Дома Здравје Придобивките од јагоди

Јагодите се сметаат за едно од омилените летни задоволства. Возрасните и децата ја сакаат. Од почетокот на летото до есента, можете да купите вкусни бобинки од летни жители, а во средината на зимскиот празник на јагоди донесени од странство. Оваа Бери не само што е вкусна, туку и здрава, ако не е претерана.

Придобивките од јагоди

Оваа Бери содржи многу корисни витамини, како и вредни макро- и микроелементи. Благодарение на нив, кога правилно се користат, јагодите носат непроценливи здравствени придобивки:

 • Бери се смета за добар лек со антимикробни ефекти. Со негова помош, можете да се ослободите од сите видови воспаленија.
 • Со помош на јагоди, можете да ги неутрализирате ефектите на патогени опасни болести, на пример, E. coli, стафилококи и пневмококи.
 • Јагодите се во состојба да ги нормализираат нивоата на гликоза во крвта, што е несомнено корисно за пациенти со дијабетес.
 • Со овој производ, можете да ја нормализирате активноста на репродуктивниот систем.
 • Јагодите имаат подмладителен ефект врз сите клетки на телото, го забрзуваат метаболизмот и ги подобруваат регенеративните својства.
 • Благодарение на летото Бери, можете да го неутрализирате недостаток на железои вишок густина на крв.
 • Бидејќи Бери содржи доволна количина салицилна киселина, неговата употреба ја смирува болката во зглобовите.
 • Оксалната киселина, која е дел од составот, помага да се наполни телото со енергија.

k2

Корисно е да се користат јагоди со цел да се отстранат солите на тешки метали, токсините што ги загадуваат цревата од телото и да се нормализира микрофлората.

Експертите препорачуваат користење јагоди за да се елиминира недостаток на витамин, како помагало за ослободување од гихт, за нормализирање на крвниот притисок и лекување на атеросклероза. Во областа на гинекологијата, јагодите помагаат да се справат со заразни болести предизвикани од патогени микроорганизми. Јагодите се покажаа особено добро како лек за крварење на матката.

Оваа Бери се препорачува да се јаде за болести на гастроинтестиналниот тракт, на пример, за улцеративни заболувања и за нормализација на варењето на храната... Медицинските квалитети на оваа Бери се користат за подобрување на видот, за враќање на функцијата на срцевиот мускул, а исто така и како профилактичко средство во онкологијата.

Јагодите содржат голем дел од цинк, што е корисно за здравјето на мажите. Неопходно е да се зајакне потенцијата и како средство за подобрување на состојбата на спермата.

Свежите бобинки содржат аскорбинска киселина, која има позитивен ефект врз производството и циркулацијата на крвта, како и за подобрување на активноста на ендокрините жлезди. Згора на тоа, витамин Ц.содржани во јагоди спречува формирање на канцерогени супстанции во организмот кои предизвикуваат рак на простата.

Штета на јагодите

Кога се консумираат без мерка, јагодите, како и другите намирници, можат да бидат штетни за здравјето. Поради оваа причина, експертите не препорачуваат јадење бобинки без мерка, повеќе од 0,5 кг на ден.

Друга опасност од неконтролирана потрошувачка на ова бобинкисе состои во фактот дека тоа е прилично силен алерген и, предмет на предиспозиција на една личност, е способен да предизвика соодветна реакција во форма на уртикарија. Затоа, јагодите треба да се запознаат со децата, почнувајќи од мал дел, а во исто време внимателно да ја следат состојбата на неговото здравје.

k3

Исто така, вреди да се запамети дека е подобро да јадете свежи бобинки во летната сезона, купувајќи го од летни жители или берејќи го на свој заговор. Купените јагоди во нетипична сезона за нив се носат од други земји, а за да се зачува нивната презентација тие се обработуваат со специјални средства, кои не се секогаш корисни, а понекогаш дури и опасни за здравјето на луѓето.

Јагоди за време на бременоста

Кога се консумираат во умерени количини, јагодите нема да и направат ништо лошо на бремена жена. Оваа Бери содржи многу бета-каротен, што позитивно влијае на развојот на очите на нероденото бебе. Содржи многу пектин и растителни влакна, што е корисно за спречување на запек и нормализирање на процесот на варење.

Во последниот триместар, јагодите се особено корисни ако има потреба за нормализирање на крвниот притисок, бидејќи во овој период некои бремени жени страдаат од гестоза, придружена со висок крвен притисок.

k4

За зајакнување на коските на мама, јагодите содржат калциум и фосфор. Покрај тоа, редовното консумирање на неколку јагоди помага да се зајакне имунолошката одбрана.

За целата корисност на бобинки, сепак вреди да се знае кога да се запре и да не се прејадува со јагоди. Ова може да предизвика алергиска реакција и да има лошо влијание врз здравјето на фетусот. Во овој случај, бебето од раното детство ќе има тенденција да биде алергично на оваа Бери.

Дали е можно децата да имаат јагоди

На бебињата им е дозволено да даваат бобинки од јагоди од една година. Ако се консумира на порана возраст, детето може да развие алергиска реакција. Се препорачува да се започне со мал дел, на пример, половина Бери. Потоа треба да ја следите реакцијата на телото. Ако нема осип или дијареја, тогаш дозата постепено се зголемува.

k5

На рана возраст, како и преголем дел за прва употреба, придонесува за развој на алергии, варење. Ако детето нема негативна реакција на јагоди, тогаш може да му дадете на Бери постојано, но не повеќе од две парчиња на ден.

Контраиндикации за јагоди

Кога се консумираат во умерени количини, јагодите нема да му наштетат на вашето здравје. Затоа, нема посебни контраиндикации за нивната употреба. Ако некое лице има склоност кон алергии, тогаш јагодите треба постепено да се воведуваат во исхраната, набудувајќи ја реакцијата на телото.

Други контраиндикации вклучуваат:

 • Детска возраст до една година.
 • Земање лекови за хипертензија.
 • Премногу висока чувствителност на желудникот и цревата.
 • Болести на зглобовите.
 • Бремените жени треба внимателно да јадат јагоди.

Слични написи

Остави одговор