Дома убавина Коса Преглед на шампон против првут

Секоја жена може да добие таква непријатност како првут. Причината е најчесто недостаток на витамини или несоодветна грижа. За да се ослободат од лушпестите честички, тие обично купуваат специјален шампон.

Како да изберете шампон против првут

Сите медицински шампони кои можат успешно да се борат против првут се поделени во неколку видови. Овие вклучуваат:

  • Антифунгални шампони со кетоконазол.
  • Шампони за пилинг кои содржат честички за чистењекако и салицилна киселина и сулфур.
  • Антибактериски шампони третираат габични лезии на кожата со цинк пиритион или октопрокс.
  • Природни билни шампони кои содржат катран.

При избор на терапевтски шампон, исто така е неопходно да се земе предвид видот на косата. Забелешка за тоа за каков тип на коса е погоден овој шампон мора да биде наведена на пакувањето.

ne2

Пред да купите детергент против првут, треба да бидете сигурни дека е квалитетен. Добриот шампон мора да има густа конзистентност. Не треба да има силни мириси. Обрни внимание на составот. Исцелување шампон дефинитивно ќе содржи сулфур, цинк и катран. Овие компоненти можат да бидат присутни сите заедно или само една од нив може да биде содржана. Покрај тоа, меѓу состојките треба да има растителни екстракти од лековити билки, маслени екстракти од растенија, како и состојки кои го нормализираат функционирањето на лојните жлезди. Овие вклучуваат ихтиол, катран, кераторегулатори, миконазол и други супстанции.

Оценка на шампони против првут

За жал, изборот на шампони кои не се мијат само добро првутод скалпот, но навистина го третира, не е премногу широк. Сите овие производи може да се купат исклучиво во аптеките. Дерматолозите се рангираат меѓу најдобрите:

ne3

  • Шампон "Низорал" со активна состојка кетоконазол. Оваа супстанца работи добро против различни микроорганизми кои предизвикуваат првут. Конзистентноста на Низорал е густа и униформа, што ви овозможува да ја нанесувате на косата и да извршувате други хигиенски манипулации додека чекате да поминат дадени пет минути и шампонот ќе работи. Покрај тоа, овој лек совршено се справува не само со првут, туку и со други болести на скалпот, на пример, ефикасно третира себореја и лишаи.

ne4

  • Друг добар шампон кој работи против првут се нарекува Алгопикс. Овој шампон содржи салицилна киселина и катран од бреза, кои совршено се борат против габите и го обезмаснуваат епидермисот на скалпот, што спречува размножување на габата. Алгопикс заштитува лице од ризик од повторна појава на болеста, благодарение на неговите антибактериски и антимикотични својства. Се препорачува за употреба во случаи кога покрај првут има и други проблеми со скалпот. Недостаток на користење на Алгопикс е тоа што треба да се чува на косата 10 минути. Покрај тоа, нејзината арома е прилично непријатна и не исчезнува долго време.

ne5

  • Шампонот на Сулсен, кој содржи селен дисулфид во списокот на состојки, истовремено го нормализира лачењето на лојните жлезди, го регулира циклусот на регенерација на клетките на дермисот и спречува габата да се размножува и да расте нормално. Како резултат на оваа тројна акција, можно е брзо да се победи габата и да се елиминира првутот. Покрај тоа, за добар резултат, доволно е да се задржи шампонот на косата само 3 минути. Сулсена има и недостатоци. Овие вклучуваат непријатен мирис и изложеност на само еден вид патогени габи. Затоа, во отсуство на резултат од миење на косата со Сулсена, потребно е да се користат други средства.

Diy шампон за првут

Сега многу жени претпочитаат сè природно, вклучително и козметика. Се верува дека ваквите производи се побезбедни и поефикасни; исклучиво квалитетни и природни суровини се користат за нивно производство. Тие носат само здравствени придобивки, истовремено лекуваат, негуваат и обновуваат епидермисот на главата. Кога самостојно подготвувате терапевтски шампон, можете да ги изберете компонентите поединечно, во зависност од вашите потреби и ваши сопствени преференции.

Меѓу недостатоците, пред сè, треба да се припише на кревкоста на таквата козметика. Затоа, треба да подготвувате нов дел од медицинскиот шампон на секои два до три дена.

ne6

Правењето домашен шампон за првут е доволно лесно. За да го направите ова, измешајте 50 ml подлога за сапуница, иста количина зовриена вода, додадете половина мала лажица масламаслиново, малку мелено каранфилче, голема лажица јаболков оцет и 3 големи лажици свеж сок од јаболко. Сите компоненти се матат со рачен миксер една минута.

Кога користите домашен шампон, нанесете на влажна коса и интензивно масирајте го скалпот две минути, а потоа исплакнете со вода. Готовиот дел од производот може да се чува во фрижидер три дена, затоа не ви препорачуваме да подготвите многу шампон одеднаш. Веќе по првата употреба, може да се појави значително подобрување и првутот да исчезне. Сепак, за да го консолидирате резултатот, треба да ја миете косата со овој шампон уште две недели.

Осврти за шампони против првут

Според прегледите на луѓе кои користеле високо квалитетни аптечни шампони за првут, тие навистина помагаат во решавањето на проблемот. На пример, шампонот Низорал помага да се излечи првутот во услови кога другите лекови не можат да се справат. Овој шампон може да се користи за постојано миење на косата. Шампонот Алгопикс го елиминира првутот и чешањето по повеќекратна употреба, совршено се пени и е добро распореден преку жиците. Шампонот на Сулсен се покажа и позитивно. Совршено се справува со својата главна задача и брзо ја отстранува првут.

Слични написи
1 одговор на овој пост

Остави одговор