓу нив има: чорапи - за домашна употреба, така што животното не остава траги од канџи, или ако немате теписи и кучето се лизга по подовите. Чизми - има руно, кожа, ткаенина, овие често се само за убавина.

Чизми - тука тие не се за убавина, туку за погодност и корист. Тие се зимски со изолација, или гума за дождливо и валкано време. Покрај овие неколку основни опции, производителите на loversубителите на кучиња им нудат спортски патики, плетени чизми, па дури и чизми за нивните миленици.

Самостојни чевли за кучиња 1427211441_скриншот_10

Можете сами да направите чизми за вашето домашно милениче. За да го направите ова, прво треба да ги направите потребните мерења од сите четири шепи, бидејќи големината на предните и задните екстремитети понекогаш може да се разликува малку. При сечење на ѓонот, треба да го направите малку поголем, оставајќи маргина за додатоци. Исто така, треба да ја измерите висината на шепата од подот до посакуваната висина на производот и дебелината на шепата.

Единствената шема е отсечен круг со дијаметар на стапалото плус еден сантиметар. Треба да има два такви модели - за задните и предните шепи. За багажникот - правоаголник со должина на избраната висина на чевлите и ширина еднаква на дијаметарот на шепите. Не заборавајте да земете пар сантиметри на залиха.

Исечете ги шаблоните и прицврстете ги на ткаенината. Следно, ткаенината треба да се исече. Ѓонот е најдобро направен од гума, кожа или филц. Неопходно е да се започне со шевовите од ѓонот, тој е зашиен на главната ткаенина. После тоа, треба да го зашиете чизмата на ѓонот, подобро е да го оставите цвест надвор, така што кучето не се држи до него со канџи. За да ги прицврстите чевлите на шепата, можете да направите дупки во производот и да поминете низ нив еластични врвки. Или шијте ги прицврстувачите на Велкро.

Слични написи

Остави одговор