Дома Семејство и дом Домашни миленици Соодветна грижа за брановиден папагал

Сега како миленикможеби не само куче или мачка. Многу loversубители на животни имаат брановидни папагали. Но, за птицата да живее удобно покрај некоја личност, треба да знаете како правилно да се грижите за неа.

Што прават брадавиците

Овој вид папагали пристигна во нашата земја од Австралија. Тие добро се прилагодуваат на животот дома и лесно се грижат. Нивните големини се прилично скромни. Телото расте до должина од околу 20 сантиметри, а распонот на крилјата не надминува десет сантиметри. Опашката има зачекорена форма. Budgerigars имаат прилично силни и жилави нозе, со чија помош брзо поминуваат низ рамни површини и совршено се искачуваат на дрвјата.

n2

Во нивните вообичаени природни услови, папагалките имаат зелен пердув, но птици се наоѓаат и со различна боја на пердуви. Птици со жолта, сина и друга боја на перја се одгледуваа вештачки.

Брановидни птици се сметаат за доста дружеубиви птици, тие сакаат да прават процедури за вода, имаат одличен вид и слух. Тие се лесни за обука, бидејќи се природно способни да имитираат пеење на други птици, репродукција на звуци или индивидуални зборови. Budgerigars живеат во просек околу 15 години.

Содржината на брановидни папагали

Без оглед дали купувате брановидна компанија или планирате да одгледувате птици на продажба, најдобро е да купите млад папагал... Кафезот со птици е најдобро поставен во дневната соба. Во голема просторија, папагалот ќе биде во целосен поглед на сопствениците и ќе има можност да се запознае со ситуацијата. Не е препорачливо да се стави кафез со птица во кујната. Таму, неговото здравје може да биде нарушено од штетни испарувања од хемикалии за домаќинства и нацрти, бидејќи оваа просторија често се проветрува.

Најдобро е кафезот да се постави подалеку од прозорецот на доволно висока висина. Значи папагалот ќе има можност да ги види сите жители на станот. Миленичето мора да биде заштитено не само од нацрти, туку и од директна сончева светлина.

n3

Исто така, не ставајте го кафезот на таков начин што предметите или полиците ќе висат над него. Папагалите не го толерираат ова добро. Во природни услови, тие се обидуваат да се искачат повисоко од инстинктот на самоодржување. Во лето, во сончеви, денови без ветер, кафезот со папагал може да се прикаже на балконот, откако ќе се осигурате дека тој не може да го отвори. Но, не оставајте ги брановидните линии без надзор. Неочекуваната прошетка може да биде многу стресна за птицата, тогаш ќе биде потребно да се премести кафезот во стан.

Што да се хранат папагалче

Кога чувате брадавица во стан, исхраната на птицата треба да биде што е можно поблиска до природната и разновидна. Во овој поглед, диетата треба да содржи:

 • Feedитни култури хранат околу 2 мали лажици дневно. Коритото секогаш треба да се полни со мешавина од жито.
 • Изникнати зрна се неопходни за подобра апсорпција на хранливите материи. Пред првиот молт, ртената смеса се дава двапати неделно во мала лажица, а потоа овој вид храна се дава поретко. За натопување, може да земете зрна како наут, леќа, пченица, овес, просо, семе од репка и други. Но, подобро е да се одбие семе од коноп и лен во 'ртење мешавини.

n4

 • Потребна е минерална храна за нормален развој на коскеното ткиво и перјата. Оваа мешавина се состои од карпа од лушпа, кршен креда, лушпи од јајца и јаглен. Оваа мешавина се продава во специјализирани оддели и продавници за миленичиња. Се става во посебен сад во кафезот.
 • За да се збогати телото на птицата со минерални компоненти и да се сврти клунот, на брановидни папагали им треба минерален камен или сепија.
 • Три пати неделно, на птицата треба да и се даде каша варена во вода. Се става во посебен фидер. Каша од леќата, овесната каша или леќата е погодна за пупки.
 • Бидете сигурни да му дадете на вашиот папагал свеж зеленчук или овошје, како и зелена боја. Тие се незаменлив извор на витамини за птицата. Забележете дека на птиците не им е дозволено да хранат босилек, цилинтро, кантарион, магдонос, пелин, целер и некои други билки.
 • Корисно е да се даваат гранки од овошни дрвја на папагали што грицкаат. Тие прво мора да се исечат на парчиња и да се мијат темелно под млаз вода.
 • Императив е да им дадете вода на папагалите. Садот за пиење мора да биде исполнет со чиста вода постојано.

