Дома Семејство и дом Внатрешни работи Корисни совети: Како да изберете телевизор

Современиот живот повеќе не може да се замислува без телевизија. Од емитувањето видео, учиме многу корисни информации што ни помагаат да го претставуваме целиот свет. Затоа, дефектот на телевизорот станува голема тага и брзаме кон продавницата за електроника за да купиме. И тука се појавува тешка задача, бидејќи асортиманот едноставно ги восхитува сите умови. Во написот, ќе ги разгледаме видовите телевизори, правилата за избор и ќе дадеме преглед на висококвалитетни и ефтини модели на ТВ.

Видови телевизори

Буквално пред 15 години, купувачите навистина не размислуваа за избор на „пријател на софа“ и без сомнение го купија она што менаџерите го нудеа. Во последниве години, ситуацијата многу се промени и полиците на продавниците почнаа да се преполнуваат со разни ТВ модели. Влегувањето во продавница само од curубопитност може да предизвика вистински шок, на добар начин.

21

Сега да ги разгледаме типовите телевизори што постојат и денес:

 • CRT. Првиот ТВ-модел што беше во секој дом. Имаше едноставни функции и голема тежина. Предности: ниска цена, долг век на траење.
 • LCD телевизори. Некои од најпопуларните модели. Предностите на ваквите телевизори се мала тежина, тенок екран, мала потрошувачка на енергија и осветленост на сликата.
 • LED телевизори или LED-телевизори. Моделот е еден вид LCD телевизор. Во моментов, тоа е скапа набавка. Има многу предности: мала потрошувачка на енергија, јасна слика, голем агол на гледање, тежина до 4 кг, без треперење.
 • Плазма. Наменет за големи простори бидејќи најмалата големина е 40 инчи, т.е. 101,6 см. Цената за обичен потрошувач „гризе“. Квалитетот на пренесената слика никого не остава рамнодушен.
 • Паметни телевизори или паметни телевизори. Инсталиран е оперативен систем кој ви овозможува да управувате со програмите без да го напуштите каучот. Предности на моделот: прелистување на Интернет, преземени филмови, комуникација во социјални мрежи и многу други дополнителни функции. Во принцип, тој лесно може да го замени компјутерот.
 • 3Д модели. Неодамна, можете да гледате филмови со 3Д функција дома. ЛЦД и плазма телевизорите се опремени со оваа функција.

Постојат доста достапни опции. Како што велат тие, за секој вкус и паричник.

Како да изберете телевизор за вашиот дом

Всушност, изборот на ТВ не е толку тешко како што изгледа. На крајот на краиштата, ги знаете вашите преференции и постојано сте ги посетувале вашите пријатели кои зборувале за предностите и недостатоците на одредени модели.

3

Но, сепак, ќе дадеме вреден совет за избор на ТВ:

 • Одлучете за големината на вашиот екран.Се сеќавате на чувствата на стариот модел, дали ви одговараше сè или сакате да имате поголема дијагонала? Само не брзајте од крајности до крајности. Телевизор што е преголем за мала соба нема да работи добро. Очите ќе се уморат од трчање околу мониторот за да се пресоздаде целосната слика.
 • Ве молиме изберете модел.Погледнете го претходниот став од статијата и одлучете дали ви требаат дополнителни технологии. Ако не сте компир од кауч и не сте гледач на филм, тогаш застанете на обичен ЛЦД или ЛЕД телевизор. За специјални познавачи и зависници од коцкање, се разбира, потребен е понапреден „пријател“.
 • Резолуција на екранот.На пазарот за електроника, постојат модели со екрани со висока дефиниција и ултра-висока дефиниција. Тоа е, можете да ги видите најмалите детали, што дава чувство дека сте во кино или вистинска димензија. Ако овој фактор е важен за вас, тогаш изберете модели HDTV.
 • Производител.За да го направите ова, погледнете на Интернет. Проучете десетина страници, бидејќи некои бескрупулозни компании нарачуваат позитивни критики.
 • Избор на продавница.Важна точка: во потрага по клиент, некои продавници нудат попусти или добри услови за кредит / рата. Се согласувам, убаво е да го купите посакуваниот модел по ниска цена.
 • Проценка на квалитетот на сликата.Побарајте од продавачот да покаже како работи ТВ. Погледни, ве болат ли очитеод пренесените бои, без разлика дали има напнатост. Исто така, се препорачува да изгледате не само исправено, туку и да се гледате под агол.
 • ЗвукГлавната работа е отсуството на растреперување и друг надворешен шум. Тоа е, звукот е јасен и јасен.

