Дома Здравје Диети Правилна исхрана

Неодамна, темата за правилна исхрана станува сè попопуларна. И ова воопшто не е изненадувачки, бидејќи природната убавина самоуверено влезе во мода, чија манифестација е можна само со правилна дневна рутина и диета. Откако веќе еднаш се совладавте во исхраната, едноставно не можете да запрете, бидејќи ќе почувствувате значителна, и што е најважно, позитивна, разлика и во вашата благосостојба и по изглед. Значи, денес е темата за правилна исхрана.

Суштината на правилна исхрана

55f9de23b2377

Прво на сите, суштината на правилна исхрана, се разбира, лежи во целосно исклучување на целата штетна храна од исхраната. Само не обидувајте се да го направите сето тоа одеднаш и за еден ден - сè уште нема да работи, но расположението ќе падне. Започнете со постепено намалување на количината на нездрава храна и храна, тогаш сè ќе оди полесно од психолошка гледна точка. Прво започнете со брза храна, потоа пржена, масна, пушена и сл. Не е препорачливо целосно да ги исклучите пржените и други работи од вашата исхрана (освен брза храна и кола). Нека биде малку, но дел ќе остане присутен. Ова се должи на фактот дека телото не се одвикнува од него. Инаку, ако некогаш во иднина треба да јадете нешто од ова, тогаш телото може едноставно да ја одбие храната.

Правилната исхрана вклучува план за јадење. Јадењето малку е корисно, исто така треба да јадете во исто време. Однапред определете го периодот во кој ќе се подготвува оброкот и обидете се да се придржувате до него што е можно повеќе. Тогаш вашето тело ќе работи како „часовник“.

Треба да јадете често (околу 5-6 пати на ден), но во мали делови. Ова ќе ви овозможи постојано да се чувствувате сити, без да го истегнувате стомакот.

Вечерајте најдоцна во рок од 2 часа пред спиење. Не мора да биде шест навечер. Ако, на пример, легнете во 12 часот навечер, но последен пат кога треба да јадете е најдоцна до десет навечер. Во исто време, не заборавајте дека вечерата е „најлесната“ храна, исто како и порцијата. Јадете така што вкупното време помеѓу појадокот и вечерата е 12 часа.

40% од вкупната диета треба да биде овошје и зеленчук. Тие содржат многу витални витамини и минерали, како и растителни влакна, кои го регулираат функционирањето на гастроинтестиналниот тракт и монитори цревна чистота.

Обидете се да вклучите житарки за појадок. Тие се хранливи и многу здрави. И абсорбентите вклучени во нивниот состав, исто така, помагаат во чистење на телото, и ова е убава фигура и чиста кожа!

Не занемарувајте јаткасти плодови, мешунки и семиња, кои се богати со растителни влакна, незаситени киселини и калиум. Јадете ги, по можност без сол и ореви само сурови.

Ферментирани млечни производи треба да бидат присутни на вашата трпеза секој ден - ова е основа за здраво црево и одржување на неговата микрофлора.

Телото треба да прима најмалку 60 g протеини дневно. Може да се извлече од производи од животинско потекло, како што се месо, јајца, млеко, итн. Потпреме на риба - богат извор на фосфор.

Следете ја рамнотежата на вода и сол. Треба да пиете најмалку 30 ml вода на килограм тежина на ден.

За Fallубете се во суво овошје, ако претходно сте се однесувале ладно кон нив. Тие ќе бидат од непроценлива важност.

Бројот на калории на ден, со правилна исхрана, не треба да надминува 2.000.

Отфрлете го белиот леб во насока на сиво. Пожелно е да се користи грубо брашно во неговото производство.

Посебна храна

55f9de23d0d29

Поддржувачите на одделни оброци се придржуваат кон правилото дека не сите производи се комбинираат едни со други. И има зрно вистина во ова. На пример, доматите и краставиците, спротивно на нивната вообичаена употреба во тандем, не се многу компатибилни едни со други. Се разбира, откако ќе ги изедете, никој нема да трча во тоалетот, но тие можат да предизвикаат зголемено формирање гас. Затоа, подобро е да се обидете да ги јадете одделно со мал јаз. Исто така, вреди да се спомене дека ако копате подлабоко, вашата глава може да се врти. Секој специјалист има свое мислење за одделна храна. Некои луѓе сметаат дека истите производи се компатибилни, додека други, напротив. Подгответе се да ги научите сите основи од сопственото искуство.