Кафез со брадавица

Папагалите од оваа раса се многу подвижни птици. Затоа, нивното живеалиште мора да биде избрано просторно, широко и високо. Кафезот треба да биде изработен од многу квалитетни трајни материјали. Подобро да се направи кафез во форма на правоаголник или квадрат со рамен покрив. Но, експертите советуваат да не се купуваат кружни клетки. Во нив, птиците не се чувствуваат заштитени. Оптимални големини на клетките:

 • За една брановидна 40x25x30 см.
 • За неколку птици 60x30x40 см.
 • За два пара птици 60x50x60 см.

n5

Бидејќи папагалите гризат сè, подобро е да купите кафези од траен челик што не 'рѓосува или оксидира. Изберете предмети направени од добри, хипоалергични материјали кои не испуштаат токсични материи како додатоци и полнило за кафезот. Во внатрешноста на кафезот, треба да поставите прстени, седало, фидер и пиење, бања и разни играчки. Во исто време, треба да има многу слободен простор во кафезот, така што брановидниот може да ги рашири крилјата и да лета од место до место.

Внесувачите и алкохоличарите мора да бидат со големина за да одговараат на големината миленик... Needе треба да се вадат од кафезот и да се мијат секој ден. Прстените и седалата се претпочитаат од тврдо дрво со дијаметар од околу 20 mm. Синтетичките предизвикуваат болести на шепите. Вулкански пемза се исто така добри, тие се корисни за вртење на канџите на птицата.

Toysвона и други мали музички предмети, скали за јажиња, рокери и јажиња се погодни за играчки. Треба да бидете внимателни со огледалата. Кај некои папагали, ова може да предизвика сексуално однесување или агресивност.
За погодност, кафезот треба да има послужавник за извлекување, кој мора да биде исполнет со специјален абсорбентни гранули... Willе го апсорбира целиот измет на брановидниот.

Како да скроти папагалче до вашите раце

Многу е полесно да се направи пиперче питомо ако живее сам во кафез. Од недостаток на комуникација, птицата ќе стапи во контакт побрзо. За да го направите ова, потребно е да ја опкружувате со внимание и грижа, почесто да ја пуштате во просторијата за комуникација. Ако папагалот е смирен по природа, ќе му биде потешко да оствари контакт, бидејќи не е навикнат да им верува на другите.

n6

Можете да започнете да ги скротувате папагалите откако птицата ќе се прилагоди на новиот дом и престане да се плаши од луѓето што се приближуваат до кафезот. За да може брановидото да седи тивко во прегратките на сопственикот, треба да му дадете до знаење дека тоа ќе биде само за негова радост. На пример, наградете ја птицата за правилна работа со задоволство. Отпрвин, можете да ја истегнете раката со парчиња зеленчук или овошје директно во кафезот на миленичето. Ова треба да се прави најмалку двапати на ден, бидејќи редовната обука е важна тука. Наскоро, птицата ќе започне да се обидува да се пресели во рака и да го јаде лекувањето.

Болести на брановиден папагал

Ако птицата не се чувствува добро, тоа ќе се забележи уште од првите денови. Во овој случај, таа станува рамнодушна, престанува да ги чисти пердувите, одбива да јаде. Се појавува силно дишење, може да има исцедок од клунот, опашката паѓа. Папагалите честопати се носат да пијат. Понекогаш израстоци се формираат на клунот и шепите. Ако се појават такви знаци, веднаш мора да започнете да го лекувате вашето домашно милениче.

Главната помош лежи во терапии како што е загревање. Треба да инсталирате ламба покрај кафезот и да ја одржувате температурата со неа на околу 27 степени. Ова ќе го зајакне имунитетот на брановиден папагал.

