Дома Здравје Шипинка лушпа: придобивки, примена, контраиндикации

Шипинка се смета за роднина на розата. Грмушката го доби своето име поради острите трње на гранките на растението. На почетокот на летото, грмушката е покриена со бели, розови или жолти цвеќиња со опоен мирис. Според легендата, цвеќето на растението се појавило на местото со капки крв на девојче кое се прободело со кама од несреќна loveубов. Во септември-октомври, плодовите созреваат, добивајќи светла портокалова боја. Лековитите својства на колковите од роза се познати подолго време. Бобинки се богати со витамини и елементи кои се корисни за здравјето на луѓето. Во исто време, содржината на калории во производот е минимална.

Придобивките од лушпа од шипинка

60525_0

Колковите од роза се сушат и се чуваат во затворени тегли или вреќи. Во прилог на нив, можете да складирате ливчиња и корени на растенија. Лушпа од бобинки има тонични својства. Уште од античко време, употребата на лушпа е широко користена за недостаток на витамини. Овој пијалок ги подобрува перформансите. Со постојана употреба, се зголемува отпорноста на организмот кон заразни болести. Се препорачува да се користи за настинки, анемија, хипертензија, атеросклероза, анемија.

 • Супата го зајакнува срцевиот мускул. Пловилата стануваат потрајни. Нивото на холестерол е намалено. Корисно е при третман на аритмии и ангина пекторис во комбинација со мајчино млеко, валеријана и глог.
 • За хипертензивни пациенти, важно својство на пијалокот е намалување на крвниот притисок. Промовира елиминација на штетни материи од организмот, има диуретично и холеретско дејство.
 • Во текот на бременостземањето супа е многу корисно. Промовира метаболизам, го подобрува варењето на храната. Содржината на аскорбинска киселина е толку голема што не може да се спореди ниту со лимон ниту со црна рибизла.
 • Пијалокот промовира заздравување на раните, го забрзува процесот на згрутчување на крвта за време на крварење.
 • Процесот на фузија на коските со фрактури е многу побрз.
 • Работата на гастроинтестиналниот тракт е нормализирана, се користи за туберкулоза.
 • Лушпа од незрели плодови се користи за воспаление на грлото.
 • Во случај на хроничен замор, се препорачува да се користат колкови од роза за да се подобри активноста на мозокот.
 • Преземањето лушпа помага да се намали телесната тежина, а кај мажите исто така се подобрува потенцијата.

Лековите се прават врз основа на ова растение.

Штета на супа од шипинка цвеќиња

Овој пијалок има многу корисни својства. Но, може да биде и штетно. Прекумерната употреба може негативно да влијае на состојбата на внатрешните органи.

Ако имате заболување на бубрезите, не треба да земате премногу пијалок.

Киселините содржани во бобинки ја уништуваат забната глеѓ. Треба да ги миете забите по земањето или исплакнете ја устата.

Со тенденција на запек, супата треба да се зема со претпазливост, бидејќи танините содржани во чорбата предизвикуваат проблеми со столицата.

Луѓето со дерматолошки заболувања и кои имаат проблеми со згрутчување на крвта треба да избегнуваат големи количини на лушпа.

Како да се готви лушпа од шипинка

Сушени, измиени бобинки се истураат со врела вода и се внесуваат 10-12 часа. Подобро да се подготвува преку ноќ и да се користи термос за ова. За готвење, земете 3 лажици бобинки на 1 литар врела вода. Готовиот пијалок има кафеава боја и кисел вкус. По затегнување може да се конзумира.

За утринско внесување, супата се подготвува ноќе користејќи 1 лажичка суви бобинки во чаша врела вода. Нанесувајќи свежо овошје, тие се истураат со ладна вода 12 часа, а потоа се варат. Пијте половина чаша пред јадење 2-3 пати на ден.

Кората од шипинка ги отстранува камењата од жолчното кесе и бубрезите, се користи за простатитис. Семето треба да се извлече од бобинки со сечење на половина. Потоа се суши на весник или крпа. Земете 3 лажици и прелијте со врела вода. Почекајте 6 часа и консумирајте 2 недели. Во третата недела, дозата се намалува точно за половина и се зема 4-5 пати на ден. За третман на простатитис, земете 1 лажица мелен производ за 1 чаша врела вода, внесена 30 минути.

Кога депресијадодадете 3 лажици пупки од вар и глог на 3 лажици овошје, додадете 5 литри ладна вода. Варете половина час, оставете 3 часа, а потоа процедете.

Инфузија од шипинка суво

Инфузијата од шипинка се подготвува не само од бобинки, туку и од корени и лисја. Покрај главниот централен корен, растението има многу мали корени. Тие се ископани и сушени. Тогаш инфузијата е смачкана и подготвена. Користете 1 лажичка корени во чаша вода. Корисно е кај болести на мочниот меур и цревни нарушувања. Се препорачува за болка и грчеви.

Инфузија на ливчиња се бори против бактерии и разни болки, корисна е за воспаление на очите. Натопете памучни или газа салфетки во инфузијата и нанесете ги на проблематичните области. Корисно за сува кожа. За една и пол чаши врела вода, се земаат 2 лажици ливчиња и се вметнуваат 30-40 минути.

Во прилог на подготовка на инфузијата, покрај колковите од роза, се користат и плодови од глог. Тој е одличен лек за несоница. Лажица глог и 2 лажици розови колкови се истураат со 3 чаши врела вода преку ноќ. Се консумира половина чаша 2 пати на ден.

Шипинка со бобинки или лисја од малина е корисна за настинки. Во исто време, главоболката се намалува, треската се намалува. Мелете 1 лажичка розови колкови и лажица гранки од малина во чаша врела вода. Препорачливо е да се примени пред спиење.

Бобинки од суви рибизли заедно со розови колкови совршено зајакнуваат имунитет... Пропорции на готвење: 1 лажичка бобинки за половина литар врела вода. Подобро да се инсистира во термос.

Во присуство на бобинки од вибурнум, се добива одличен антипиретичен агенс. 1 лажица вибурнум и бобинки од шипинка се приготвува со 2 литри врела вода. Земете половина чаша 4-5 пати на ден.

За хепатитис, инфузијата се нанесува со сок од јаболко еден час пред јадење. Земете половина чаша пијалоци и 1 лажица душо.

За растворање на камења во жолчното кесе, се користи мешавина од инфузија со сок од цвекло. Со продолжена употреба, камењата постепено се раствораат.

Инфузијата им носи многу придобивки на децата, затоа што тие се со поголема веројатност да настинки... Кога се зема во есен-зима кај децата, телото побрзо закрепнува по болестите, апетитот се подобрува и целото тело се зајакнува како целина.
  лушпа

Шипинка лушпа: контраиндикации

Не се препорачува употреба на лушпа:

 • Со срцева слабост и ендокардитис, поради содржината на витамин К над нормалното.
 • Со тенденција да се формираат тромби, поради зголемено згрутчување на крвта.
 • Кога гастритиси чиреви, поради високата содржина на витамин Ц.
 • Со дијабетес мелитус, затоа што овошјето содржи многу шеќер.
 • Со уролитијаза, големите камења можат да го блокираат жолчниот канал.
 • Со индивидуална нетолеранција и алергиски реакции.

Ако има контраиндикации, само лекарот ќе може да советува за можноста за користење на ова растение. Во секој случај, не биди ревносен.

Слични написи

Остави одговор