Дома Рецепти Втори курсеви Рецепт за Shawarma

Shawarma е едно од главните јадења за брза храна. Шавармата купена на улица или во ресторан можеби не е секогаш вкусна или здрава. Покрај тоа, не е познато од што е направен и дали сите норми биле исполнети за време на неговото производство. Затоа, најдобра опција е да се готви шаварма дома.

Како да ја завиткате шавармата 6626526563151d25659f9f60b196cc7c

Една од главните нијанси при правење шаварма е методите на завиткување. Ова е потребно за да не се распадне садот и да се олесни јадењето. Постојат неколку начини, наједноставно е да расклопите лист леб од пита, маснотии со сос, да го поставите полнењето од левата страна, оставајќи малку простор на дното и налево. Сега левиот раб е земен и, откако направивме два вртења, полнењето е завиткано. После тоа, дното на питата е завиткано, спречувајќи да не испадне полнењето и, потоа, шавармата се завиткува од лево надесно до крајот на питата.

Варијанта како и првата - само во овој случај и горниот дел од шавармата е затворен, се добива целосно затворено јадење. Ова може да се направи ако сакате лесно да го пржете садот во тава по завиткување, полнењето нема да испадне од лебот од пита.

Метод "плик" - во овој случај, лавашот е поделен на два дела, еден од нив е поставен со сос и полнење малку пониско од центарот на листот. Сега долниот раб на лебот од пита треба да се подигне до центарот, за околу половина од поставениот фил. Понатаму, десните и левите рабови се исто така завиткани кон центарот со полнење. Последниот чекор е да го свиткате горниот раб на листот. Како резултат, ќе добиете мал плик со полнење.

И уште еден начин - лист леб од пита е намачкан со сос и полнењето се поставува во центарот. Понатаму, страничните рабови на лебот од пита се влечат до средината на листот. После тоа, долниот раб на листот е свиткан со еден свиок за да се затвори полнењето. После тоа, шавармата се преклопува во цевка.

Рецепт од сос Шаварма 600x408_0_70b58fded2b979155ddd1f4ef9ebf90c @ 800x544_0x59f91261_4355067451389968439

На места за брза храна, кечапот и мајонезот најчесто се ставаат во шаварма. Поретко сосови направени од ферментирани млечни производи. За домашна шаварма, подобро е да не се користи само мајонез со кечап - садот ќе биде едноставен и обичен. Подобро е да се направи специјален сос од шаварма со употреба на билки, зеленчук, зачини и други состојки.

Најлесната класика

Што ви треба:

 • половина лажица Кисела павлака, ферментирано печено млеко и мајонез;
 • четвртина од лимон;
 • гранулиран шеќер, сол, зачини, бибер;
 • 3 чешниња лук.

Како да се направи:

 1. Комбинирајте ги течните производи во сад, мешајќи темелно.
 2. Исцедете сок од лимон таму.
 3. Исецкајте го лукот со преса и, притискајќи надолу со лажица, измешајте со зачини.
 4. Пренесете ја смесата во течните состојки и изматете сè со блендер.
 5. Оставете да делува 2-3 часа.

Сос од јогурт

Што ви треба:

 • неколку маслинки;
 • нотка мешавина од пиперка;
 • 100 ml природно јогуртбез адитиви;
 • 1,5 лажици сенф;
 • 3 лажици сок од лимон;
 • малку оригано.

Како да се направи:

 1. Измешајте зачини, сок од лимон, малку сол, сенф.
 2. Разредете ја смесата со јогурт и матете ја со мешалка.
 3. Исецкајте ги маслинките ситно и додајте ги во сосот.

Сос од домати

Што е потребно:

 • 60 гр доматна паста;
 • домат;
 • половина бугарска пиперка;
 • нотка на мелена црвена пиперка;
 • мал кромид;
 • 50 ml масло;
 • цилинтро;
 • сол, гранулиран шеќер.

Како да се готви:

 1. Истурете вода што врие над доматот и излупете го. Поделете се на неколку парчиња и исечете ги на мали коцки.
 2. Ситно исецкајте го кромидот и пржете на масло.
 3. Додадете исечен домат на кромидот, оставете да се крчка малку.
 4. Ставете доматна паста, сол, гранулиран шеќер, црвена пиперка. Гответе додека не се згусне.
 5. Ситно исецкајте ја пиперката и измешајте со сос од домати, исечете сè темелно со мешалка.
 6. Испратете сецкани зеленило таму.

