Дома Рецепти Десерти и колачи Рецепт за баклава

Баклавата е вкусна ориентална сладост, има многу рецепти за подготовка на која. Но, и покрај нејзината разновидност, постојат неколку обединувачки принципи при подготовката на баклавата, тоа се: слоеви тесто, полнење ореви и истурање од кити и мед.

Азербејџанска баклава

maxresdefault

За да подготвите ориентална сладост, треба да земете:

 • 350 гр брашно и ореви;
 • половина чаша млеко;
 • половина лажичка квасец;
 • едно јајце и одделно жолчка;
 • 100 гр путер;
 • чаша шеќер и неколку лажици за сируп одделно;
 • лажичка ванилин;
 • 3 десертни лажици мед;
 • 5 големи лажици вода и нотка на шафран.

Чекор-по-чекор инструкција:

 1. За да го подготвите тестото, загрејте го млекото и додадете квасец, малку сол и измешајте.
 2. Победете го јајцето и истурете 2 лажици врел путер во него, повторно изматете и, додавајќи на млечната маса, измешајте, а потоа додадете брашно.
 3. Додека тестото се става во инфузија, треба да земете една и пол чаши ореви, пржете ги на суво тавче неколку минути и мелете ги на трошки, а потоа додадете ванилин, чаша шеќер и измешајте сè.
 4. Истурете шафран со врела вода, оставете 20-25 минути и измешајте со жолчка.
 5. Тестото мора да се подели на 6 парчиња со иста големина, од кои секоја мора да се стркала во слој со дебелина не повеќе од 5 милиметри.
 6. Треба да го ставите првиот слој тесто во калапот и слој на полнење врз него, истурете го со гри, повторно ставете го тестото одозгора и повторете сè како со првиот слој.
 7. Четкајте го горниот слој на тестото со мешавина од шафран и жолчка.
 8. Исечете ја баклавата на дијаманти, на секој од нив треба да ставите парче орев и да ја испратите баклавата во рерна половина час.
 9. 10 минути пред подготвеноста, баклавата треба да се натопи со стопен мед, а 5 минути пред подготвеноста да се полни со сируп направен од шеќер и вода.

Турска баклава

Тесто:

 • пченично брашно во количина од 500 гр;
 • 300 гр путер;
 • ладна вода 150 ml;
 • 2 лажички шеќер;
 • 2 јајца и малку сол.

Пополнување и полнење:

 • 350 гр излупени ореви и путер;
 • чаша мед;
 • нотка на ванилин;
 • лажичка цимет;
 • 150 ml топла вода;
 • малку шеќер во прав.

Рецепт:

 1. За да се подготви полнењето, оревите треба да се исецкаат, не заборавајќи да остават одредена количина за украс, да се комбинираат со прав, цимет, ванила и да измешаат сè.
 2. Завршеното тесто мора да се подели на неколку еднакви делови, од кои секоја мора да се стркала во тенок слој.
 3. Се шири еден слој на лист за печење, истурете со стопен путер и посипете го одозгора со фил, потоа ставете го вториот слој и повторете го истото.
 4. На крајот на постапката, треба да ги закачите рабовите и да го оставите десертот 25-30 минути. По одреденото време, највисокиот слој мора да се подмачка со протеини, да се сече на парчиња баклава, да се украсува секое парче со половина орев и да се затруе во рерна загреана на 180 °.
 5. По 10 минути, извадете ја баклавата, истурете ја со мед и топла вода и ставете ја повторно во рерна 20-25 минути.

Ерменска баклава

jncjsbjhadfsdgknbkjikdhwfg

За да направите ерменска баклава, прво треба да направите тесто од:

 • 3,5 чаши брашно;
 • половина лажичка сода бикарбона;
 • чаша стопен путер и павлака;
 • едно јајце.

Полнењето е подготвено од:

 • една и пол чаши излупени и сецкани ореви и шеќер;
 • лажичка цимет и иста количина ванилин;
 • ако сакате, може да се додаде нотка или два кардамон.

Во овој рецепт за баклава се користат два вида фил, од кои првиот се подготвува од 100 гр стопен путер, а вториот од: 50 гр мед, чаша шеќер и 150 мл вода.

 1. Завршеното тесто мора да се подели на рамни делови и да се стркала секој од нив во тенок слој.
 2. Потоа еден од слоевите треба да се стави на плех за печење, а одозгора да се стави филот, а тестото повторно да се стави на фил.
 3. Највисокиот слој тесто треба да се подмачка со жолчка, а потоа баклавата да се исече на парчиња, долниот слој на тестото да се остави недопрена. Украсете го десертот со ореви.
 4. Во рерна донесена на 180-200 ° C, треба да ставите баклава 15-20 минути.
 5. По истекот на назначеното време, треба да го извадите од рерна, истурете сè со стопен путер и ставете го повторно во рерна 45 минути. Потоа, десертот треба да се отстрани со ажурирање на парчињата и истурање рамномерно со шеќер и мед истурајќи го назад во рерна 5-10 минути.
 6. Готовиот десерт мора да се исече до крај пред да се сервира.

Рецепти за баклава

Баклава

Лесна баклава

За да подготвите ваков вид на ориентална сладост, ќе ви требаат:

 • 2 чаши ореви
 • чаша вода, шеќер и стопен путер;
 • лажичка ванилин и кора од лимон;
 • половина чаша мед и пакет лиснато тесто.
 1. Поставете го слојот за тесто на плех за печење, ставете го филот одозгора, затворете го следниот слој тесто и повторете ја постапката.
 2. Горниот слој на тестото треба да се подмачка со жолчка, да се исече десертот на делови, да се украси секој со орев, да се прелива со сè со мед и да се испрати во топла рерна 45-50 минути.

Узбекистанска баклава

За да направите десерт ќе ви требаат:

 • 600 гр брашно;
 • 300 гр павлака и ореви;
 • 2 чаши шеќер
 • малку суво грозје;
 • 5 јајца;
 • 200 гр путер;
 • нотка на сода и ванилин;
 • сол по вкус.

Принципот на готвење узбечка баклава е ист како и во претходните случаи, но филот е малку поинаков по тоа што се подготвува малку поинаку, имено: треба да ги матите белките, додадете шеќер, ореви, суво грозје, ванилин таму и победи повторно сè.

Слични написи

Остави одговор