Дома Семејство и дом Деца Перница за хранење

Искусните мајки знаат дека процесот на хранење на дете во просек трае околу половина час неколку пати на ден. Се разбира, ова е заморно за мајката, нејзиниот врат е вкочанет, може да има напнатост во рацете и грбот. За да го направите хранењето што е можно поудобно, користете специјални перници.

Како да изберете перница за нега

Дали овој корисен уред ја прави постапката за хранење многу погодна и за бебето? и за неговата мајка. Со помош на перницата, можете да ја ослободите напнатоста, да го одржувате правилното држење на телото, да ги ослободите мускулите на грбот, вратот и рацете, додека прицврстувањето на бебето на градите ќе биде правилно. Долго хранење бебесо помош на перницата, можете да ја промените позицијата на телото, како и да ги ослободите рацете за други активности. Со помош на перницата, можете дури и да си играте со вашето бебе или да ја користите како страна, за да не падне бебето за време на спиењето.

Овие пригодни гаџети се продаваат во специјализирани детски продавници или оддели. Пред да купите, мора внимателно да ги прочитате информациите за производот, да видите од кои материјали е направен.

n4

Треба да се даде предност на густи и високи перници, со мазна, но не и лизгава надворешна површина. Пополнувачот мора да биде хипоалергичен и да одбива вода. Најпогодни се еластични полнила со ортопедски својства. Капакот на перницата мора да биде лесно отстранлив за перење. Треба да биде некаква природна ткаенина, на пример, сатен, памук или калико.

n2

Перниците можат да бидат со различни форми, големини и намени. На пример, во последниве години, најпопуларните се перниците во форма на буквата Ц, кои се разликуваат по нивната разноврсност. На продажба има и перници од цевки, во форма на бумеранг, триаголни или правоаголни. Некои производи имаат прицврстувања за прицврстувачи за бебе и Велкро за прицврстување на перницата на грбот. Во овој случај, мајката ќе може да се движи низ станот додека се храни.
Според видот на полнила, перниците се поделени на:

  • Пена и полиестер за полнење. Овие материјали се ефтини и безбедни, но поради можноста за пролет, нема начин да се опуштите.
  • Перниците со холофибер се исто така ефтини и еколошки. Но, овој материјал брзо го губи оригиналниот изглед.
  • Со лушпа од леќата, тие се сосема безбедни и природни, обезбедуваат висококвалитетна размена на воздух. Лушпата во внатрешноста на перницата се движи слободно, што му овозможува целосно да ги следи контурите на телото на бебето, но таквата перница не може да се мие. Покрај тоа, движењето на лушпата во внатрешноста на перницата создава шушкав звук.
  • Со топчиња од полистирен, најпогодно е. Таквите перници имаат ортопедски својства, удобни се и лесни.

Перници за хранење со близнаци

Ако семејството се појавило близнаци, без посебен уред за олеснување на процесот на хранење е неопходен. Најпогодно е да се хранат во исто време мали децана специјална перница во форма на потковица.

n5

Тој е многу поголем од обична перница и дава дополнителни придобивки:

  • Мајката може да ги храни двете бебиња истовремено.
  • Нема потреба да се превиткувате на најмалите, што овозможува да се симне товарот од задните мускули.
  • Рацете се целосно слободни, па можете да бидете зафатени со други корисни работи.

Како да користите перница за нега

Перницата што го олеснува процесот на хранење на бебето може да се постави на кој било начин во однос на женското тело. Велкро или врски се дадени за фиксирање на перницата. Во некои случаи, можно е да се нахрани бебето со перница дури и додека стои, но во овој случај е императив да се поддржува бебето одоздола.

n6

Најдобро е да седите со перница завиткана околу половината за доење. Во овој случај, бебето се става на врвот на перницата поблиску до мајчините гради. Ова ја елиминира потребата да се превиткувате или миете, не треба да ја држите трошката со рацете или колената.

Ако стане неопходно да се создаде интензивен одлив на млеко, тогаш користете поза од под градите. Во овој случај, медицинската перница е непроценлива помош. Бебето треба да се стави на перницата така што да биде на страна под раката на мајката.

Покрај нејзината директна намена, перницата може да се користи и за развој на бебето, лежејќи ја на стомакот на перницата. Оваа позиција му дава можност подобро да погледне наоколу и да ги користи рацете. Подоцна, перницата може да се користи како странична или потпора на седиштето.

Самостојна перница за хранење

За сами да направите перница, ќе ви треба густа природна ткаенина за навлака за перница и за навлака за перница, по 1,5 метри. Парче ткаенина е преклопено на половина навнатре со предната страна. Прицврстувајќи го моделот на преклопот, префрлете го на ткаенината. Исечете по 2 дела за навлаката за перницата и за навлаката за перницата.

n1

Деталите се поврзани едни со други со иглички и зашиени, оставајќи ја областа нерасечена за полнење на салфетката. За погодност, патент може да се вметне во необезбедената област. Ова ќе овозможи да се извлече филер и да се измие навлаката за перници. Но, не можете да го направите ова, туку едноставно шијте ја отворената површина по полнењето. Откако го свртевме отворот со споеви навнатре и го наполнивме со филер, отворената површина се зашива рачно.

Навлаката за перници е зашиена на ист начин. За неа е императив да се обезбеди патент за да можете да ја отстраните торбичката за перница за перење. За погодност, можете да шиете Велкро или врски со навлаката за перници.

Слични написи

Остави одговор