Дома Рецепти Прв оброк Домашни рецепти за јуфки

Ако се придржувате до принципите на здрава исхрана, тогаш веројатно знаете дека има многу малку хранливи материи зачувани во индустриските производи, а повеќето од нив може да се заменат со домашни колеги за здравствени придобивки. На пример, можете да готвите вкусни домашни јуфки наместо обични тестенини.

Домашен рецепт за тесто за јуфки

Процесот на правење домашни тестенини е едноставен и не бара посебни вештини. Од производите ќе треба да готвите јајца, сол, брашно и малку вода. Во овој случај, подобро е да земете негазирана минерална вода или да ја прочистите водата од чешма со филтер за домаќинство. Брашното не мора да биде од највисока оценка. Грубото брашно е добро, но ако земете брашно од 'рж или леќата, ќе добиете јадење со необичен вкус. За оние кои следат диета, може да се советува грубо брашно со додавање на трици. Тестенините од него ќе бидат сивкаста, но нема да и наштетат на фигурата на кој било начин.

За да го подготвите тестото тестенини, ќе ви требаат:

  • 450 гр брашно.
  • 1 јајце.
  • Половина чаша вода.
  • Сол

Прво треба да го победите јајцето на кој било начин, додавајќи вода и сол. Потоа, брашното се става на чиста површина во форма на слајд и се прави депресија во неа. Мешавина од вода и јајца се става во неа.

l3

Течноста постепено се меша со брашно и се меси тесто... Како резултат на тесното парче тесто е покриено со крпа и се остава половина час да се "одмори".

l4

Потоа, дел од тестото се сече на неколку парчиња и се расукува секој во тенка торта. Откако расуканото тесто се сече на тенки тестенини. Исецканите јуфки посипете ги со брашно за да не се залепат.

L2

Ако сакате да направите потенки јуфки, не додавајте вода во тестото. Инаку, процесот на подготовка на тесто не се разликува од претходниот рецепт. Како резултат, ќе имате тесно тесто на кое треба да му се дозволи да одмори половина час пред да го исечете. За сечење, треба да исечете парче тесто на неколку парчиња и превртете го секое од нив што е можно потенко. Добиените плочи мора да се остават 10 минути да се исушат. Потоа се редат и се сечат на тенки тестенини.

Како да готвите домашни тестенини

Кога варите домашни тестенини, треба да го изберете вистинскиот сооднос на течен и сув производ. За да го направите јадењето вкусно за 100 гр тестенини, треба да земете барем еден литар течност. Ако водата е прениска, ќе треба премногу време да се варат јуфките, а готовиот производ ќе биде леплив и леплив.

  1. За готвење, треба да изберете големи саксии со дебело дно, кои мора да се полнат со вода за три четвртини. Подобро е да се земе прочистена вода.
  2. Ставете го тенџерето на оган и ставете ја водата да зоврие.
  3. Кога течноста врие, се додава сол на неа, 10 g за секој литар вода. Само тогаш може да се додадат тестенини.
  4. Кога водата во тенџерето врие со клуч, можете да додадете тестенини. Обидете се да го одржувате центрирано.
  5. По врела вода со тестенини, намалете го протокот на топлина. Немојте огнот да го направите премногу слаб. Не заборавајте да крчкате, а не да крчкате јуфки во топла вода.
  6. Не затворајте го капакот додека тестенините готват. За време на готвењето измешајте ги јуфките со дрвена лажица.

l6

Многу е важно правилно да се одржува времето за готвење на тестенините. Вкусот на готовиот сад ќе зависи од ова. Правилно сварените јуфки се умерено меки. Во Италија, тие обично преферираат макарони со сирење, нарекувајќи го овој степен на подготвеност макарониал денте. Сè зависи од индивидуалните преференции. Кога тестенините ќе се сварат, покријте ја тавата со капак и оставете ја да отстои во водата неколку минути. Потоа течноста се исцеди.

Од времето на Советскиот Сојуз, многу домаќинки се навикнати да ги исплакнат јуфките со ладна вода, објаснувајќи дека таквата манипулација спречува тестенини да се држат заедно. Всушност, не треба да го правите ова. Доволно е само откако ќе ја исцедите течноста, фрлете ги јуфките во сито и оставете ја преостанатата течност да се исцеди. После тоа, тестенините енергично се тресат неколку пати и се пренесуваат во топло јадење подготвено однапред или во тенџере каде што се готви. Кога служите, јуфките може да се попрскаат со сос или да се попрскаат со сирење.

l5

Ако одлучите да готвите пилешко супасо јуфки, тогаш прво треба да го сварите пилешкото, исечете го на парчиња и измијте. Во овој случај, парчињата пилешко со коски треба да се стават во ладна вода, а градите треба да се додадат кога врие супа. Во овој случај, ќе добиете богата супа и сочно месо. За време на готвењето, излупените моркови и темелно измиениот кромид, заедно со лушпата, се додаваат во тавата. Ова ќе му даде златна боја на супа. Кога месото е подготвено, мора да се отстрани од супа заедно со зеленчукот. Кромидот може да се фрли, а морковот и месото да се исецкаат ситно и да се стават на чинии. Сварете тестенини одделно во солена вода, ставете ги на чинии и истурете пилешка супа. Одозгора ставете ситно сецкани свежи билки.

Слични написи

Остави одговор