Дома Здравје Од каде потекнуваат круговите на очите

Круговите околу очите кај жените негативно влијаат не само на изгледот, туку служат и како знак на какво било нарушување во телото. Иако, кај некои луѓе ова може да биде физиолошка карактеристика, сепак е подобро да се посети лекар. Оваа околност не треба да се игнорира.

Причини за појава на темни кругови околу очите

95369

Темни кругови под очитенајчесто се појавуваат од замор и прекумерна работа. Ако ова беше причина за оваа состојба, тогаш ослободувањето од проблемот не е тешко, само доволно спиење и добар одмор. Друга честа причина за појава на темни кругови во пределот на очите се лошите навики, односно злоупотреба на алкохол и пушење.

Следно доаѓаат неточностите во исхраната. Како резултат, токсините и токсините се акумулираат во телото, а тие се манифестираат и преку кожата. Злоупотребата на солена, зачинета и мрсна храна негативно влијае на функционирањето на внатрешните органи, како резултат на тоа, се појавуваат карактеристични кругови под очите. Тие често се придружени со изглед торби... Недостаток на корисни витамини и минерали доведува до анемија. Кругови околу очите исто така може да укажуваат на недостаток на железо и есенцијални витамини, главно Ц и А.

Хроничните болести влијаат на физичката состојба. Болен изглед на лице со темни контури околу очите може да укаже на болести на внатрешните органи. Yellowолтите кругови укажуваат на проблеми со црниот дроб и билијарниот тракт, синкастите кругови укажуваат на кардиоваскуларни проблеми, а кафеавата нијанса околу очите сигнализира проблеми со бубрезите. Па, причините за круговите околу очите се затворени од нивниот замор по долго седење на компјутерски монитор или пред ТВ-екранот.

Причини за жолти кругови околу очите

круги-под-глазами

Причините за оваа состојба вклучуваат:

  1. Болести на жолчното кесе и црниот дроб. Често, на таквите луѓе им е дијагностициран хепатитис или хепатоза. Yолтилото во пределот на окото укажува на акумулација на токсини во овие органи.
  2. Недостаток на функција на бубрезите. Неуспесите во овие органи секогаш влијаат на изгледот, еден од симптомите е промена на бојата и структурата на кожата околу очите.
  3. Стресни ситуации, продолжена преголема работа. Сите овие околности доведуваат до осиромашување на телото, намалување на неговите заштитни функции. Како резултат, се појавуваат хронични болести кои негативно влијаат на изгледот на една личност.

Како да ги отстраните круговите на очите

maxresdefault

За да не си наштетите, пред сè, посетете го вашиот лекар и дознајте ја точната причина за појава на кругови околу очите. Ако ова не е болест, тогаш можете да си помогнете. Првото нешто што треба да направите е да се откажете од стариот начин на живот, да се одморите повеќе, да се ослободите од лошите навики, да ја промените диетата, да се движите повеќе и да бидете на отворено. Постепено, ќе забележите како се промени вашиот изглед и исчезнаа болните контури во пределот на окото.

Ако проблемот е генетика, тогаш ниту едно дејство нема да се ослободи од темните дамки. Во овој случај, ќе мора да прибегнете кон најновите методи за да го отстраните овој недостаток, најчесто се користат ласерски третман, лимфна дренажа или мезотерапија.

Значи, ако разгледаме помош од причини, тогаш вреди да се користат различни методи за елиминирање на круговите под очите:

  1. За лишување од сон и хроничен замор, спијте во просек 8 часа на ноќта. Нанесете маски од суров компир и коцки мраз на долните очни капаци. Започнете да одмарате повеќе, не создавајте стресни ситуации, научете да се опуштите. Нанесете памучни влошки натопени во млеко на вашите очи. Свежата краставица добро делува на кожата околу очите.
  2. Лош избор на козметика и шминка - често алергиски реакции се појавуваат под очите. Научете правилно да се грижите за вашата кожа. До крајот на денот, задолжително отстранете ги остатоците од шминка. Купете специјални креми за очи. Ако нанесувате формулации околу очите, тогаш купувајте само доверливи брендови. Кога го миете лицето, не тријте под очите. Обидете се да ги масирате очните капаци и очите, но компетентно пристапете кон ова прашање.
  3. Хронични заболувања - подложете на темелно испитување и идентификувајте ја болеста. После тоа, компетентен специјалист мора да препише сеопфатен третман.

Многу е важно круговите под очите да ја идентификуваат точната причина за оваа состојба. Да се ​​остави сè на случајот, потпирајќи се само на физиолошкиот фактор не вреди, бидејќи овој безопасен надворешен недостаток може да скрие сериозни болести.

Слични написи

Остави одговор