Ако папагалот нема доволно витамини или има заболување на црниот дроб, тогаш третманот се спроведува со 10% раствор на гликоза. Исто така е корисно да и дадете на птицата неколку капки мед.

Во случај на дијареја и труење, на птицата им се даваат адсорбенти, на пример, ентеросгел или активен јаглен. Сепак, подобро е да не се занимавате со само-третман на птицата, и при првите знаци на малаксаност, контактирајте ја ветеринарната клиника.

Како да се одреди полот на брадавица

Кај пилињата, полот на птицата може да се одреди со сенката на восокот. Ова може да се направи во третата или четвртата недела од животот на папагалот. Восокот кај мажите е рамномерно обоен јоргованот, розовиот или виолетовиот. Во некои случаи, мажјаците имаат незабележителни кругови со светло сина нијанса долж контурата на ноздрите. Кај женките, восокот е исто така обоен во розова, виолетова или виолетова боја, но тие секогаш ќе имаат чист бел раб околу ноздрите.

n7

Кај возрасните птици, утврдувањето на полот е прилично едноставно. Восокот кај жените потемнува како што растат и станува кафеав или беж. Понекогаш може да има синкава нијанса, но тогаш ќе остане бел раб околу ноздрите. Покрај тоа, жените можат да имаат кератин израстоци и туберкули на пчелите поради хормонални промени.

Кај мажите, како што стареат, восокот станува богата сина нијанса. Ако некој вид на болест започне кај птица, тогаш восокот станува кафеав, почнува да се лупи и да се лупи.

Како да се одреди возраста на брадавица

Кога купувате птица од продавница за миленичиња, прво треба да ја погледнете брановидната површина на пердувите на главата. Кај млада птица, оваа област со бранови започнува од самиот клун и се протега на целата глава. Таквата брановидност ќе биде до првиот молт, односно до 3-4 месеци.

Потоа треба да ги испитате очите на птицата. До шестгодишна возраст немаат ирис и птичјите очи се целосно црни. Ако има широк раб на светло околу очите, тогаш возраста на птицата е повеќе од 1 година.

Друг начин да се утврди возраста е да се обрне внимание на бојата на восокот. Пред пубертетот, може да биде розова, виолетова или јоргована. Но, ако птицата веќе достигнала возраст од шест месеци, сенката на восокот станува светла и заситена.

n8

Исто така ве советуваме да обрнете внимание на обликот и големината на дамките во грлото. Кај млади лица, нивните контури се нерамни, но колку е постара птицата, толку поправилна станува формата.

Погледнете ги шепите на птицата, или поточно, обрнете внимание на скалите. Кај младите папагали, тие многу цврсто се прилепуваат на површината на шепите и формираат континуирана површина. Со текот на времето, индивидуалните скали се издвојуваат сè повеќе, а површината на нозете станува полабава.

Има многу да се каже за опашката на папагалот. До два месеци, опашката на папагалот е кратка. Но, во некои случаи, птицата губи пердуви на опашката поради болест или повреда.

Како да научите брадавица да зборува

Ако одлучите да започнете да го обучувате другарот во говорот на човекот, тогаш треба да го земете предвид фактот дека нашиот говор за птица е само друга песна. Папагалот нема да комуницира со говорот, тој само имитира нови звуци. За сопственикот на птицата, потребно е да му се помогне на брановидниот да совлада нова песна за него. За да го направите ова, треба да следите седум едноставни чекори:

n9

 1. За да започнете, обидете се да го запознаете вашиот папагал и да развиете емоционална врска со него. Во спротивно, учењето ќе се претвори во вистински стрес за него и тој нема да сака да ве слуша.
 2. Прво, научете го брановидниот еден збор. За ова е најдобро да го изберете името на самиот папагал. Ако е тешко да совладате еден збор за птица, тогаш можете да започнете со повторување на индивидуални звуци.
 3. Кажете го прекарот додека гледате директно во папагалот. Тогаш тој ќе разбере дека му се однесуваш на него. Не зборувајте брзо, туку емоционално. Неопходно е птицата да е заинтересирана за зборот, и таа сака да го повтори. Интонацијата треба да биде цело време иста, за да не се збуни папагалот.
 4. Takeе бидат потребни неколку секунди додека папагалот реагира. За почеток, тој ќе одговори едноставно со звуци, но постепено зборот ќе се чуе појасно. За неколку месеци, можете да го научите да го изговара својот прекар.
 5. Часовите треба да се одржуваат секој ден, нивното времетраење не треба да надминува 20 минути. Препорачливо е да се спроведат во исто време од денот, но во зависност од расположението и благосостојбата на миленичето, лекцијата може да се одложи.
 6. Бидете сигурни да го пофалите брановидниот и третирајте го со добрите.
 7. Немојте да бидете мрзливи да одржувате часови. Само систематски пристап ќе го обезбеди вашиот успех.

