Дома Семејство и дом Внатрешни работи Погодни стилови на дизајн за спалната соба

Во секој стан, спалната соба е најинтимното место за одмор, релаксација и обновување на физичката и менталната сила. Тука е дека едно лице си дозволува да се релаксира и релаксира, затоа, дизајнот на таквата просторија треба да биде што е можно поудобен, пријатен и удобен.

Спална соба во модерен стил

од времето на

Современиот стил на дизајн се нарекува и „пријатна минимализам“ - и тоа не е случајно. Оваа спална соба се одликува со едноставноста на декорацијата и светлите бои. Избран е наједноставниот мебел, а декоративните елементи се практично отсутни. Материјалите за таква спална соба најчесто се користат природни, а главните карактеристики на модерниот стил се:

  • едноставни и јасни форми и линии;
  • изобилство природна светлина и практичен декор со минимум додатоци.

Современиот стил на дизајн на спалната соба се карактеризира со големи прозорци (без завеси и перде), подови (најчесто дрвени) без теписи и рамни, снежно-бели тавани. Отворениот распоред на просторијата овозможува употреба на огледала и хромирани површини, кои визуелно дополнително го зголемуваат просторот.

Друг плус на модерен стил во внатрешноста е неговата способност за брзо трансформирање, што ви овозможува радикално да ја промените сликата на собата. Ако додадете неколку светли украсни елементи (стилски, оригинален лустер, неколку светли перници или некој вид акцент во форма на светло, шарено место), тогаш можете целосно да го промените концептот на спалната соба, давајќи му на просторот сосема поинаква атмосфера.

Спална соба во класичен стил

класичен

Внатрешноста на оваа соба е погодна за оние кои сакаат луксуз и сакаат да демонстрираат богатство, статус и беспрекорен вкус. Дизајнерските елементи на класичната спална соба имаат свои карактеристики - сите детали мора да бидат во хармонија едни со други и да создаваат впечаток на рафинирана елеганција. Шемата на бои во таков ентериер треба да се чува во топли и светли бои и се претпочита да се користат само природни завршни материјали (дрво, кристал и бронза). Текстилите и теписите исто така мора да бидат квалитетни и само од природни ткаенини.

Разумно е да се збогатат таванот и wallsидовите со штуко-лајсни и други украсни елементи. Мебелот, а особено креветот, треба да бидат компатибилни едни со други и да припаѓаат на ист стил. Главата на креветот, нужно голема, исто така треба да биде масивна, украсена со резби или богати влошки. Рачно изработени украсни предмети се сметаат за особено вредни во внатрешноста на спалната соба во модерен стил.

И уште еден, главниот акцент на таквата просторија е осветлувањето. Светлината мора да биде поставена барем на три нивоа: горна (општа), средна (подни ламби или светилки) и долна (светилки за на маса или подни). Иако класичниот стил на собата претпоставува светло осветлување, токму во спалната соба не треба да создавате „празнично осветлување“. Главниот услов е уредите за осветлување да ја осветлуваат целата просторија без да оставаат темни агли. И, исто така, вреди да се додадат неколку зборови за употребата на разни додатоци во внатрешноста (бронзени свеќници, канделабри, огледала и слики во масивни врежани рамки, подни вазни и ламби) - без нив е невозможно да се создаде вистински класичен стил на спална соба .

Спална соба во стил на Прованса

провинција

Прованса стилпо потекло од Франција, затоа, концептите за таков ентериер се засноваат на нежност, романтика и софистицираност. Главната работа што треба да биде во внатрешноста на Прованса е удобност и одредена воздухот. Оваа комбинација може да се постигне со употреба на светли бои на текстил, завршна обработка на wallидови и што е можно повеќе природна светлина.

Главниот елемент на спалната соба во стилот Прованса е креветот, кој мора да биде голем и удобен, но истовремено лесен и воздушен. По должината на рабовите на креветот, можете да организирате ноќни маси за сите видови ситници и ситници во кои изобилува Прованса. Во внатрешноста е неопходно да се комбинираат многу фигурини, ламби и кутии со свежо цвеќе, од кои исто така треба да има многу. Бојата на свежо зеленило е главната боја на Прованса, затоа оваа посебна нијанса се користи во декорацијата на просторијата. Декорот на позадината е скоро секогаш полн со цветни отпечатоци, а шемата на бои е избрана во меки, пастелни тонови. Во стилот Прованса, употребата на светли, светкави акценти и контрасти е неприфатлива.

При избор на тапети и текстил, запомнете дека цветниот отпечаток на нив не треба да биде сјаен - бидејќи климата на југот на Франција е прилично жешка, треба да преовладуваат малку избледени нијанси во боите на ентериерот.

Што се однесува до декорацијата на просторијата, подот треба да биде покриен со природно дрво; дозволено е да се користат мал број душеци во неутрална сенка, што ќе создаде неопходна атмосфера, но нема да привлече внимание. Позадината треба да биде текстурирана, со „неправилности“, таванот е мат, не привлекува внимание, па затоа употребата на обликување на штуко е неприфатлива. Во стилот на Прованса, огромна количина осветлување, исто така, станува основа на ентериерот. Во прилог на големи прозорци со по можност матирано стакло, можете да користите лустери, подни ламби и сите видови светилки кои даваат мека и дифузна светлина.