Кога две некомпатибилни намирници завршуваат истовремено во стомакот, на телото му е тешко да ги вари, а не оксидираните протеини и јаглехидрати се испраќаат до мастите. Временскиот интервал за безбеден оброк со „избрана“ храна е 2 часа.

Конзумирајќи исклучиво компатибилни производи, го олеснувате работењето на вашиот стомак. Тоа помага да се нормализира метаболизам.

Можете да ја видите компатибилноста на производот во табелата подолу. Изберете два производи, еден на врвот и еден настрана, на местото на пресекот, погледнете го бројот, а потоа и неговото декодирање. На пример, киселата зелка и месото се означени со "5" - ова укажува на висок степен на компатибилност. Додека месото и тестенините имаат ниво на компатибилност од "1", што е многу лошо.

разделное

Како да се јаде правилно

55f9de23d5b73

Идеално, максималната количина на храна на вашата трпеза треба да ја подготвите или одгледувате сами. За жал, на полиците на продавниците, и продавниците за зеленчук и намирници, има многу стоки третирани со хемикалии или одгледувани со нивна употреба. И ова е веќе погрешно. Beе има илузија дека јадете здрава храна, а со тоа да се убиете на итар.

Но, дури и меѓу толку многу пестициди, можете да најдете пристојна храна. Но, проблематично е да се открие "со око". Beе биде корисно да се набави метар за нитрат. Со него можете да одите во продавници и пазари, проверувајќи ја количината на штетни материи во зеленчукот и овошјето.

За појадокконсумираат 60% од дневната вредност на јаглехидрати, 30% протеини и 20% маснотии. За ручек, задолжително јадете ги првите и вторите. Вечерата е најлесна, нискокалорична.

Ако сакате да јадете правилно, научете како да направите мени. Одредете го времетраењето сами, но според искуството, една недела се смета за најоптимален период. Beе има можност да купите сè што ви треба за време на викендот. Обидете се да јадете свежо подготвена храна, таа содржи максимална количина на хранливи материи. При последователно загревање, тие можат да се изгубат и самата храна да го изгуби оригиналниот вкус.

Прочитајте ја литературата за исхрана напишана од лекари. Не земајте книги од непознати автори или оние кои се далеку од медицина. Ова ќе заштеди пари и ќе го зачува скапоценото здравје.

Правилна исхрана: појадок

55f9de2474de7

Појадокот е најважниот елемент на здравата исхрана. Научно е докажано дека луѓето кои го занемаруваат утринскиот оброк имаат 4 пати поголема веројатност да бидат дебели отколку оние кои јадат наутро. Тоа помага да се започне метаболичкиот процес и е многу важно за оние кој сака да изгуби тежинабез штета на здравјето и диетите. Прескокнувањето на појадокот значи 30% помал метаболизам.

Некој бара причини зошто не јаде наутро, но некој едноставно јаде. Нема време? Значи, не ви треба многу за да го готвите. Ви го доближуваме вашето внимание примери на неколку појадоци кои се подготвуваат брзо и во исто време се многу здрави и хранливи.

Протеински појадок

Протеински појадок може да се користи ако сакате да ја средите фигурата. Протеините се многу корисни за мускулите и едноставно се неопходни за физичка активност.

 • Омлет или изматени јајца варени на вообичаен начин е многу нешто. Треба да готвите во сончогледово или маслиново масло, но не и во маргарин! Покрај тоа, можете да јадете зелен грашок, бугарска пиперка или домати.
 • Урда, на која се додава лажица душосо вашите омилени бобинки - воопшто нема готвење, но вкусно и здраво.
 • Меко сирење како рикота со лажица џем.

Не е препорачливо да јадете месо за појадок, бидејќи гастроинтестиналниот тракт штотуку почнува да работи, а оваа храна ќе биде многу тешка за него.

Појадок на јаглехидрати

Јаглехидратите се извор на физичка и ментална енергија. Затоа, со интелектуална активност, подобро е да му дадете предност на него.

