Дома Семејство и дом Градина Садење јагоди

Јагодите се едни од најомилените бобинки во нашата земја. Може да се одгледува практично низ цела Русија. Оваа Бери е скромен во грижата и, кога правилно се одгледува, дава богата жетва на големи и сочни бобинки.

Сорти на јагоди

За одгледување на вашата страница, јагодите треба да бидат избрани во зависност од климатските услови. На пример, за северните региони, сортиотпорен на мраз, а на југ треба да одгледувате јагоди кои добро ја толерираат сушата. На средната лента, следниве сорти ќе дадат добар принос:

к1

  • Јагодата од јагода припаѓа на среден доцен вид поради продолжениот период на зреење. Дава големи бобинки со длабоко црвена боја. Вкусот на овие бобинки е невообичаен за јагодите, со мала киселост. Сепак, приносот на оваа сорта достигнува три килограми од една грмушка.

k2

  • Популарните сорти ја вклучуваат кралицата Елизабета. Јагодите од оваа сорта се одликуваат со нивната голема големина и висок принос. Бобинки се издолжени и имаат светла вкус. Оваа сорта припаѓа на remontants и вроди со плод неколку пати во текот на сезоната. Првата берба може да се бере во мај, а крајот на зреењето се случува непосредно пред мразот.

k3

  • Самото име на сортата јагоди Гигантела зборува за нејзината главна предност. Бобинки од оваа сорта можат да добијат тежина до 100 грама. Оваа сорта може да вроди со плод добро без пресадување до 8 години. Бобинки добро толерираат транспорт и складирање и имаат одличен вкус. Во исто време, сортата е многу каприциозна за почвата и условите за одгледување.

k4

  • Јагодите Зенга Зенгана имаат одличен вкус. Бобинки имаат густа кожа, така што совршено толерираат складирање и транспорт. Со мали димензии на бобинки, приносот на оваа сорта е доста висок. Од една грмушка, можете да соберете до еден и пол килограми бобинки. Оваа сорта не страда од мувла и распаѓање на коренот, но е подложна на многу други болести.

Садење и грижа за јагоди

За да добиете добра жетва на јагоди, важно е да ги изберете вистинските садници. Подобро е да се купат садници со затворени корени во специјални касети. Таквите садници ќе ви овозможат да добиете високи приноси за краток период.

Јагодите сакаат сончеви области каде што нема да ги вознемирува ветрот. Почвата во оваа област треба да биде глинеста или песочна кирпич со многу органска материја. Погодна е и црна или сива шумска почва. Може да одгледувате Бери на едно место до четири години, по што треба да паузирате две години.

Подготовка на страница за слетувањезапочнуваат на есен. Неопходно е да се ископаат идните кревети и да се применат ѓубрива: хумус или ѓубриво, суперфосфат и сол на калиум. Кога садите, одржувајте растојание помеѓу соседните грмушки од 30 см Потребно е да се продлабочат садници, така што корените да бидат слободни. Со цел да се искорени брзо и успешно, изклинвам најдолгиот корен. Вишокот лисја мора да се отсече, оставајќи не повеќе од 4 од најголемите. Вратот на грмушката треба да биде рамномерен со земјата. По садењето, садници се покриени со земја и изобилно се напојат.

k8

Во првата година, на растението му се дава можност да развие силен корен систем со отсекување на сите мустаќи и педуни. Од втората година, потребно е да се исфрли прекривката на пролет, да се отстрани исушеното зеленило и да се олабави земјата. Тогаш е потребно постојано отстранување на плевелите, олабавување на почвата и редовно наводнување на растенијата, спречувајќи ги да се исушат.

За време на положувањето на цвеќето, јагодите се хранат со ѓубрива од поташа. Во исто време, земјата помеѓу грмушките е прекриена, а вишокот зеленило и мустаќи се отсечени. Јагодите е потребно да се напојат во умерени количини, доволно е еднаш неделно и пол. Во летната жештина, количината на наводнување е зголемена. Наводнување треба да се направи така што влагата не навлегува во зеленилото и цвеќињата.

Засадување на јагоди на отворено поле во есен

Пред есенското садење, креветите се ископани и ѓубривата се нанесува за еден месец. Може да биде калиум сол, суперфосфат. За време на садењето, потребно е да се додаде ѓубрење што содржи азот.

Најдобро е да се засадат садници по дождови, а потоа искоренувањето ќе се случи што е можно побрзо. По садење садници на вообичаен начин, тие се напојат со вода, а креветите се прекриваат за да ја задржат влагата подолго. За прекривка, можете да користите тресет, хумус или вермикомпост. Во рок од 10 дена по садењето на садниците, мора да се напои секој ден.

