Дома Здравје Придобивките од ерва волнена

Волнената Ерва е популарно позната како трева полупаднати. Ова егзотично растение неодамна се појави во аптеките на нашата земја и неговите корисни својства сè уште не им се познати на сите. Да разгледаме подетално ова растение.

Лековити својства на волнената Ерва

Ова растение е биенале кое припаѓа на семејството амаранти. Ерва расте до висина од еден и пол метар и има разгрането стебло со мали грозни соцвети. Листовите на Ерва се овални или заоблени, а плодовите се мали капсули.

Билката е полумртва и има многу корисни квалитети. На пример, поради силното диуретично дејство, растението се користи за лекување на уролитијаза. Под влијание на компонентите на растенијата, камењата во мочниот меур се уништуваат и се отстрануваат од телото.

e2

Фабриката ги отстранува токсините, токсините од телото, ги неутрализира ефектите на тешките метали, ја отстранува уричната киселина и ги елиминира хлоридите. Со негова помош, можете да ги елиминирате дигестивните нарушувања, да ја нормализирате функцијата на црниот дроб и да ја нормализирате работата на панкреасот. Бидејќи полупаднатиот го нормализира метаболизмот на вода-сол, тој активно се користи во третманот на гихт. Растението се користи за третирање на тромбоза во крвта.

Ерва помага значително да ги зајакне имунитетните квалитети на организмот, има својство на дезинфекција, што е корисно за превенција од настинка. Фабриката има корисен ефект врз состојбата на нервите и ја подобрува меморијата.

Ерва волнена ја најде својата достојна примена за козметички цели. Се користи за елиминирање ерупциина кожата, третман на акни. Билката има тоник ефект врз епидермисот, ја подобрува бојата на кожата. Корисно е да се користи Ерва за третман на гинеколошки заболувања. Го нормализира менструалниот циклус, ја намалува мигрена, олеснува главоболка.

Примена на ерва волнена

Кога користите волнена ерва, се препорачува строго да се придржувате до препорачаната доза, што е наведено на пакувањето. За да подготвите лушпа од тревата полу-падната, мора да користите тава со емајл. За две големи лажици билки, земете чаша вода и пијалакбилка четвртина час во водена бања. По ладењето, супата се филтрира и стаклото се става до првичниот волумен со зовриена вода.

Завршената инфузија се пие во четвртина чаша три пати на ден 15 минути пред оброците. Доколку е потребно да се третираат болести на желудникот, цревата, бубрезите или урогениталниот дел, количината супа се зголемува на половина чаша истовремено и се пие 30 минути пред оброкот.

e3

Завршената супа мора да се чува во фрижидер, но не подолго од три дена. Не е потребно да се пие ладно, супата мора да се загрее пред употреба.

Целосниот тек на третманот може да трае од 10 дена до еден месец, во зависност од проблемот. За време на употребата на лековита супа, се препорачува да се воздржите од алкохолни пијалоци, да исклучите солена, пушена и масна храна од менито.

Контраиндикации на ерва волнена

Како и другите лекови, волнената Ерва може да има не само позитивен ефект врз телото, туку во некои случаи и да му наштети.

  • Како прво, не треба да користите лушпа од волнена ерва ако има контраиндикации за тревата. Алергиската реакција обично се манифестира во форма на осип на кожата. Понекогаш, со нетолеранција, може да се појави гадење или ангиоедем.
  • Друга контраиндикација за употреба на полупаднати билки се деца под 12-годишна возраст. Исто така, не можете да пиете лушпа од ова растение кога бремености ако жената дои.

e4

  • Треба да се напомене дека кога се користат препарати со волнена ерва, телото губи катјови на натриум. Исто така, не треба да користите такви лекови во присуство на болести каде што се јавува губење на калциум, на пример, со остеопороза.
  • Лековите со волнена ерва не треба да се користат заедно со диуретици кои ја зголемуваат загубата на јони на калиум. Најдобро е да се пие супа преку слама, бидејќи лошо влијае на емајлот на забот и ја омекнува. По користењето на супа, исплакнете ја устата со вода.

Слични написи

Остави одговор