Се разбира, продавачот ќе ви каже за сите нови технологии и практичноста на секој модел. Но, мора да бидете јасни за тоа колку сте подготвени да потрошите за набавка. На крајот на краиштата, привремено заматување на умот во потрага по најдоброто може да се претвори во голем проблем.

Како да изберете дијагонала на вашиот телевизор

Вкупниот впечаток е создаден од правилното одбрано растојание.
Табелата содржи пресметки кои ќе ви помогнат да навигирате при купување телевизор.

Дијагонална големина 17″ 25″ 32″ 37″ 40″ 50″ 55″ 80″
Растојание на екранот 1 м 2 м 2,5 м 2,7 м 3 м 4,5 м 6 м

4Невозможно е кажи што ти требастрого се придржуваат кон токму таквите правила, бидејќи секој има право да направи избор самостојно. И чувствата на сите се различни. Затоа, вреди да го слушате советот, но треба да се фокусирате само на себе.

Исто така, не заборавајте за инсталирање на ТВ, на пример, на штанд или wallиден монтиран. Оскарницата мора да одговара на големината на набавката, во спротивно станува веројатно дека ТВ ќе падне.

Ако зборуваме за фиксирање на идот, тогаш може да виси. На пример, во стара дрвена куќа, theидовите не се дизајнирани за таков товар. Затоа, при изборот на модел, овој факт исто така треба да се земе предвид.

Ефтини, но добри опции за ТВ

Врз основа на буџетот, сметаме дека е невозможно да се купи добар телевизор по ефтина цена. Но, ова мислење е погрешно. Производителот ги разбира и ги зема предвид мислењата на клиентите. На крајот на краиштата, не секој има потреба од огромен број на функции и дополнителна опрема. За многумина, само добра слика и дизајн е доволно. Затоа, направивме за вас мал избор на оценети ефтини модели на ТВ.

Категорија Место Име Рејтинг Цена
Најдобрите ефтини телевизори 28ʺ во опсегот на цени до 15.000 рубли. 1 LG 28LH451U 9,9 / 10 13 216
2 Grundig 28VLE4500 9,8 / 10 11 640
3 BBK 28LEM-1029 / T2C 9,7 / 10 11 947
Најдобрите ефтини телевизори 32ʺ чинат до 20 000 рубли. 1 Samsung UE32J5005AK 9,8 / 10 18 994
2 LG 32LH530V 9,8 / 10 17 990
3 Филипс 32PFT4101 9,7 / 10 16 100
4 Мистерија MTV-3223LT2 9,5 / 10 10 605
Најдобри буџетски телевизори со екран 42-43ʺ (до 22 000 рубли) 1 Supra STV-42LC440FL 9,8 / 10 18 790
2 Мистерија MTV-4330LT2 9,7 / 10 18 505

Исто така, вреди да се гледаат акции. Можеби моделот бил изложен една година порано и така што производот не застоал, му била поставена намалена цена.

Друг услов за попуст може да биде искинато пакување, измама на задниот панел или чип на далечинскиот управувач. За некои купувачи, ова не се критични моменти и купуваат истиот ден.

Како да изберете телевизор: стручно мислење

Изборот на телевизор за повеќето граѓани е прилично скапа набавка, со оглед на условите на кризата. Затоа, во ова прашање, важен е и најмалиот детал:

 • во која просторија се купува;
 • колку често гледате програми;
 • дали користите дополнителни прилози;
 • колкава е големината на просторијата или салата итн.

Ако просторијата е мала, тогаш треба да обрнете внимание на телевизорите со мала дијагонала.

Во салата, можете да изберете формат со средна големина со можност за поврзување на дополнителна опрема, на пример, USB влез. Сепак, понекогаш сакате да им покажете на своите роднини и пријатели фотографии и видеа на големиот екран.

5

Како подарок за стари лица, можете да купите модели со едноставна контролна табла и среден екран. Тие не се грижат за слика во слика или супер висока резолуција. Главната работа е дека тоа покажува добро и дека е лесно да се притиснат копчињата на далечинскиот управувач.

Ако изберете за себе, тогаш водете се од вашите лични чувства. Не паѓајте на „мамката“ на продавачите за дополнителни функции ако не ви е потребна. Тие нема да останат многу, а вие ќе ги преплатите дополнителните пари.

Слични написи
0 412

Остави одговор