Облекување краставица

Што ви треба:

 • пар краставици;
 • 130 ml мајонез;
 • чешне лук;
 • црвен пипер, сол;
 • магдонос;
 • 90 мл павлака;
 • 30 мл сок од лимон.

Како да се направи:

 1. Излупете ги краставиците и решетки.
 2. Во ренданата маса додадете сецкан лук, зачини, павлака и мајонез.
 3. Исецкајте зеленило и истурете сок од цитрус. Победи сè со миксер.

Соја сос за садот

Што ви треба:

 • 3 чешниња лук;
 • 60 гр ореви;
 • 160 мл павлака;
 • цилинтро;
 • лажица сок од лимон;
 • хме-сунели, сол;
 • лажица соја сос.

Како да се готви:

 1. Мелење ореви, се меша со сецкан лук, сок од цитрус и соја сос.
 2. Мелете ги билките, мешајќи ги со зачини.
 3. Комбинирајте го течниот сос со билки, додадете кисела павлака и изматете сè лесно.

Шаварма со пилешко најава6

Летна шаварма со свеж зеленчук

Што ви треба:

 • лист од пита;
 • домат;
 • пилешко филе;
 • краставица;
 • Кинеска зелка;
 • 50 ml природен јогурт без додатоци;
 • зачини, сол;
 • чешне лук;
 • сончогледово масло.

Како да се направи:

 1. Исечете го пилешкото во ленти, посипете го со масло и посипете го со зачини по вкус. Пржете додека не порумени.
 2. Исечете зеленчук на ленти, домат на половина прстен.
 3. Исечкајте го лукот и измешајте со јогурт и зачини.
 4. Поделете лист леб од пита на половина, подмачкајте со сос и ставете го полнењето на неа.
 5. Завиткајте на кој било начин погоден за вас.
 6. Може да се пржи Скара, загрејте се во микробранова печка.

Зимска шаварма

Што е потребно:

 • 90 гр пилешко филе;
 • половина кисела краставица;
 • кисела кромид;
 • 50 гр корејски моркови;
 • половина свеж домат;
 • лист од пита;
 • лажица кисела павлака и мајонез;
 • нотка на хоп-сонели;
 • лук по вкус.

Како да се направи:

 1. Исечете го пилешкото, можете да го сварите, пржете или печете по ваш вкус.
 2. Исечете зеленчук во ленти и половина прстени.
 3. Измешајте павлака со мајонез, додавајќи сецкан лук, малку сол и зачини по вкус.
 4. Подмачкајте го листот со сос што се внесувал 20 минути, ставете го пилешкото месо, сецкан зеленчук, моркови и киселиот кромид.
 5. Можете да додадете уште малку сос преку филот.
 6. Завиткајте и светло-кафеава, со цвест од страна надолу.
 7. Можете да го исечете садот на неколку парчиња пред да го послужите и да го истурите подготвениот сос одозгора.

Шаварма со свинско месо шаурма-из-Свинини

Шаварма со сирење

Што е потребно:

 • 250 гр свинско месо;
 • лист од пита;
 • цреша домати 5-6 парчиња;
 • 90 гр мајонез;
 • свеж копра;
 • сол, зачини;
 • лук по вкус;
 • 100 гр солидна сирење;
 • половина свеж краставица.

Како да се готви:

 1. Исечете го месото на парчиња и пржете во тава без масло.
 2. Исецкајте билки, исечете го лукот и измешајте го со мајонез.
 3. Измешајте го прженото месо со подготвениот сос од лук.
 4. Изрендајте сирење, исечете го зеленчукот на ленти, поделете ги доматите на половина.
 5. Лесно намачкајте лаваш со сос, изложете го месото со зеленчук, додавајќи рендано сирење.
 6. Завиткајте го садот и загревајте, или пржете.

Вкусна шаварма

Што ти треба:

 • пита;
 • 250 гр свинско месо;
 • 80 гр Корејски моркови;
 • свежа зелка;
 • домат;
 • половина краставица;
 • 70 ml мајонез и кечап;
 • неколку чешниња лук;
 • 100 гр шампињони;
 • сол, бибер, зачини за скара.

Како да се направи:

 1. Исечете го месото во ленти, пржете на малку масло со додавање на зачини.
 2. Исецкајте зеленчук во ленти.
 3. Печурките ситно исецкајте ги и пржете на малку масло. Можете да додадете малку кромид.
 4. Исецкајте го лукот и комбинирајте со кечап, мајонез, малку сол и зачини.
 5. Подмачкајте го лебот пита со сос, ставете го филот, завиткајте и пржете.