 • Кашата е на прво место! И меѓу нив лидерите се овесна каша и леќата. Варен во вода или млеко - не е важно, тие сепак нема да ги изгубат своите корисни својства. Но, просото, пченката, бисерниот јачмен и другите житни култури не заостануваат (со исклучок на гризот). Бавните јаглени хидрати обезбедуваат енергија најмалку 4 часа, што е доволно само до ручекот.
 • Овошна салата. Се разбира, оваа опција е посоодветна за летниот период. Во зима, што го прави повеќе проблематично. Но, ако е можно, можете да појадувате и асортиман на свежо овошје зачинето со природен јогурт без додатоци.

Ова е само мал пример за тоа што можете да јадете наутро без да потрошите многу време на тоа. Како асистент, можете да купите мултиварка што ќе работи во одложен режим, подготвувајќи, на пример, каша за будење.

Правилна исхрана: ручек

319

Во денешниот свет, каде вработувањето на луѓе едноставно ги преминува сите граници, тешко е да се најде време за целосен оброк. Но, како што споменавме порано, тој нужно мора да се состои од јадења од две категории: првата и втората. Носењето такви делови од дома е тешко, но можно. За да го направите ова, треба да купите специјални контејнери за храна со поделба. Или, ако не најдете, два контејнери со тесни капаци.

Ако има трпезарија до работа, тогаш е подобро да одите таму на ручек. Таму можете да уживате во свежа супа и главно јадење. Само во трпезаријата, и не во Мекдак и слично.

Правилна исхрана: вечера

Како што вели познатата поговорка: „... подарете му ја вечерата на непријателот“. Не дојде без причина. До вечер, телото, како вас, сака да се одмори, се подготвува за спиење и веќе не може да ја победи тешката храна. Обидете се да споредите сами. Работевте цел ден, се вративте дома истоштени, сите мисли се само за душата и креветот. Но, тоа не беше случај, вие сте принудени да ги растоварите автомобилите со јаглен. Како ви се допаѓа ова усогласување? Вашето тело се чувствува исто кога, наместо лесен оброк, јадете многу масна и тешка храна.

Запомнете, најдобро е да останете гладни воопшто, да јадете се што ќе ви се најде со недели. Јаглехидратите не можат да се јадат навечер, покрај бројката, ова негативно ќе влијае на состојбата на гастроинтестиналниот тракт. Вечерата може да вклучува мали количини на растителни влакна и протеини.

Може да биде риба со зеленчук, варени пилешки гради, незасладено овошје или зеленчук, протеински омлет (истиот омлет, само жолчките треба да се отстранат пред пржење) итн.

Закуски на вистинската диета

1172_0_cbd5424ab06a3a886111160d9cdfa1b9

Закуски се потребни за да не се чувствува исцрпувачки глад во интервалите помеѓу главните оброци. Закуски исто така треба да се прават во исто време. Willе го одредите сами, засновано врз личните преференции и основната рутина.

Ужина за тоа и ужинка што треба да биде нискокалорична и хранлива доволно само за да не го прекинувате апетитот за ручек или вечера, на пример.

Како улога, „поддршка“ се избираат овошје, зеленчук, ореви, парчиња сирење, природен јогурт, кефир, суво овошје и сл. Многу е погодно да ги понесете со вас на работа или на улица, на места каде што треба да ги надополнувате резервите на енергија без да потрошите време.

И запомнете, без чоколади, сендвичи и други штетници!

Мени за јадење за недела

правилно-питание

Како што споменавме порано, менито треба да биде дизајнирано врз основа на личен избор, засновано на правилата за дистрибуција на протеини, масти и јаглехидрати. Giveе дадеме приближно неделно мени. Можете да се држите со него, или да го сочинувате своето.

Понеделник:

 • наутро мусли или овесна каша;
 • тепсија за борш и урда за ручек;
 • за вечера, месо од живина со свеж зеленчук.

Вторник:

 • каша од просо зачинета со суво грозје;
 • супа од пилешки тестенини и овошна салата за ручек;
 • задушена риба со ориз и зеленчук за вечера.

Среда:

 • утринска овесна каша (во вода или млеко - по избор);
 • супа од зелка со леб и тепсија за урда за ручек;
 • чорба со зеленчук за вечера.

