Дома Здравје Бременост Ден на постот за бремени жени

Според нутриционистите, бремените жени не треба да слушаат совети „да јадете за себе и за вашето бебе“. Добиените вишок килограми можат да предизвикаат компликации за време на породувањето, а да не ја спомнуваме расипаната фигура. Ако тежината на бремената жена се зголемува со забрзано темпо, може да се извршат денови на пост.

Дали е можно да се организираат денови на пост за бремени жени

Со високи стапки на неделно зголемување на телесната тежина, на бремените жени не само што им е дозволено, туку и им се препорачува да го спроведат посни денови... Ова ќе ви овозможи да го вратите неделното зголемување на телесната тежина во оптималната вредност од 300-400 грама. Со овие параметри, ризикот од компликации може да се избегне.

стр2

Со вишок тежина, бремената жена се соочува со такви непријатни симптоми како што се оток, висок крвен притисок и може да започнат проблеми со варењето. Покрај тоа, вишокот килограми може да му наштети на здравјето на нероденото дете. Честопати овие деца страдаат од недостаток на кислород.

Во некои случаи, извршете посни деновинеопходни Таквите случаи вклучуваат:

  • Отежнато дишење, дури и со мал физички напор.
  • Оток во нозете или лицето.
  • Зголемување на вредноста на крвниот притисок.
  • Кардиоваскуларни заболувања.
  • Периодот на егзацербација на заболувања од хронична природа на црниот дроб или бубрезите.

Придобивките од постот дена за бремени жени

Потребно е да се растовари бремена жена само по препорака на лекар. Да се ​​држи диета е опасно. Ова може да доведе до фактот дека женското тело нема да прима доволно витамини и минерали, што може да влијае на здравјето на детето. Како резултат на постот, се подобрува функционирањето на системите на внатрешните органи, се активира метаболизмот, се отстранува непотребна течност од телото и се подобруваат анаболните процеси.

После постот, бремената жена обично драматично ја губи телесната тежина. Ако имала едем, тогаш тежината може веднаш да падне за 2 килограми поради ослободување на вишок течност. Во иднина, дел од тежината се враќа природно. Со редовни денови на пост, состојбата на фетусот се подобрува, а идната мајка по породувањето ќе може брзо да ја врати својата фигура.

Опции за посни денови за бремени жени

За време на периодот на чекање за детето, најголемите придобивки ги носат зеленчукот, овошјето и компот од ориз посни денови... Тие обезбедуваат внесување на доволна количина на витамини и микроелементи во женското тело, снабдување со диетални влакна и пектин, без нарушување на рамнотежата на водата.

стр3

Една од најпопуларните опции за постот е јаболкото. Во текот на целиот ден, жената ќе мора да јаде од еден и пол до два килограми јаболка. Оваа сума мора да се подели на 6-7 дела. Можете да јадете јаболка исто така или да направите салата од нив со додавање на билки и облекување со сок од лимон и маслиново масло. Некои од јаболката може да се исечат на половини и да се испечат со цимет. Ако жената има токсикоза и е мачена од гадење и повраќање, тогаш е подобро да земете кисели сорти јаболка и да направите пире од компири. Во случај на висока киселост на желудникот, напротив, погодни се само слатки јаболка. Постот на јаболка е корисен за висок крвен притисок, болести на бубрезите, срцето и крвните садови. Таквиот ден помага да се намали вишокот тежина.

стр4

Кога извршувате ден за постење на зеленчук, менито се состои од еден и пол килограм зеленчук. Краставици, тиква или тиква се најпогодни за оваа намена. Зеленчукот може да се задуши, а краставиците може да се јадат сурови. Сурови тиквички и краставици може да се направат во прелив за салата со растително масло и сок од лимон. Овој зеленчук содржи многу растителни влакна, калиум, пектини, лутеин и други хранливи материи. Затоа, овој метод на истоварување ќе биде корисен за дигестивни нарушувања, егзацербација на гастроинтестинални заболувања и отстранување на подпухнатост.

p5

За ден со компот од ориз, ќе треба да готвите пијалок од еден и пол килограми свежо овошје или 200 грама суво овошје, на пример, суви кајсии, кајсии, бобинки, јаболка или сливи. За оваа количина на храна ќе бидат потребни еден и пол литар вода и 4 големи лажици шеќер. Пијалокот мора да се пие во текот на денот во еднакви делови на секои три часа. Заедно со компот, треба да јадете ориз варен во вода: 50 грама житарки мора да се варат и да се поделат на мали делови. Овошен компот го заситува телото на бремена жена со калиум и витамини, истовремено обезбедувајќи диуретичен ефект. Оризот содржи сложени јаглехидрати и растителни протеини, кои се неопходни за телото на идната мајка.

За таков пост се претпочита да се избере кафеав или црн ориз. Во таков производ се задржуваат повеќе витамини и растителни влакна корисни за варење, што спречува развој на запек и спречува дебелина.

Слични написи

Остави одговор