Како да се подготват јагоди за зима

По бербата на последната култура, треба да ги исечете јагодите. За садници, треба да се остави една млада розета, и сè друго во градината се сече со остри ножици или ножици за чистење. Ова ќе го зачува естетскиот изглед на насадите и ќе овозможи ново зеленило да расте на пролет.

Неколку месеци пред воспоставувањето на мраз, потребно е да се олабави почвата, да се истурат растенијата и прекривката. Хилинг ви овозможува да го одржувате коренскиот систем на мустаќи недопрени, па тие се попрсуваат одозгора со мешавина од земја и тресет.

За мулчирање, се користи хумус или тресет. Овие супстанции истовремено ги засолнуваат растенијата од зимски мразови и ги хранат. Прекривката треба да се постави само на земја околу растението, избегнувајќи контакт со самите лисја.

За зимата, најдобро е да ги покриете јагодите со игли или суви гранки од малина. Таквото засолниште сигурно заштитува од мраз и не акумулира вишок влага. Наместо природни материјали, можете да користите вештачки средства за заштита, на пример, агрофибри.

Одгледување јагоди дома

Можете успешно да одгледувате вкусни бобинки цела година дома. За да го направите ова, изберете ја сончевата страна на станот со максимална заштита од нацрти. Најлесен начин за одгледување јагоди е во саксии поголеми од 3 литри. Контејнерите мора да бидат обезбедени со дупки за дренажа на вода.

k5

За домашно одгледување, треба да изберете remontant или ampelous сорти... Првите сорти вроди со плод во текот на целата година со кратки паузи од неколку недели. Растенијата со ампел даваат само една жетва. Нивната особеност е дека тие формираат многу пука кои вроди со плод без искоренување.

Важно е да се обезбеди добро осветлување на јагодите за богата жетва. Времетраењето на дневните часови треба да биде најмалку 14 часа. Затоа, растенијата дополнително се осветлуваат со флуоресцентни, натриумски или метални халоидни ламби.

k6

За да се одржи оптималната влажност, потребно е периодично да се прскаат растенијата или да се користат контејнери со вода инсталирана покрај јагоди. Доколку е потребно да се спушти овој индикатор, просторијата се проветрува. Наводнувајте ги растенијата малку, по можност со капе.

Трансплантација на јагода

Трансплантација на јагоди е неопходна за да се одржат високи приноси. Ова може да се направи во пролет, лето или есен. На пролет, прво мора да ги разредете насадите, фрлајќи ги сите стари или заболени растенија. Избраните грмушки се копаат под коренот и се пресадуваат на претходно подготвено место на вообичаен начин. Во првата година по садењето, таквите растенија нема да дадат богата жетва, па затоа е подобро да се отсечат сите мустаќи и педалини. Ова ќе им овозможи на растенијата да развијат моќен корен систем.

Доколку е потребно, јагодите може да се пресадат во лето. Потребно е само да се спроведе оваа постапка по завршувањето на плодните. Растенијата се пресадуваат во облачно време или навечер. За подобро искоренување на расадот, исечете ги сите вишоци лисја. Креветите за нови насади мора да се ископаат двапати, додавајќи ѓубриво по првото копање и само потоа да се засадат растенија на нив.

Есенската трансплантација е најдобра опција. Ова мора да се направи во септември. Тогаш растенијата добро ќе се искорени и ќе добијат доволно зелена маса за презимување. Следната година, садници ќе дадат добра жетва.

Хранење јагоди

Во април, по расчистувањето на садењето јагода од старо зеленило, првото врвно облекување... Органската материја е погодна за хранење на двегодишни растенија: измет од птици, компост или ѓубриво во форма на прекривка. Само ги поставувам овие супстанции околу грмушките од јагоди и ги посипувам со земја. Постарите растенија се хранат со раствор од лопен и амониум сулфат. Половина литар органска материја и лажица минерално ѓубриво се додаваат во кофа со вода. Ова решение е доволно за 10 грмушки од јагоди.

k7

За време на цветни, второто ѓубрење се врши со минерални ѓубрива. Растворот се меша од 2 лажици нитрофоска и 1 лажица калиум, разредувајќи ги во 10 литри вода. Овој состав се истура на јагоди под коренот, половина литар за секоја грмушка.

За време на формирањето на бобинки, хранењето се врши со инфузија на плевел. За да го направите ова, ставете ги плевелите во пластично шише и додадете вода на врвот, инсистирајте една недела на топло место. Тогаш инфузијата се разредува со вода во сооднос 1: 10 и се користи како ѓубриво.

Садење јагоди: видео

Слични написи

Остави одговор