Дома Рецепти Втори курсеви Рецепти од тарлети

Ресторани tartlets станаа составен дел од животот на современите луѓе. Ова е одлично јадење за празничен празник, скромни семејни собири или само закуска. Тарлетисе издувам, песок и вафли, може да се најдат во кој било супермаркет или да се направат сами. И полнењето може да биде многу различно: салати, кавијар, риба, па дури и сладок фил со овошје, шлаг или желе.

Обични тарлети 1

Ужина од урда

Што ти треба:

 • 110 гр сирење од урда;
 • 1-2 чешниња лук;
 • копар

Како да се направи:

 1. Исецка на лук и билки.
 2. Измешајте сè со сирењето и пополнете ги tartlets со смесата.

Мешавина од сенф и јајце

Што ти треба:

 • 5 варени жолчки;
 • зелена боја;
 • неколку лажици сирење од урда;
 • 1,5 лажици мајонез;
 • мала лажица сенф.

Како да се готви:

 1. Ситно исецкајте ги зелените, изматете ги жолчките со вилушка.
 2. Измешајте ги сите состојки и ставете ги tartlets.

Пушени корпи

Што е потребно:

 • 300 гр пушена скуша или розова лосос;
 • свежа краставица;
 • голема лажица мајонез и мала лажица сенф.

Како да се готви:

 1. Отстранете ги коските и кожата од рибата, поделете ги на мали парчиња.
 2. Исечете ја краставицата на коцки и измешајте сè.

Зелена паштета

Што ти треба:

 • зрело авокадо;
 • неколку лажици сок од лимон;
 • лажица маслиново масло;
 • свеж босилек;
 • 2-3 лажици сирење од урда.

Како да се направи:

 1. Излупете го авокадото, исечете го ситно, мелете го со мешалка во пире.
 2. Додадете ги сите преостанати состојки и лесно матете.
 3. Стави во tartlets.

Едноставна закуска за риби

Што ви треба:

 • 150 гр малку солен лосос;
 • 110 гр сирење од урда;
 • лимон;
 • зелена копра.

Како да се направи:

 1. Рибасе сече на мали парчиња.
 2. Исецкајте зелена боја и измешајте со сирење.
 3. Исечете го лимонот на клинови.
 4. Ставете ја смесата со сирење, парче риба во тарлета и одозгора ставете парче цитрус.

Херинг на едноставен начин

Што е потребно:

 • филе од лесно солена харинга;
 • неколку пилешки јајца;
 • зелен кромид;
 • Јаболко;
 • мајонез;
 • 50 гр сирење.

Како да се направи:

 1. Јајцата сварете ги и исечкајте ги на мали коцки.
 2. Ситно исецкајте ги зелените.
 3. Изрендајте го сирењето.
 4. Исечете ја рибата на мали коцки.
 5. Извадете ја кожата од јаболкото и исечкајте ја ситно.
 6. Измешајте сè со малку мајонез.
 7. Ставете ја добиената мешавина во tartlets со мал слајд.

Тарлети на празничната маса 126549_52e2287e882d252e2287e8830d

Кошница за печурки

Што ти треба:

 • 190 гр шампињони или буковец;
 • 110 гр сирење;
 • 110 гр пченка;
 • копра;
 • мајонез;
 • лук

Како да се готви:

 1. Печурките ситно исецкајте ги и пржете со малку масло.
 2. Изрендајте сирење, исечете ги билките, притиснете го лукот преку преса.
 3. Измешајте ги сите состојки, зачинувајќи со мала количина мајонез.

Со пушено пиле

 • пушена дојка;
 • морков;
 • Бугарска пиперка;
 • лук, мајонез, копра;
 • путер;
 • сол

Како да се направи:

 1. Пилешкото ситно исецкајте го.
 2. Решетки моркови, исечете ја пиперката на коцки.
 3. Исечете го копарот, исечете го лукот со преса.
 4. Лесно пржете го зеленчукот, додавајќи лук.
 5. Измешајте филети, сол, посипете со билки. Зачинете со мајонез.

Tartlets од ракчиња

Што ви треба:

 • ракчиња;
 • фунта урда;
 • 3 лажици крем;
 • 60 гр пармезан;
 • неколку чешниња лук;
 • зелена, сол;
 • путер.

Како да се направи:

 1. Ставете неколку лажици путер, урда, сол, лук, крем во сад за мешалка.
 2. Победи сè темелно. Потоа додадете сецкани билки и рендано сирење.
 3. Ставете ја мешавината од урда во тарлети, украсувајќи ги корпите со варени ракчиња.

Julулиена во корпи

Што ви треба:

 • пар лажици Кисела павлака;
 • нотка на песок од шеќер;
 • 4 печурки;
 • голем кромид;
 • сол, копра;
 • 50 гр сирење.

Како да се направи:

 1. Исечете го кромидот на коцки, пржете со гранулиран шеќер додека не порумени.
 2. Исечете ги печурките на парчиња, пржете.
 3. Измешајте печурки, кромид, сецкани билки, сол, павлака.
 4. Ставете tartlets, покријте со рендано сирење одозгора и ставете ја во рерна, варете додека не зарумени.
 5. Пржено пилешко филе може да се додаде ако сакате.

Со кавијар t1

Што ти треба:

 • конзерва црвен кавијар;
 • зелена боја;
 • урда;
 • мали tartlets.

Како да се направи:

 1. Ставете малку сирење во мала корпа.
 2. Одозгора ставете црвен кавијар и украсете гранче копра или магдонос.

Кошница со овошје

Што ти треба:

 • фунта урда;
 • банана;
 • портокалова;
 • неколку жолчки;
 • ванилин шеќер;
 • гранулиран шеќер;
 • чоколадо.

Како да се направи:

 1. Изматете урда и ванилин шеќер со миксер, додавајќи ги жолчките.
 2. Исечете го овошјето на парчиња.
 3. Ставете мус од урда во корпите, ставете ги парчињата овошје одозгора.
 4. Украсете со чоколадни чипови.

Салата во тарлети шот-2

Најлесен начин за сервирање зелена салатаво корпи има салата од стапчиња од рак. Најчесто може да се најде на разни банкети и празници.

Ананас

Што ти треба:

 • лук;
 • тврдо сирење 50 гр;
 • ананас во конзерва;
 • мајонез.

Како да се направи:

 1. Исецкајте го лукот со преса, исечете ги ананасите на мали парчиња.
 2. Изрендајте го сирењето. Измешајте сè со малку мајонез.

Печурка

 • 400 гр буковка;
 • неколку лажици мајонез;
 • зелена боја;
 • лук

Како да се направи:

 1. Исецкајте ги печурките, пржете и превртете ги во мелница за месо.
 2. Додадете исечен лук на нив.
 3. Ставете сè во корпи, лесно тампонирајте, подмачкајте со мајонез и посипете со сецкан копра.

Цвекло

Што ти треба:

 • две варени цвекло;
 • 110 гр сирење;
 • лук;
 • мајонез;
 • ореви 50 гр;
 • сол

Како да се направи:

 1. Изрендајте цвекло и сирење, исечкајте го лукот.
 2. Измешајте сè со додавање на мајонез и сол.
 3. Наредете ги тарлетите, украсете со парче орев.

Овошје

Што ти треба:

 • портокалова;
 • банана;
 • киви;
 • Јаболко;
 • шлаг;
 • чоколадо

Како да се направи:

 1. Овошјето ситно исечкајте го на коцки.
 2. Се меша со шлаг или сладолед.
 3. Се редат во корпи, се посипуваат со рендано чоколадо.
Слични написи

Остави одговор