Кога креирате ентериер во спална соба во стил на провансал, мора да запомните дека употребата на огромен број додатоци и ситници што имплицира Прованса може да претвори соба во продавница за антиквитети: секако, треба да има мерка за сè.

Спална соба во стилот на мансарда

мансарда

Просторијата, украсена во стилот на мансарда, личи на поткровје или просторија за складирање. Се карактеризира со груби елементи на украсување и вештачки остарени предмети. Стилот „Лофт“ потекнува од животот на луѓето кои припаѓаат на уметноста, не се богати, но сакаат да живеат стилски и модерно. Користејќи го својот природен вкус, овие „уметници“ создадоа навистина зачудувачки ентериери, користејќи само достапни материјали при рака.

Па што е тоа Стил на мансарда? Првите, прилично очигледни знаци: високи насликани тавани и голи, не украсени wallsидови. Декорацијата на таков ентериер се чува во природни, ладни бои, а декоративните елементи и додатоци или воопшто не се користат, или се присутни во мали количини. Главната тема на овој стил е желбата да се создаде природен ентериер заснован на минимализмот - ова може да се изрази со имитација на brickидање на brickидови на brickидови или тавани, груба декорација на просторијата и употреба на "едноставен" мебел.

Осветлувањето исто така треба да биде природно, панорамските прозорци се добро прилагодени за ова. Ако структурата на целата куќа не подразбира присуство на греди, рафтери или други индустриски елементи што се користат за создавање на стилот на мансарда, тие мора да се создадат вештачки. Друг елемент својствен на стилот на мансарда е комбинацијата на спална соба со бања.

Спална соба во скандинавски стил

Скандинавски

Скандинавскиот стил на украсување на спалната соба е поблизу до класиците и секогаш останува „безвременски“. Бидејќи стилот на ентериерот е основан во северните ширини со прилично кул клима, нејзината главна карактеристика е потребата да се зголеми количината на природна светлина. За да го направите ова, во спалните соби во скандинавски стил, тие го користат наједноставниот, отворен распоред што не ја затемнува просторијата и претпочитаат поставување големи прозорци.

Дизајнот на таков ентериер треба да биде во светли бои, особено за wallsидови и тавани. Потребните елементи можат да бидат крзнени теписи, меки ртови и патеки со национален норвешки украс. Користениот мебел е функционален, не премногу обемен и издржлив, не е комплициран во декорацијата.

Бидејќи декорацијата на theидовите е дизајнирана во мирен стил, соодветно е да се користат светли, декоративни елементи - рачно изработени ситници, украсени прекривки и завеси и, се разбира, живи растенија во обоени саксии. Можете исто така да се фокусирате на печатење - сите видови постери, фотографии и слики, украсени во ист стил, ќе создадат пријатна и пријатна атмосфера.

Спална соба во стилот на минимализмот

минимална

Стилот на минимализмот не може да се меша со кој било друг, бидејќи неговата главна разлика е минимализмот и функционалноста. Треба да има минимум реквизити во слободниот простор, а самата просторија, украсена во овој стил, изгледа воздушеста и бестежинска. Корените на овој стил одат далеку во Јапонија, така што мебелот е избран соодветно: на подиумот се поставува низок кревет; ноќни маси без декор, гардероби и екрани се инсталираат со пресметка на капацитетот на што е можно повеќе работи.

Минимализмот се карактеризира со употреба на само природни материјали, а шемата за бои е изработена во само три нијанси: бела, сива и пастелна. Wallидовите и таваните се секогаш монохроматски, без цртежи или дополнителни украси. Покрај природното осветлување, потребно е и дополнително осветлување, но неговите извори не треба да бидат големи и незгодни и да се издвојуваат од општата внатрешност. Минималистички спални се идеални за зафатени луѓе кои го следат времето.

Спална соба во стилот на земјата

земја

Стил на земјапогоден за луѓе кои ценат еден вид удобност, едноставност и мир. Дизајнот во стилот на земјата (од англискиот збор, преведен како „село“), како никој друг, располага со смирување на сонот и добар одмор. Како и да е, тешко е да се создаде таков ентериер, бидејќи некои потребни атрибути треба да се бараат долго време или да се направат по нарачка. Карактеристични карактеристики на овој дизајн се: дрвен кревет во рустикален стил; теписи и постелнини изработени од природни ткаенини (најдобро се користи хомпун); плетен мебел и многу рачно изработени додатоци.

Природно, при украсувањето и декорацијата на спалната соба во стилот на земјата, потребно е да се користат само природни материјали од мирни, природни нијанси, а изгледот на просторот треба да се осмисли и да се изврши што е можно поедноставно и слободно. Таквата спална соба долго време ја задржува својата оригинална нијанса на антиката, а едноставноста на дизајнот и дава на собата жив и вистински изглед.

И, конечно: тоа е избраниот стил кој го поставува расположението за спалната соба и од тоа зависи колку сопствениците ќе можат целосно да се одморат и да се релаксираат во неа. При избор на стил, потребно е не само да се земе предвид буџетот на идниот дизајн, туку и достапноста на сите потребни додатоци, како и преференциите на вкусот на сите членови на семејството.

Остави одговор