Дома Релаксација Празници Самостојно пакување подароци

Со оглед на толку голем асортиман кутии и торби за подароци претставени во продавниците, повеќето луѓе претпочитаат да ги купуваат и да не се замараат со убаво пакување подароци. На прв поглед, се чини дека е многу тешко сами да направите убава кутија или друга амбалажа. Но, ова воопшто не е точно! Покрај тоа, неговата цена ќе биде 10 пати помала отколку во продавницата.

Направи сам хартиена амбалажа за подароци

Најлесен, најпопуларен и достапен материјал за правење кутии за подароци хартија Во зависност од подарокот, потребно е да се избере нејзината густина.

На пример, ако само треба да завиткате подарок веќе во кутијата, можете да користите дури и најтенка хартија. Сè што е при рака, ќе стори: весник, брановидна хартија, обоени листови или специјална хартија за пакување. Сè зависи од имагинацијата и вештините на лицето кое сака да ги задоволи своите најблиски со тоа што самите ќе го направат пакувањето. За остри и груби предмети, подобро е да купите подебела хартија.

Моделот на завиткување за квадратни и правоаголни подароци е ист. Но, можете да експериментирате со декор.

колаж1 (42)

4488-04849-ком-уа-12

Можете исто така да направите пликови од хартија или слатки. Тие се посоодветни за мали, компактни подароци.

кон-портаризо-кон-фарфале

diy-свадба-фаворизирање-стил-ме-убава

Ако подарокот може да се збрчка или хартиената амбалажа едноставно не одговара на неа, можете да направите кутија.

Како да направите кутија за подароци со свои раце

Кутија е универзална работа. Може да послужи не само како завиткување на подароци, туку и да се користи за складирање на разни ситници.

За да направите кутија ви требаат:

  1. Подгответе картон, ПВА лепак и ножици.
  2. Направете образец за кутија.
  3. Отсечи го.
  4. Преклопете ја кутијата и украсете ја.

62ae04aa9f458037b559b51b3035245f

За да направите образец, доволно е да користите соодветна шема.

kak_sdelat_korobochku_iz_kartona_svoimi_rukami_shema-_shablon_i_mk_2

kak_sdelat_korobochku_iz_kartona_svoimi_rukami_shema-_shablon_i_mk_3

Покрај вообичаените правоаголни кутии, убаво оригинално пакување може да се направи и од картон.

7-1

Овие обрасци може да се користат за правење кутии со филц. Покрај тоа, нејзината минимална дебелина треба да биде 1 мм. Препорачливо е да изберете тврд филц, бидејќи ќе изгледа поефикасно и ќе ја задржи својата форма.

мини-каиксинас-де-фелтро

Како што можете да видите, правењето кутија за пакување подароци не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. Потребно е само малку време, материјали и трпеливост.

Колку е убаво да спакувате подарок со свои раце

За да го направите подарокот стилски и елегантен, потребно е не само да направите убава кутија, туку и правилно да го декорирате. За ова, најчесто се користат сатенски ленти, разни плетенки, жици, чипка, природни материјали, вештачко цвеќе и сл. Дури и обична хартија во боја може да биде ремек-дело.

kak_sdelat_korobochku_iz_kartona_svoimi_rukami_shema-_shablon_i_mk_2

kak_sdelat_korobochku_iz_kartona_svoimi_rukami_shema-_shablon_i_mk

Можете исто така да користите нишка во боја.

kak-upakovat-podarok-8

Во зависност од причината зошто ќе биде претставен подарокот, можете да изберете декор. На пример, за Нова Година, соодветно е да се украсуваат кутии со конуси, цимет, гранки на новогодишна елка или бор, burlap.

2fcf9cc98b2254b82de8a27ebd2f2ca9

подрочнаја-упаковка-сквоими-руками

Таквите празнични елементи ја разредуваат монотонијата на занаетчиската хартија и му даваат на подарокот посебна свеченост.

На денот на вљубенитевообичаено е да се даваат подароци украсени со симболични срца. Кутијата не треба да има форма на срце. Мали детали се доволни, на пример, правилно избрана шема или неколку декоративни елементи.

39918-1920x1200

Можете да користите што е при рака за да го потенцирате и да го направите вашето пакување попривлечно.

4ab923811c5e0913df8059f6b6757c2f

Покрај самата кутија, треба да обрнете посебно внимание и на самиот подарок. Дури и најпознатите работи можат да бидат убаво претставени. Полнење често се користи за оваа намена. Наспроти неговата позадина, подарокот изгледа поимпресивно и претставително.

d1ac67d0db792387c291df8624ea1e6c

2805.00_3_tif_1000x1000

Слама, рендана хартија, крпа, сисал, рафија, дрвени струготини и крепе хартија обично се користат за оваа намена.

Слични написи
0 412

Остави одговор