Ако сакате да добиете подетален „говор“ на папагалот, тогаш треба да поврзете одредени зборови со ситуацијата, на пример, поздрав или време на хранење. Најдобро е да создадете врска со состанок или заминување, додека ги кажувате зборовите за поздрав или збогум. Неопходно е да се создаде реална ситуација, така што птицата ја има потребната асоцијација со вистински настан.

Исто така, земете во предвид дека птицата навистина не го разбира значењето на зборот што го изговара. Затоа, наместо вообичаеното „здраво“ или „збогум“, можете да излезете со нешто поинтересно, но едноставно, за птицата лесно да го повтори зборот.

Колку брановидни папагали живеат дома

Во просек, времетраењето на животот на брановидни папагали не надминува пет години, но во некои случаи, под многу поволни услови, животот на брановидни папагали може да достигне петнаесет, па дури и дваесет години.

Spивотниот век е пред се под влијание на генетиката. Ако се одгледуваат погрешно, папагалите развиваат генетски болести кои значително го скратуваат нивниот животен век. Од неискуство или од други причини, одгледувачите не се обидуваат да ги земат предвид сите нијанси на педигрето на птицата, што, се разбира, негативно влијае на здравјето на домашните миленици.

Многу е важно птицата да се храни правилно и балансирано, така што ќе живее што е можно подолго. Budgerigars имаат тенденција да развиваат секакви тумори поради неправилна исхрана. Тие можат да станат дебели или варење. Запомнете дека дебелината го скратува животот на птицата за 2/3.

Исто така, потребно е да се создадат поволни услови за живот на птицата. Кафезот треба да биде простран и добро осветлен. Неопходно е да се одржи постојана оптимална температура и да се приближат дневните часови до природните услови на живот на брановиден папагал. Задолжително е редовно да се чисти кафезот, да се менува храната и водата за живината. Сите датуми на истекување на храната мора да бидат во ред.

За да се одржи оптималното здравје, птицата мора редовно да се ослободува од кафезот за да лета малку. Ова ќе му овозможи на миленичето да одржува нормална физичка активност.

Покрај тоа што е во добра физичка форма, на брадавица му треба комуникација и внимание за долговечност. Ова ќе спречи домашно милениче да се досадува и да венее. Важно е да не го изложувате вашето домашно милениче на стресни ситуации, за да избегнете повреди. Ако ова се случило или птицата се разболела од некоја друга причина, веднаш треба да побарате помош од лекар.

Колку чинат папагалците

Пред да купите брановиден, вреди да се разгледаат сите финансиски трошоци. Цената за една птица варира во голема мера и зависи од тоа каде ќе ја купите. На пример, во специјализирани продавници, цената на една индивидуа може да варира од 700 до 1000 рубли.

Можете да купите брановидни папагали и на Интернет, користејќи понуди на табли за пораки од луѓе кои независно се занимаваат со нивно размножување. Во овој случај, можете да заштедите значителна сума на вашата набавка. Но, шансите се дека птицата продадена на вас ќе биде болна или стара. Затоа, оваа опција е прифатлива само ако вие, без надворешна помош, можете да го процените здравјето и возраста на птицата.

Покрај тоа што ќе ја купите самата птица, ќе мора да купите и кафез, храна и сите потребни додатоци. Во принцип, трошоците ќе бидат околу 3.500 рубли, па дури и повеќе. Оваа количина вклучува храна за живина, сите потребни додатоци и кафез.

Слични написи

Остави одговор