Дома Рецепти Десерти и колачи Привлечноста на леб од цели зрна

Лебот од цели зрна е различен од вообичаениот во однос на технологијата за готвење, па затоа не е униформен на сечењето. За нејзина подготовка, наместо квасец се користат брашно од цели зрна и специјални почетни култури. Затоа, тој е многу поздрав од обичниот леб и останува свеж подолго.

Зошто придобивки од леб од цели зрна

Во однос на содржината на активни супстанции, ваквиот леб е далеку супериорен во однос на обичниот леб. Содржи многу ензими, витамини и елементи во трагови, органски киселини се присутни. Лебот направен од никнувачки зрна е особено корисен. Навистина, во оваа форма се активираат сите биолошки ресурси.

Покрај тоа, лебот направен од никнувачки зрна е богат со растителни влакна, што е корисно за нормално варење. Влакна во телото не се асимилираат, туку отекуваат и привлекуваат токсини и токсини и ги евакуираат од телото. Влакната помагаат во прочистување на организмот и се активираат цревата. За многу луѓе, проблемот со запек е решен токму откако ќе се префрлат од обичен леб на цели зрна.

x1

Таков здрав леб многу често се препорачува како диетална храна. Се препорачува да се користи за прекумерна тежина, атеросклероза, дијабетес мелитус и некои болести на кардиоваскуларниот систем. Необработениот леб од жито сам по себе дава чувство на исполнетост, така што повеќе од три или четири парчиња од него едноставно не можат да се јадат. Резултатот е природно слабеење.

Но, пред да се префрлите на леб од цели зрна, задолжително консултирајте се со вашиот лекар. Навистина, со такви заболувања како панкреатитис, пептичен улкус, ентеритис, гастритис, јадењето леб од цели зрна е контраиндицирано. На бебињата им е дозволено да даваат леб од цели зрна само на возраст од две години. За помладите деца, овие печива се многу груби.

Како да направите леб од цели зрна

Обично, брашното од цели зрна не се користи само во леб од цели зрна. Се меша со вообичаеното бело брашно, понекогаш се додава овесна каша или други видови брашно. За подготвеност тестпотребно е повеќе време, па затоа останува долго на топло место.

Кога се подготвува само, семето, оревите, разни сушени плодови, трици и други адитиви се мешаат во леб од цели зрна. Овие адитиви го прават домашниот леб изглед и вкус поинтересен. Треба да јадете домашен леб направен од брашно од цели зрна откако ќе се олади целосно.

Леб од цели зрна во рерна

Дури и почетничка домаќинка може да направи домашен здрав леб според овој рецепт. За да направите леб домашен леб ќе ви требаат:

  • Брашно од цело зрно - 320 гр.
  • Пченично брашно - 320 гр.
  • Сол - 1,5 мали лажици.
  • Сув квасец - 2 мали лажици.
  • Сончогледово масло - 2 големи лажици.
  • Гранулиран шеќер - 1 голема лажица.
  • Загреана вода - 375 ml.

Прво, просејте ги двете брашно и измешајте во голема чинија. Потоа додадете ги сите суви состојки и измешајте. После тоа, истурете во топла вода, растително масло и месете тестокористејќи миксер или едноставно рачно.

Завршено тестосе шири на површината на масата, попрскана со брашно и превртете ја во топче. Покријте го тестото со сад десет минути. Потоа тестото треба да се замеси и, пренесувајќи го на намастената плоча, ставете го тестото на оган околу еден час и половина.

x2

Кружно, малку зарамнето лепче конечно се формира од готовиот тесто и се поставува на плех, претходно подмачкан. Тестото е дозволено да стои 45 минути под крпа. После тоа, крпата се отстранува и идниот леб се испраќа во рерната за печење. Рерната треба да се загрева до 200 степени, а времето за печење треба да биде 40 минути.

Леб без брашно од цело зрно

Прво треба да измешате 1,5 големи лажици мед и иста количина на растително масло додека не се изедначи. После тоа, 200 ml загреано млеко се става и сè се меша.

x3

Потоа додадете тегла мелена овесна каша и иста количина брашно од цели зрна, половина лажичка сол и пар лажички прашок за пециво во течните состојки. Во истата фаза, можете да додадете какви било зачини, на пример, ким или кардамон. Сè се меша додека не се изедначи.

За да го направите тестото погусто, додадете уште една чаша брашно од цели зрна во мали делови. Продолжете да го месите тестото за да може да се обликува со рака. Завршеното тесто се формира во кружен леб или се пренесува во подмачкана форма и се испраќа во рерна загреана на 220 степени за половина час.

Слични написи

Остави одговор