Шаварма со говедско месо 9b25c608596c14bf37f601b77a0529da_shaurma

Антена со зеленчук

Што е потребно:

 • 200 гр говедско месо;
 • домат;
 • кисела краставица;
 • лист од пита;
 • сушен босилек;
 • 30 ml секој соја сос и маслиново масло;
 • свеж копра и магдонос, може да земете зелен кромид;
 • мал кромид;
 • лук;
 • 3 лажици мајонез.

Како да се готви:

 1. Исечете го говедското месо во ленти, посипете го со босилек, додадете масло и соја сос. Ставете го на студ 3 часа.
 2. Месото пржете го на масло четвртина час.
 3. Исечете кромид на прстени и прелијте со сос од соја.
 4. Ситно исецкајте го зеленчукот, исечете ги билките.
 5. Измешајте сецкан лук со билки и мајонез.
 6. Подмачкајте го листот со сос, изложете месо, кисела кромид, зеленчук, истурете го остатокот од сосот одозгора.
 7. Завиткајте и загревајте.

Шаварма со мелено месо

Што е потребно:

 • пита;
 • 100 гр сирење;
 • домат;
 • 170 гр мелено говедско месо;
 • свежи билки;
 • светилка;
 • неколку лажици природен јогурт;
 • сол, зачини;
 • чешне лук.

Како да се готви:

 1. Истурете масло во тава за пржење и испржете го меленото месо со додавање на црн пипер и сол.
 2. Изрендајте сирење, исечете го зеленчукот на ленти, исечете ги билките.
 3. Измешајте јогурт со зачини и лук.
 4. Ставете сос, сецкани билки, мелено месо, зеленчук, кромид на леб од пита.
 5. Посипете со сирење одозгора, завиткајте ја шавармата и пржете во путер.

Отворена шаварма информации_итем_20546

Такво јадење може да биде отворено од едната или од двете страни, а наместо леб од пита, можете да користите мексикански леб или леб. И полнењето може да биде месо, риба, колбаси, морска храна, стапчиња од рак, јајца, сирење, печурки и многу повеќе.

Јадење од јагнешко месо

Што ви треба:

 • свежа краставица;
 • домат;
 • 100 гр јагнешко месо;
 • 50 гр компири;
 • свежи билки;
 • пита;
 • зачини, сол;
 • лук;
 • пар лажици павлака.

Како да се направи:

 1. Исечете го месото на парчиња и пржете во тава, додавајќи зачини и сол.
 2. Направете ленти од компири, пржете во пржење со длабоки маснотии.
 3. Исецкајте го зеленчукот во ленти.
 4. Измешајте павлака со зачини, сецкани билки, сецкан лук.
 5. Ставете го лаваш хоризонтално, подмачкајте со сос, ставете го филот во средина - месо, зеленчук, помфрит, билки.
 6. Преклопете го лебот од пита на половина и превртете го во цевка, треба да има еден отворен раб.
 7. Можете да ставите сос и свежи билки на отворен крај.

Мексиканска шаварма

Што е потребно:

 • 100 гр пушени пилешки гради;
 • Мексикански лебник;
 • неколку лажици конзервирана пченка;
 • краставица;
 • неколку лажици мајонез;
 • лажица кисела павлака;
 • 80 гр пекиншка зелка;
 • 50 гр сирење;
 • лажица соја сос.

Како да се направи:

 1. Исечете го пилешкото на парчиња, зеленчукот на ленти.
 2. Измешајте месо, пченка, зеленчук, рендано сирење.
 3. Измешајте сос, павлака, зачини и мајонез.
 4. Подмачкајте го лебниот леб со сос, ставете ја кинеската зелка одозгора.
 5. Ставете го целиот фил на средина и завиткајте ги рабовите на тортата внатре.

Содржина на калории во шавармата

Содржината на калории во домашната шаварма зависи од тоа какви состојки има во неа. На пример, јадење со пилешко месо и прелив од јогурт ќе биде околу 112 kcal на 100 g. Ако земете мајонез наместо јогурт, тогаш содржината на калории ќе се искачи на 175 kcal. Свеж сезонски зеленчук и билки практично немаат никакво влијание врз зголемувањето на содржината на калории во садот. Влијае на сирење, печурки, вид на месо и вид на сос.

Слични написи

Остави одговор