Дома Рецепти Пијалоци Квас рецепт

Вкусен заживувачки пијалок наречен квас е особено корисен за давање сила и полнење на телото со потребни витамини и микроелементи. Со помош на квас, можете да го исчистите телото и да ја подобрите работата на дигестивниот тракт. Да се ​​направи вистински квас воопшто не е тешко.

Рецепт со квас со бреза

Пијалок базиран на сок од бреза е особено корисен. Може да се користи не само за да се задоволи жедта, туку и за да се подготват други јадења, на пример, за домашна окрошка или за цвекло.

Производи за правење квас од бреза:

 • 10 литри сок од бреза.
 • 500 гр гранулиран шеќер.
 • 500 гр јачмен.
 • 100 гр суво билка од нане.
 • 800 гр црна боја на леб.

k2

 1. Прво, треба да го исечете лебот на парчиња и да го исушите, на пример, во рерна.
 2. Лесно испржете го јачменот во посебна тава.
 3. Истурете сок од бреза во голем тенџере со емајл и оставете го да зоврие на тивок оган, варете само една минута и исклучете го огнот.
 4. После тоа, пржен јачмен и суво нане, готови крекери и гранулиран шеќер се додаваат во сокот. Сè е добро измешано и оставено три дена во топла просторија.
 5. По одреденото време, пијалокот се филтрира и се става во стаклени тегли, се испраќа во ладилник за ладење.

Рецепт за квас без квасец

Пијтеварен без квасец има една неоспорна предност - нема мирис што го дава пијалокот квасец за печење леб. Овој пијалок се подготвува врз основа на кисело тесто. Откако ќе се свари, стартерот може да се искористи за да се направат неколку порции пијалок. Ова го прави процесот на правење квас многу полесен.

Многу е важно да се избере квалитетен леб. Најдобро е да земете производ без хемиски состојки, вкусен и ароматичен. Таквиот леб треба да остане застоен во рок од два дена.

Пред да го подготвите пијалокот, потребно е добро да се измие, а потоа да се прелива вода што врие над садот во кој квасот ќе ферментира. Ова ќе ги убие патогените микроби и квасот нема да се расипе.

k3

За квас, ќе ви требаат следниве компоненти:

 • 300 гр 'рж на леб.
 • 2 литри прочистена вода.
 • 150 гр гранулиран шеќер.
 • 25 гр суво грозје.

Шеќерот ќе го засити домашниот пијалок со јаглерод диоксид, а сувото грозје ќе го замени пекарскиот квасец. Затоа, не треба да се мие за да се задржат микроорганизмите потребни за ферментација.

 1. Исечете го лебот на коцки со страна од околу 4 сантиметри и пржете на сув плех за печење додека не порумени во рерната.
 2. Пренесете ги подготвените крекери во тенџере и покријте ги со зовриена вода. Истурете половина од нормата на гранулиран шеќер таму и измешајте.
 3. Изладете ја добиената кантарион и додадете суво грозје. Потоа истурете ја течноста во стаклена тегла и затворете го вратот со газа. Ставете го садот на засенчено место.
 4. По неколку часа, на површината ќе се појави пена. Ова укажува на почеток на процесот на ферментација.
 5. После неколку дена, квасот треба да се филтрира преку тенџере и да се додаде малку шеќер за да се направи пијалокот малку сладок.
 6. Пијалокот се става во пластични шишиња, без да се додадат неколку сантиметри на врвот.
 7. Пијалокот се остава на собна температура 8 часа и се лади во фрижидер. Подготвен квас без квасец може да се консумира во рок од 5 дена по подготовката.

Нема потреба да го фрлате премазот што останува по пумпањето. Ова е кисело тесто за подготовка на друга група пијалоци. Може да се користи до четири пати и да се чува во фрижидер до следната серија.

Рецепт квас квасец

Најлесен начин е да направите квас со квасец. За една порција пијалок ќе ви требаат:

 • 5 парчиња црн 'ржан леб.
 • 1 грст суво грозје
 • 3 големи лажици гранулиран шеќер.
 • Половина мала лажица сув квасец.
 • 3 литри филтрирана вода.
 1. Парчиња леб мора да се исечат на мали коцки и да се исушат во рерна.
 2. После тоа, префрлете ги крутоните во чиста тегла, додадете гранулиран шеќер и додадете претходно измиено суво грозје.
 3. Водата треба малку да се вари и да се излади.
 4. Крекерите се истураат со топла вода и се оставаат да се пијат 2 часа во топла просторија. k4
 5. Одделно истурете го квасецот со шеќер во 100 ml топла вода и оставете го неколку минути.
 6. По појавата на пена, квасецот се додава во тегла квас и се промешува.
 7. Теглата е покриена со газа и се остава еден ден на многу топло место.
 8. Потоа пијалокот се филтрира и се става во пластични шишиња. Со добро плутање, шишињата се испраќаат во фрижидер, каде што пијалокот треба да стои уште еден ден додека не се готви.

Слични написи

Остави одговор