Дома Здравје Храна богата со витамин Ц.

Витаминот Ц може да се нарече еден од најпопуларните бидејќи е силен имуномодулатор и моќен антиоксиданс. Но, во исто време, тој е многу ранлив и чуден, има тенденција да пропаѓа на високи температури. Поради оваа причина, витаминот Ц често се зема од дополнителни извори. Сепак, колку и да се модерни препаратите со овој витамин, најдобрите извори беа и ќе бидат природни производи.

Придобивките од витамин Ц.

Витамин Ц, или аскорбинска киселина, бил откриен во 18 век, а до 1928 година била добиена нејзината независна копија од сок од лимон. Ова е вид на витамин растворлив во вода, кој игра важна улога во процесот на поправка и раст на ткивните клетки, го контролира здравјето на непцата, забите, коските. Не може да живее без него асимилира не-хем железо, под негово влијание, телото побрзо се опоравува по болестите. Аскорбинска киселина штити лице од инфективни напади и го започнува процесот на имунолошка одбрана.

Благодарение на витаминот Ц, раните на телото заздравуваат побрзо, за време на периодот на настинка, оние кои имаат доволно оваа супстанца во организмот, болеста ги заобиколува. Посериозен ефект на витамин е забележан во процесот на синтеза на одредени хормони, витамин Ц го регулира процесот на хематопоеза, го нормализира нивото на пропустливост на капиларите, зема активно учество во синтезата на колаген протеин, кој е потребен не само за тонирана и убава кожа, но исто така и за раст на коските и 'рскавицата. Витаминот ги отстранува токсичните материи од телото, го обновува и нормализира функционирањето на тироидната жлезда и панкреасот, го прави процесот на лачење на жолчката подобар. витамин-Ц

Аскорбинска киселина инхибира процеси на стареење, затоа, со нејзина помош, можете да останете млади подолго време. На крајот на краиштата, не само што може да се земе орално, туку исто така подготви маскиза коса и кожа.

Зборувајќи за придобивките, вреди да се размислува за штетата. Може ли витаминот Ц да биде штетен? Самата аскорбинска киселина не е штетна, но во случај на предозирање со неа, може да се почувствува алергиска реакција, што се изразува во силно чешање и црвенило на кожата и осипот. Вреди да се ограничи употребата на храна богата со аскорбинска киселина за оние кои често страдаат од металоиди, како и чиреви. Предозирање со оваа супстанца, ако не и кај алергии, тогаш во варење, абдоминална болка, грчеви или дијареја сигурно ќе се манифестира. Затоа, бидете внимателни и запомнете дека сè е добро во умерени количини, дури и најкорисно.

Дневната потреба за аскорбинска киселина се одредува според возраста, полот, лошите навики и климатските услови. Во просек, дневната доза е во опсег од 70-100 мг. Но, вреди да се запамети дека пушачите на витамин ќе мора да консумираат многу повеќе, бидејќи само 1 цигара уништува 25 мг аскорбинска киселина.

Слики на барање на дневна потреба од витамин Ц.

Која храна содржи витамин Ц.

Многу е тешко да се добие предозирање со витамин Ц поради неговата неможност да се акумулира во организмот. Оние неговите неискористени остатоци го напуштаат телото природно. Затоа, многу е важно да се зема редовно, секој ден.

Бидејќи ова е сè уште киселина, не можете да го земате на празен, празен стомак, во спротивно може да добиете металоиди или да чувствувате болка во стомакот, особено ако овој орган е слаб по здравје. Најдобра опција е да земете витамин, ако зборуваме за неговата синтетичка форма, за време на оброкот. Најдобро од сè, ако јадете некои скробни производи со витамин, на пример, со банана или компири, ова ќе гарантира отсуство на иритација.

Сега кога ги знаете дневните потреби на организмот за витамин Ц, ние нудиме чинија со производи во кои е присутно аскорбинска киселина. Само обидете се да ја изградите вашата диета така што нешто од ова е присутно во неа секој ден, а потоа многу здравствени проблеми ќе ве заобиколат!

Слики на барање производи витамин Ц.

Слични написи

Остави одговор