Четврток:

 • за појадок, каша од просо зачинета со мед;
 • за вечера, тепсија за уши и компири со брокула;
 • за вечера, пареа пилешки котлети и салата од зеленчук.

Петок:

 • јачмен каша со суво овошје за појадок;
 • тепсија за борш и урда за ручек;
 • риба со ориз и свеж зеленчук за вечера.

Сабота:

 • мусли наутро;
 • зелена супа со леб од цели зрна и ориз баба со овошје за ручек;
 • печено месо со зеленчук за вечера.

Недела:

 • изматени јајца со леб и сирење за појадок;
 • супа од леќата и ќофтињата, торта со урда за ручек;
 • чорба од месо со зеленчук за вечера.

Правилна исхрана: мени за секој ден

racion-pri-pravilnom-pitanii

Кога составувате мени со соодветна исхрана за секој ден и се држите до него, обидете се да не заборавите на следново:

 • Никогаш не прејадете. Оставете ја масата малку гладна. Запомнете, обемот на вашиот стомак е дланките преклопени заедно во "сад". Сè што е одозгора е прекумерна количина. Чувството на „замислена“ глад исчезнува за 10-15 минути.
 • Јадете полека, темелно џвакајќи го секој залак - на овој начин храната подобро се апсорбира, и брзо ќе се наполните со мала количина храна.
 • Не јадете кога сте лути или тажни. Ова е емоционален глад - не можете да го охрабрите!
 • Оптималниот интервал помеѓу оброците е 3-4 часа. Обидете се да не пропуштите.
 • Јадете појадок најдоцна во рок од 2 часа по будењето, а ручекот е подобро да го договорите помеѓу 13 и 15 часа.
 • Понекогаш, жедта може да се сфати како глад. Затоа, ако ви се укаже можност, испијте една чаша чиста вода и проверете дали навистина сте сакале да јадете.

Обидете се да се придржувате до овие едноставни правила и ќе забележите како вашето тело ќе се трансформира за кратко време.

Правилна исхрана за слабеење

здорово-питание

Главната причина што луѓето ставаат вишок килограми е затоа што ја занемаруваат сопствената диета. Недискриминираното јадење на сè што ќе ми дојде при рака, во огромни количини, не може да помине без да остави трага за фигурата. Телото може да се одржи еден месец, шест месеци, една година, но тогаш метаболизмот е нарушен и почнува да го губи тлото. На страните, стомакот, нозете, се појавуваат непристрасни маснотии, откако апетитните места ќе бидат обраснати со целулит и ќе се појави само-неволја.

Мудрите предци секогаш повторувале: „клин е нокаутиран од клин“ и беа 100% во право. Ако причината за зголемување на телесната тежина и зголемување на големината беше исхраната, тогаш треба да вратите сè на плоштадот на ист начин. Не диети, туку правилна исхрана што ќе биде избалансирана. Не треба да чекате за супер брзи резултати, а бројката не се изгуби за еден ден. Но, треба да знаете дека формуларите вратени на овој начин нема да исчезнат, а работата нема да се повлече од мозоци.

Сè што е напишано погоре може да се користи и за оние кои се задоволни со своето тело и здравје, но сакаат да почнат да јадат правилно, и за оние кои сакаат да ја сменат својата фигура на подобро.

Внимание, правилната исхрана ќе ви помогне да изгубите тежина само ако причината за вишокот тежина е во нередовни оброци. Ако прекршувањата се предизвикани од болести на трети лица, тогаш прво треба да ги излекувате, па дури потоа да се вклучите во губење на тежината. Да се ​​дијагностицира специјалист, а потоа донесе одлука.

Правилни рецепти за исхрана

Со тоа како да јадете правилно, сега не боли да научите неколку рецепти во три точки за јадења што се погодни за балансирана исхрана. За таа цел, ви предлагаме да се запознаете со видеото, во кое се прикажани три рецепти: за појадок, ручек и вечера. Тие се многу едноставни и ова го прави уште повкусен.

Верувајте во себе, поставете си цел и смело тргнете кон неа без оглед на се. Запомнете, на целта ќе најдете привлечна, сјајна со здравје и полна со енергија дама - ова сте вие, водејќи здрав начин на живот!

Слични написи

Остави одговор